Na kontynencie afrykańskim współistniało od starożytności i średniowiecza wiele odrębnych kultur muzycznych: egipskich, arabskich, etiopska, koptyjska i inne. Afryka dzieli się, zwłaszcza z punktu widzenia antropologiczno-etnograficznego, na obszar północno-wschodni, zdominowany przez kulturę chamicką, silnie zarabizowany, oraz resztę kontynentu, zamieszkaną głównie przez plemiona murzyńskie, autochtoniczne i autonomiczne kulturowo. Murzyńska muzyka Afryki wykazuje dużą różnorodność i różny stopień rozwoju; jest przeznaczona na ogół do zbiorowego wykonania, przejawia silny związek z życiem grupy społecznej, spełnia często funkcję magiczną (np. wywoływanie deszczu, uzdrawianie), połączona z tańcem prowadzi niekiedy do zbiorowej ekstazy; w przeciwieństwie do muzycznych kultur europejskich i azjatyckich odznacza się brakiem notacji muzycznej i udokumentowanych systemów teoretycznych; charakteryzuje się natomiast bogatym instrumentarium, wykorzystującym szeroko naturalne materiały (tykwy, orzechy kokosowe, muszle, kamienie, kawałki drewna, zwłaszcza bambusowego, zwierzęce kości, rogi itp.). Najliczniej są reprezentowane idiofony, przede wszystkim przez drewniane bębny szczelinowe (tam-tamy), służące również do przekazywania informacji na dużą odległość, bębny pocierane, dzwony, ksylofony różnych rozmiarów i typów. Instrumenty o skrzynkowym rezonatorze i metalowych lub trzcinowych języczkach zarywanych kciukami. Liczne są membranofony: rozmaite typy kotłów i bębnów, z 1 lub 2 membranami, cylindryczne, klepsydrowe, bębny wodne bambusowe, archaiczne bębny bez rezonatorów. Występują także instrumenty dęte (trąby z kłów słoniowych, rogi, flety bambusowe, fletnie Pana, rozmaite piszczałki) i strunowe (harfa, lira i najstarszy przedstawiciel tej grupy — łuk muzyczny). Melodyka muzyki afrykańskiej jest na ogół uboga, podporządkowana rytmice i organizacji harmonicznej.
Prymitywny instrument pochodzi z plemienia Kwere, plemię to zamieszkuje północny region jeziora Tanganika, na pograniczu Demokratycznej Republiki Konga, Burundi i Rwandy. Ich tereny sąsiadują z obszarami zajmowanymi przez plemiona : Lega, Nyindu, Havu i Vira. Bardzo niewiele wiadomo na temat kultury i sztuki Kwere.
Widoczne ślady użytkowania. Dla kupującego,do przesyłki dołączamy pendrive z filmem, na którym Afrykańczyk gra na instrumencie.
- Wysokość: 48 cm
- Szerokość: 26 cm
- Grubość: 26 cm
- Waga: 2875 g
- Kod produktu: K_STA601
- Materiał: drewno
(tagi: bęben afrykański, tam tam, afryka, z afryki, kongo, konga, drewniana, drewniane, z drewna, stare, stara, rękodzieło, antyk, autentyczne, sztuka afrykańska)