MASKA SALAMPASU (SZTUKA AFRYKI, AFRYKA, KONGO,KONGA)

  • Salampasu (Asalampasu, Basalampasu) jest to grupa etniczna, szacuje się, że obecnie ich liczebność wynosi około 60 000 ludzi. Zamieszkują oni częściowo tereny Angolii i Demokratycznej Republiki Konga.
227,00 zł
/ szt.
Szybkie zakupy 1-Click (bez rejestracji)
Produkt niedostępny
Produkt niedostępny
14 dni na darmowy zwrot
Ten produkt nie jest dostępny w sklepie stacjonarnym
Bezpieczne zakupy

Salampasu (Asalampasu, Basalampasu) jest to grupa etniczna, szacuje się, że obecnie ich liczebność wynosi około 60 000 ludzi. Zamieszkują oni częściowo tereny Angolii i Demokratycznej Republiki Konga.

Salampasu to plemię wojowników i myśliwych, ich nazwa oznacza „ walczący z szarańczą” , skupieni na stosunkowo niewielkim terenie, w przeszłości zmuszani byli wielokrotnie do obrony swojego terytorium przed znacznie liczebniejszymi siąsiednimi plemionami. Społeczność plemienna wiosek rządzona jest przez starszyznę, a struktura władzy jest silnie paternalistyczna i zhierarchizowana. Istnieją trzy zasadnicze kasty : wojowników, myśliwych i rolników. Wiekszość masek wytwarzanych przez Salampasu używana jest do rytualnych tańców i obrzędów związanych z ceremoniałem najwyższej kasty wojowników (Mungongo), różne ich warianty przypisane są różnym szczeblom w danej kaście. Aby otrzymać taką maskę wojownik musi wykazać się siłą, zręcznością, oraz  zamożnością. Maska również używana jest w czasie obrzędu pogrzebowego swojego właściciela.
Maski używane przez Salampasu są bardzo charakterystyczne i odzwierciedlają wojowniczy temperament członków tego plemienia. Groźne w wyglądzie odznaczają się ciekawą stożkowatą, zwężającą się w kierunku brody formą. Niektóre dekorowane są kulistymi „lokami” z rafii, lub długą plecioną brodą. Zdarzają się też inkrustowane w całości małymi misternie układanymi płytkami z miedzi. Jednak najbardziej znamienne dla tych masek jest wyobrażenie ust -  niewielki prostokątny otwór z wyraźnie widocznymi zębami.
Zaakcentownie tego właśnie fragmentu twarzy może odnosić się do rytuałów  Mungongo, obrzędów inicjacyjnych chłopców i dziewcząt, w czasie których wybijano zęby składając je w ofierze i dając tym samym dowód siły odwagi i dyscypliny.

Maski z plemienia Salampasu są dużą rzadkością i osiągają znaczne ceny na światowych rynkach aukcyjnych.

  • Wysokość: 23 cm
  • Szerokość: 15 cm
  • Grubość:  10 cm
  • Waga: 440 g
  • Kod produktu: K_STA852
  • Materiał: drewno

 

Producent
Zapytaj o produkt
Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe. Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.
Napisz swoją opinię
Twoja ocena:
Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1062 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-26
Świetnie, bardzo szybko, solidnie, dobrze opakowane. Bardzo polecam
2023-03-22
Trochę długa wysyłka. Jakość jest super
pixel