Bęben afrykański

Od wieków plemiona afrykańskie tworzą najróżniejsze instrumenty używane podczas swoich obrzędów – jednymi z najpopularniejszych z nich są bębny. Są one wytwarzane z naturalnych materiałów i często bogato zrobione. Jeżeli chcesz stać się właścicielem takiego niecodziennego instrumentu, kupisz go w Etnobazarze – zachęcamy do sprawdzenia wszystkich naszych propozycji!

Bęben afrykański - kup teraz >>

Jednym z najbardziej znanych typów bębnów afrykańskich jest djembe. Inne instrumenty tego rodzaju produkowane i używane w Afryce to między innymi dundun oraz tam-tam. Wytwarzane są one głównie z drewna, tykw oraz skór naturalnych. Służą nie tylko do tworzenia muzyki, ale również używane są w trakcie rożnego rodzaju rytuałów, na przykład wywoływania deszczu, ważnych ceremonii, również do przekazywania informacji na duże oględności, ponieważ dźwięk niektórych bębnów potrafi nieść się na odległość nawet 8-10 kilometrów.

Djembe to instrument najbardziej popularny na zachodzie Czarnego Lądu. Membrana tego bębna produkowana jest głównie ze skóry koziej, rzadziej bydlęcej, która tradycyjnie naciągana jest przez specjalny sznur. Djembe pozwala na wydobycie trzech głównych dźwięków – najniższy z nich to bas, pośredni to ton, natomiast najwyżej brzmiący to slap. Ich stworzenie jest zależne od uderzenia – jego miejsca oraz ułożenia dłoni.

Dundun to bęben cylindryczny, który wywodzi się również z Afryki Zachodniej. Jego korpus jest wykonany z wydrążonego pnia drewna, na którym znajduje się membrana ze skóry krowiej lub koziej. Membrana tradycyjnie naciągana jest rzemieniami i strojona nad ogniem, obecnie stosuje się głównie linki z tworzyw. Najczęściej 3 bębny dundun tworzą orkiestrę, mogą być one również uzupełnione o bębny djembe.

Tam-tamy mają formę bębnów szczelinowych wydających donośne dźwięki. Są one wykorzystywane głównie jako instrument sygnalizacyjny do przekazywania wiadomości. Są wykonane z wydrążonego pnia drewna i gra się na nich pałeczkami.

Jeżeli chcesz zakupić bęben afrykański lub też innego rodzaju instrumenty muzyczne pochodzące z dalekich krajów, zapraszamy na zakupy na Etnobazar!Rozpocznij zakupy

Produkty polecane

pixel