Worry dolls czyli laleczki na smuteczki i terapia przez zabawę

Worry dolls to zgrabne, maleńkie pacynki, które uwodzą formą, doskonałym wykończeniem i feerią barw. Laleczki mogą być świetną zabawką dla dzieci w różnym wieku, pełniąc często jednocześnie funkcje terapeutyczne.
Laleczki na smuteczki inspirowane legendą
Laleczki na zmartwienia (hiszp.: muñeca quitapena; ang.: worry dolls) korzeniami sięgają początków cywilizacji Majów. Jedna z legend tego ludu mówi o księżniczce Ixmucané, której Bóg Słońca podarował niezwykłą umiejętność – rozwiązywania cudzych problemów. Z czasem stała się ona uosobieniem powiernika, któremu można podarować swoje troski. To właśnie ona byłą mentalnym pierwowzorem laleczek, które noszą ludzkie problemy. W praktyce każdy, kto chce skorzystać z pomocy tych uroczych pacynek, powinien mieć ich sześć – każdą na inny dzień tygodnia. W niedzielę zarówno laleczki, jak i zmartwienia mają wolne i odpoczywają. Co ciekawe, laleczki zazwyczaj widzimy w roli kobiecej, ale coraz częściej pojawiają się też ich męskie odpowiedniki – oczywiście noszące inspirowane gwatemalskimi wzorami ludowymi stroje.
Rękodzieło z Gwatemali i instrukcja obsługi
Laleczkom powinno się wyszeptać swoje troski tuż przed snem, żeby to one nocą się nimi przejmowały, a właściciel mógł się w tym czasie wyspać bez koszmarów. Taką obciążoną problemami laleczkę powinno się włożyć pod poduszkę, a rankiem wszystkie nasze smutki znikną.
Laleczkom zwierzały się przede wszystkim dzieci. Choć dzisiaj laleczki na zmartwienia traktowane są bardziej jak zabawki, nadal mają jedną bardzo ważną funkcję – terapeutyczną. Dają upust emocjom, pomagają wyartykułować trudne słowa i tematy, pomagają znaleźć spokój. We współczesnej psychiatrii zaczęto korzystać z dobrodziejstw tego typu zabawek i z zaskoczeniem stwierdzono, że dzieci borykające się z rozmaitymi problemami, w tym po traumatycznych przeżyciach bądź wycofane społecznie, lepiej sobie radzą, powierzając swoje troski maleńkim przyjaciołom.
Zgodnie z wierzeniami Majów laleczki worry dolls nie powinny być przekazywane innym osobom, bo to przynosi pecha. Jeżeli już ich nie potrzebujemy, powinniśmy je… zakopać w ziemi jak najdalej.
Odpowiedzialność społeczna i ekologia
Worry dolls są ekologiczną zabawką ze względu na swoje rozmiary, materiały, z których są zrobione oraz trwałość. Maleńkie pacynki worry dolls mają od 2 do 5 cm, wykonane są z naturalnych bądź recyklingowych materiałów – bawełnianych skrawków kolorowych materiałów, muliny, różnych nicy, patyczków, kartoników, pianki, a nawet… damskich rajstop. Trzonem laleczki jest drucik lub drewniany patyczek, jej główka to tekturka lub materiał, a cudownie kolorowe sukienki – to aguayo, lokalny gwatemalski materiał, który bez wątpienia jest wizytówką tego kraju. Co ciekawe, laleczki nie zawsze uosabiają nasze poczucie piękna i zadowolenia – mają różne miny, nie zawsze są uśmiechnięte, czasem są smutne, a nawet złe.
Takie zabawki to także ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju. Gwatemala boryka się z ogromnym problemem ubóstwa, który często podawany jest jako powód bardzo wysokiej przestępczości. Ludność żyjąca w tym pięknym kraju, w którym są majestatyczne dżungle, czynne wulkany, niezwykłe wybrzeża i malownicze miasteczka, które było kolebką niesamowitej kultury, padła ofiarą kapitalistycznych zapędów współczesności. Żyjące w biedzie społeczności, parając się rękodziełom i tworząc nie tylko worry dolls, ale i hamaki, chusty, torby, saszetki, portfele, odzież, koce, pościele, sprzedają turystom swoje arcydzieła i z tego żyją. Turystyka, rękodzieło i rolnictwo to trzy główne źródła dochodu Gwatemalczyków. Kupowanie takich produktów (oczywiście tylko za pośrednictwem sprawdzonych lokalnych dostawców!) jest dziś możliwe na całym świecie, jednocześnie można także wesprzeć lokalną przedsiębiorczość i codzienność wielu rodzin.
Zobacz wszystkie Laleczki na smuteczki >>