
Z naszego bloga

Nakładki godowe dla kobiety (w kształcie penisa) oraz dla mężczyzny (w kształcie waginy) plemienia Lega. Członkowie tego plemienia zakładają nakładki, gdy chcą znaleźć męża albo żonę.
Plemię Tabwa zamieszkuje tereny na północny-wschód od Zambii, wzdłuż jeziora Tanganika na obszarze Demokratycznej Republiki Konga.
Czasownik "tabwa" oznacza "być związanym" i odnosi się do czasów, kiedy ludzie należący do tego plemienia żyli pod panowaniem Królestwa Luba. W XIX wieku handel, przede wszystkim kością słoniową wpłynął na znaczny wzrost zamożności tego regionu i przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Tabwa.
Obecnie liczbę ludzi należących do tego plemienia szacuje się na 200 000 tysięcy. Zamieszkują oni wioski, w których nadrzędną władzę sprawuje wódz-czarownik. Istnieją również tajne stowarzyszenia, których schemat organizacyjny oparty jest głównie na podobnych stowarzyszeniach z terenów Afryki Wschodniej.
Sztuka w plemieniu Tabwa postrzegana jest zarówno jako symbol, jak i element estetycznego wyrazu. Dekoracyjne skaryfikacje zdobiły ciała Tabwa jeszcze do połowy XX wieku, dopóki rytuał ten nie został prawnie zakazany. Wzornictwo poszczególnych nacięć było ściśle określone, twarz nacinano kilkakrotnie w formie skośnych trójkątów na czole i na policzkach, wzory pokrywały również brzuch i resztę ciała. Skaryfikacje były odzwierciedleniem przynależności plemiennej, a jednocześnie wcieleniem kosmicznej idei harmonii w chaosie przyrody. Tylko osoba nosząca odpowiednie znaki mogła osiągnąć pełnię dojrzałości. Te modele i wzory określane są wspólną nazwą " vindala", najczęstszy z tych motywów to podwójne, równoramienne trójkąty, których zdwojone podstawy symbolizują dwoistość życia i cykl odradzania się lunarnej siły, ważnego aspektu kosmogonii Tabwa.
(tagi: nakładki godowe, penis, wagina, afrykańskie, afryka, z afryki, kongo, konga, koraliki, tkanina, stare, stara, rękodzieło, antyk, autentyczne, sztuka afrykańska)