ZAGŁÓWEK LUBA (SZTUKA AFRYKAŃSKA, KONGO, 760)
- Plemię Luba zajmuje rozległy obszar południowo – wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, ich liczebność szacuje się na około 1 milion. Populacja ta jest dość spójna kulturowo i językowo.
- Pomimo wojowniczego charakteru ludzi należąc
Plemię Luba zajmuje rozległy obszar południowo – wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, ich liczebność szacuje się na około 1 milion. Populacja ta jest dość spójna kulturowo i językowo.
Pomimo wojowniczego charakteru ludzi należących do tego plemienia ich sztuka odznacza się harmonijnym, pełnym subtelności stylem. Ta dekoracyjność sprawia, że dzieła te są bardzo cenione i poszukiwane wśród kolekcjonerów.
Artyści Luba zajmują uprzywilejowane miejsce w hierarchii społecznej, symbolem ich prestiżu i godności jest noszona na ramieniu siekierka.
Dawniej w czasach wojen plemiennych artystów szukano często wśród ludzi od urodzenia ułomnych fizycznie, takie postępowanie miało dwojaką korzyść : po pierwsze wszyscy zdrowi mężczyźni mogli brać udział w walce, po drugie artystą zostawał człowiek wyjątkowy, naznaczony przez bogów, przepełniony jak wierzyli magią, a w trakcie pracy część tej mocy mogła przechodzić także na dzieła jego rąk.
- Wysokość: 20 cm
- Długość: 20 cm
- Grubość: 10,5 cm
- Waga: 340 g
- Kod produktu: K_STA760
- Materiał: drewno
(tagi: z afryki, kongo, konga, drewniane, z drewna, rękodzieło, autentyczne)