Misa tybetańska - leczenie duszy i ciała dźwiękiem

2021-07-22
Misa tybetańska - leczenie duszy i ciała dźwiękiem

Szeroko rozpowszechnione na całym świecie misy tybetańskie (nazywane także czasem misami nepalskimi czy himalajskimi) to naczynia, pierwotnie wykorzystywane do kultu religijnego, a także jako misę do użytku codziennego. Choć kojarzone często głównie z buddyzmem, dziś popularne są także na zachodzie. Źródła podają, że były wytwarzane setki lat temu w Tybecie, i stamtąd też się wywodzą. Były one ważną częścią duchowej tradycji Tybetańczyków, na wiele lat przed pojawieniem się buddyzmu. W dzisiejszych czasach buddyzm i religia Bon wzajemnie ze sobą koegzystują.

Tybetańska misa

Choć nazywane misami, są one postawionymi na płaskim podłożu dzwonami uderzanymi nie od środka, lecz od zewnętrznej strony. Gdy Buddyzm szeroko rozpowszechnił się na Azjatyckich ziemiach, zaczęto misy wykorzystywać jako narzędzia, które wspierały medytację w klasztorach. Naczynia rozpowszechniły się na szeroką skalę podczas wielkiej ucieczki Tybetańczyków przed Chińczykami, kiedy mnisi zaczęli sprzedawać zabrane ze sobą misy, by mieć pieniądze na życie poza granicami kraju.  Wzbudziły tym samym wielkie zainteresowanie ludzi z zachodu swoim nietypowym dźwiękiem i wytwarzanymi wibracjami, które przyjemnie uspokajały i wprowadzały człowieka  w stan relaksu i odprężenia.

Ówczesne misy zawsze były odlewane z 7 różnych stopów metali, które miały zasadniczy wpływ na dźwięk. Każdy ze stopów metali reprezentował inną planetę układu słonecznego. Dziś misy produkowane na większą skalę wykonywane są głównie z mosiądzu oraz brązu dzwonowego. Można znaleźć nie tylko takie o tradycyjnym złotym (mosiądzowym) kolorze, ale także grawerowane czy wypolerowane odbijające otaczający świat jak lustro. Jest wiele wariacji i każda z nich ma swój urok, dobrze wyglądając w towarzystwie innych medytacyjnych akcesoriów.

Misa tybetańska instrument

Dźwięk misy wraz z wykorzystaniem aromatycznych kadzideł pomaga w medytacji i utrzymaniu pogody ducha. Pomaga rozluźnić ciało i wspomaga leczenie różnych chorób, wykorzystując także wibracje samego naczynia. Co interesujące, bywają wykorzystywane też jako instrumenty muzyczne, gdzie doskonale uzupełniają swoją barwą wiele utworów. Na misie grać można, uderzając w nią pałeczką o nazwie malet, lub pocierając jej brzegi drewnianą różdżką, otrzymując jednostajny dźwięk. Często także wykorzystywane są podkładane pod naczynie małe poduszki, by ustabilizować misę i zapobiec przenoszeniu z niej drgań na mebel, tym samym zapobiegając niepożądanym wibracjom. Misy często kładzie się przy terapiach dźwiękowych na ciele, by móc lepiej odczuwać dźwiękowe wibracje i pozytywną energię która za nimi idzie. Spotkać można także misy kryształowe, których dźwięk znacząco się różni. Przypominają nieco swoją konstrukcją kieliszki, które nie rzadko także są wykorzystywane do zabawy z dźwiękiem.

Misa tybetańska jaką wybrać?

Misy występują w wielu wzorach i rozmiarach, różniąc się tym samym nie tylko wyglądem czy rozmiarem, ale także barwą dźwięku. Przedział częstotliwości w których misy są strojone to najczęściej od 200 Hz do ok 1800 Hz, w zależności od konkretnego egzemplarza. Im większa misa, tym dźwięk będzie niższy, bardziej basowy i cieplejszy sprzyjający medytacji i polepszeniu sobie samopoczucia. Misy mniejsze wydają wyższe dźwięki, które pomagają pobudzić w człowieku kreatywność i odświeżyć zatroskany umysł. Przyjmuje się, że konkretne częstotliwości i wibracje mis mają pozytywny wpływ na organizm człowieka, pomagając przy tym przegonić złą energię i idące za nimi choroby.

 

Misy które oferujemy znajdziesz tutaj <-.

Częstotliwości korzystne dla terapii danych narządów:

  • Płuca – 240 do 400 Hz
  • Nerki i układ chłonny - 500 do 700 Hz
  • Śledziona -  600 do 700 Hz
  • Serce - 600 do 750 Hz
  • Układ nerwowy - 700 Hz
  • Trzustka - 750 – 800 Hz
  • Wątroba -  800 do 950 Hz
  • Żołądek i jelita - 750 do 1000Hz

 Częstotliwości oddziaływujące na mózg:

  • 500 – 1000 Hz – Szybki relaks i odstresowanie
  • 400 – 800 Hz – Medytacja
  • 600 – 1000 Hz – Pobudzenie kreatywności
  • 800 – 1000 Hz – Odświeżenie umysłu
  • 400 – 700 Hz - Polepszenie samopoczucia

 Częstotliwości i stany umysłu:

  • 1400 – 3000 Hz Czuwanie
  • 800 – 1300 Hz Relaksacja
  • 400 – 700 Hz Marzenia senne, stan medytacji, głęboki relaks
  • 100 – 300 Hz Głęboki sen
Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2021

Produkty polecane

pixel