Szarawary, haremki, alladynki - spodnie doskonałe

Spodnie haremki, szarawary czy alladynki - damskie czy męskie?

Swoją popularność zdobyły już kilkaset lat temu, a kto wie czy nie powstały nawet w VI w p.n.e. o czym mogłoby świadczyć staroperskie słowo szarawary (šaravra)! Pochodzą z krajów Orientu, szczególnie rozpowszechnione były od XVI do XVIII w Turcji, na Półwyspie Arabskim, w Azji Centralnej, przede wszystkim wśród mężczyzn. Do XVIII wieku kobiety mogły je ubierać jedynie podczas przedstawień teatralnych, przebieranych zabaw, maskarad itd. Wśród Kozaków zaporoskich charakterystyczne bufiaste spodnie nazywane były szarawarami i tej nazwy często używa się określając wygodne spodnie także obecnie. Jeśli chodzi o spodnie indyjskie, przywykło się na nie mówić alladynki lub haremki i takie właśnie nazewnictwo kojarzy nam się ze zwiewnymi damskimi spodniami, które są elementem stroju tancerek brzucha. Taniec belly dance jest wyrażeniem całej gamy emocji, któremu odpowiedni strój w postaci damskich alladynek bogato zdobionych, zwiewnych i kolorowych zdecydowanie sprzyja.

Luźne spodnie do jogi lub do ćwiczeń?

Jakie zatem znamy określenia na te charakterystyczne, luźne spodnie na gumkę, z gumką na kostkach i z szerokimi, bufiastymi nogawkami?

• spodnie alladynki damskie

• spodnie haremki

• szarawary męskie i damskie

• pumpy spodnie

• hajdawery

• spodnie do jogi

• spodnie pumpy do ćwiczeń

Dziś wszystkie te nazwy określają tak samo damskie jak i męskie spodnie. Bardzo często do uszycia szarawarów wykorzystuje się kolorowe materiały w orientalne wzory - popularne są na przykład spodnie z mandalą lub spodnie w kwiaty. Szyte są one zarówno ze zwiewnych i przewiewnych materiałów i dlatego bardzo lubimy powiedzenie że szarawary są doskonałe na upały! Lecz bywają i takie uszyte z grubszych tkanin - w wersji na jesień i zimę.

Zobacz wszystkie ubrania i orientalne spodnie z oferty sklepu EtnoBazar >>

Produkty polecane

pixel