ODGANIACZ MUCH DENGESE (SZTUKA AFRYKI, AFRYKA, KONGO, DEGESE, DEKESE)
- Plemię Dengese (Ndengese, Dekese) podobnie, jak blisko spokrewnione z nim plemię Nkutshu należą do większej grupy etnicznej posługującej się językiem z grupy mongo-nkundu, jest to język z rodziny bantu, zaliczany do wielkiej rodziny języków nigero-
Plemię Dengese (Ndengese, Dekese) podobnie, jak blisko spokrewnione z nim plemię Nkutshu należą do większej grupy etnicznej posługującej się językiem z grupy mongo-nkundu, jest to język z rodziny bantu, zaliczany do wielkiej rodziny języków nigero-kongijskich. Dengese zamieszkują centralny obszar Demokratycznej Republiki Konga, ich tereny rozciągają się na północ od obszarów zajmowanych przez sąsiednie liczne plemię Kuba.
Według legendarnych przekazów Dengese wywodzą się od Etotoshi, najstarszego syna mitycznego króla Woot, wielkiego wodza i założyciela królewskiej dynastii plemienia Kuba.
Najwyższą władzę w tym plemieniu sprawuje król zwany Etoshi, w swoich rządach wspomagany jest przez Radę Starszych, która składa się z lokalnych przywódców. Struktura społeczna, polityczna i religijna tego plemienia jest silnie zhierarchizowana. Przywódcy klanów odgrywają również znaczącą rolę podczas obrzędów religijnych.
Etnicznie lud Dangese jest bardzo słabo poznany, niewiele także wiadomo na temat ich sztuki. Maski są prawie nie znane w tym plemieniu, a sporadycznie spotykane przykłady to prawdopodobnie wynik oddziaływania kulturowego sąsiednich plemion : Kuba, Ngeende i Kete. Równie rzadkie są figurki , ich przeznaczenie także nie jest dokładnie poznane. Statuetki te mogą przedstawiać wizerunki przodków, lub spełniać rolę posążków nagrobnych. Niektóre źródła podają, że mogą one również uosabiać króla Etoshi i jego nadprzyrodzoną moc. Charakterystyczną cechą tych figurek jest to, że kończą się one w trzech czwartych torsu, szyja statuetki jest mocno wydłużona, a twarz i górna część torsu pokryta jest dekoracyjnymi nacięciami. Skaryfikacje te odnoszą się do rzeczywistych nacięć na ludzkiej skórze i mają znaczenie rytualne, są swoistym kodem i stanowią rodzaj języka piktograficznego zrozumiałego tylko dla wtajemniczonych.
Plemię Dangese słynie także z zamiłowania do pięknych, haftowanych strojów, metalowej biżuterii i dekoracyjnej broni.
- Materiał: drewno, trawa, miedź
- Długość: 50 cm
- Szerokość: 5,5 cm
- Waga: 140 g
- Kod produktu: K_STA487
(tagi: figurka, figurki, afrykańskie, afryka, z afryki, kongo, konga, drewniane, z drewna, stare, rękodzieło, antyk, autentyczne, sztuka afrykańska)