MASKA RZEŹBA KUMU (AFRYKA SZTUKA KONGA, AFRYKI, 26 CM)
- Najciekawszą bezsprzecznie dziedziną sztuki afrykańskiej są maski. Stały się one jak gdyby synonimem całej twórczości artystycznej Afryki. Właściwie sama maska oderwana od całości stroju tancerza ma wartość jedynie dla nas.
Najciekawszą bezsprzecznie dziedziną sztuki afrykańskiej są maski. Stały się one jak gdyby synonimem całej twórczości artystycznej Afryki. Właściwie sama maska oderwana od całości stroju tancerza ma wartość jedynie dla nas.
Nie maska bowiem, tylko tancerz albo czarownik w masce jest duchem z zaświatów. Duchem, który ma bronić, dziękować, lub zaklinać, przyciągać dobre lub złe moce.
Maska stanowi dynamiczny czynnik psychicznego życia Afrykańczyka. Trzyma go ona w stałym napięciu, leku proszonej i nieproszonej interwencji. Maski są stale do dyspozycji czarownika. W każdej chwili może on je wezwać i rzucić w wir czarnej magii. Tłum ślepo wierzy, a im głębsza jest ta wiara w danym regionie, tym ciekawsze są dla zbieracza okazy masek i tym trudniejsze do osiągnięcia.
Plemie Kumu stało się szerzej znane dopiero w ostatnim ćwierćwieczu XX wieku, zamieszkują oni trudno dostępne tereny na zachód od Wielkich Jezior. Obszar ten jest jednym z niewielu już zachowanych na ziemi dziewiczych ekosystemów zasiedlonych przez rzadkie gatunki tropikalnych zwierząt i roślin. Jest to również dom dla wielu zróżnicowanych kulturowo plemion, które wciąż pozostają etnologiczną tajemnicą.
Sztuka Kumu wykazuje znaczne powiązania stylistyczne ze sztuką plemion Lega i Lengola. Maski i figurki wytwarzane są najczęściej dla tajnych stowarzyszeń, których w tym plemieniu jest kilka.
- Wysokość: 26 cm
- Szerokość: 18,5 cm
- Grubość: ok 7 cm
- Waga: 470 g
- Kod produktu: K_STA905
- Materiał: drewno