NASZYJNIK LEGA (AFRYKA, KONGO, ART AFRYKI)
- Naszyjnik wodza plemienia Lega wykonany z różnorodnych drewnianych koralików.
Naszyjnik wodza plemienia Lega wykonany z różnorodnych drewnianych koralików.
Plemię Lega zamieszkuje tereny na północnym krańcu jeziora Tanganika i nad brzegami rzeki Lualaba w Demokratycznej Republice Konga, mieszkańcy żyją w małych społecznościach, w niewielkich wioskach skupionych gesto wokół siebie.
Lega nie posiadają jednej scentralizowanej władzy, pozycja i ranga poszczególnych członków zależy od ich statusu w tajnym stowarzyszeniu „Bwami”, w skład tego bractwa mogą wchodzić zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Istnieje kilka poziomów wtajemniczenia osobnych dla poszczególnych płci, dla mężczyzn wyliczonych jest siedem możliwych do osiągnięcia stopni , dla kobiet cztery.
Marzeniem każdego nowo wstepującego jest uzyskanie najwyższego poziomu „Kindi”, który daje pełnię wtajemniczenia, a co za tym idzie prestiż i uznanie plemiennej społeczności. Droga do tego celu jest jednak długa i pełna wyrzeczeń.
Sztuka Lega w porównaniu z sztuką niezbyt odległych plemion Luba, czy Chokwe sprawia wrażenie niezbyt wyszukanej, to jednak warta jest uwagi ze względu na swe symboliczne znaczenie.
- Waga: 175 g
- Obwód: 30 cm
- Wisior: 11 x 6 cm
- Kod produktu: K_STA585
- Materiał: drewno, kość
(tagi: naszyjnik, wisior afrykański, afrykańskie, afryka, z afryki, kongo, konga, drewniane, z drewna, stare, rękodzieło, antyk, autentyczne, sztuka afrykańska)