Dywany i kilimy
( ilość produktów: 4 )Ściany zawieszone dywanikami w żywych kolorach i mnogość wielobarwnych dywanów na podłodze. To stereotypowe wyobrażenie tradycyjnego marokańskiego wnętrza. Bardzo słuszne — ozdabianie siedzib ręcznie wykonanymi tkaninami ma na Bliskim Wschodzi długą tradycję, a dziś godnych następców starożytnych mistrzów.
Co oznacza kilim? Kilim – orientalny dywan
Kilim jest dwustronną, dekoracyjną tkaniną. Wykonuje się go, tkając ręcznie, przeważnie z wełny lub jedwabiu na osnowie z wełny bądź lnu. Zdobi w pasy, wzory geometryczne bądź też motywy roślinne (np. kwiaty). Przeplatając ze sobą nici w różnych kolorach.
Technikę kilimu znano już w czasach starożytnego Egiptu. Uprawiały ją przede wszystkim plemiona koczownicze. Używały barwnych tkanin do pokrywania podłóg i ścian swoich namiotów oraz do przykrywania mebli. Z czasem zaczęły handlować swoimi produktami i kilimy rozpowszechniły się. Do Europy trafiły już we wczesnym średniowieczu. Sztukę ich tworzenia zaadaptowały m.in. kultury słowiańskie i skandynawskie. W Polsce i na Ukrainie stały się ważnym elementem kultury ludowej. Wykonywano je także w manufakturach dworskich. Artyści Dwudziestolecia Międzywojennego marzyli o tym, by to właśnie kilim stał się wizytówką odrodzonego państwa polskiego. Tyle o historii kilimu, a teraz powróćmy może do współczesności.
Dziś większość tego typu wytworów uzyskuje się drogą produkcji fabrycznej. Jednak nie w Maroku — tamtejsze wełniane bądź jedwabne kilimy tka się nadal na ręcznych krosnach. Oferuje na tradycyjnych miejskich sukach (targowiskach). Wieszane na ścianach stanowią świetną, mocną ozdobę wnętrza. Ich naturalne niedoskonałości (np. lekka nierówność wzoru) dodają im jedynie uroku i świadczą o tym, że w wyprodukowanie makatki mnóstwo pracy włożył prawdziwy rzemieślnik.
Dywan orientalny, czyli czym się różni kilim na ścianę od gobelinu?
Kilim i gobelin to dwa rodzaje wyrobów tkackich. Różnią się techniką wykorzystywaną podczas ich produkcji. Kilim jest tradycyjnym dywanem lub chodnikiem i co najważniejsze jest to dywanik dwustronny. Najczęściej kojarzy się je z pojęciem dywanu etno – kilimy na ścianę wykonuje się z bawełny lub wełny. Jego wzory to głównie geometryczne figury o różnych rozmiarach i kolorach. Gobelin natomiast jest jednostronny. Zazwyczaj wzory powstają na osnowie lnianej lub bawełnianej i mogą mieć kilka warstw. Wzór jest skomplikowany i odwzorowuje się konkretny "obraz" czy ilustrację, osiągając efekt podobny do haftu. Oznacza to, że proces produkcji gobelinów może trwać długo.
Z jakiego materiału wybrać dywan?
Wybierając dywan, warto zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest on wykonany. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie dywanu. Powinniśmy zastanowić się, jaki będzie cel jego użytkowania. W jakim miejscu go położymy? Jeśli na przykład planujemy umiejscowienie dywanu w pomieszczeniu o dużym natężeniu ruchu. Najlepiej sprawdzi się dywan lub dywanik z materiału o naturalnych właściwościach antypoślizgowych. Może to być np. wełna lub polipropylen. Jeśli zależy Ci na ekskluzywnym wyglądzie. Możesz wybrać dywany z luksusowego jedwabiu lub szlachetnego aksamitu. Z takich materiałów często bywają wykonywane dywany etniczne. Dywany z tekstyliów syntetycznych takich jak poliester i akryl są bardzo trwałe i odporne na ścieranie. Doskonale sprawdzą się zatem w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Jeśli masz alergię na kurz, najlepiej postawić na dywan z mikrofibry. Gdy chcesz, aby wygląd Twojego pokoju, przedpokoju czy sypialni nabrał etno charakteru. Warto rozważyć zakup oryginalnego, tkanego w Turcji kilimu czy też jutowego chodnika plecionego w Indiach lub Indonezji.
Jakie są rodzaje dywanów?
Dywany możemy podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego zostały stworzone. Jest również podział ze względu na: technikę wykonania, kształt, przeznaczenie. Wiele jest rodzajów dywanów dostępnych na rynku, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Najpopularniejsze rodzaje to: dywany wełniane, shaggy, ethno dywany orientalne, syntetyczne i sizalowe. Są dywany okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Dywany z wełny ze względu na swoją miękkość i elastyczność oraz naturalny poziom absorpcji wilgoci są idealnym rozwiązaniem do sypialni lub salonu. Do przedpokoju polecamy np. jutowy czy sizalowy okrągły, kolorowy dywanik boho. Do każdego wnętrza pasować będą ręcznie tkane dywany perskie, małe tanie tureckie kilimy i meksykańskie dywaniki. Na przedpokój natomiast dłuższe, prostokątne chodniki plecione lub produkowane maszynowo.
Jaki dywan najzdrowszy?
Do najzdrowszych dywanów należą te wykonane z naturalnych tkanin i włókien. Śmiało polecić tu można wełnę, bawełnę i jutowe dywaniki plecione. Te ostatnie choć szorstkie, są bardzo ekologiczne. Wykonane z naturalnego, roślinnego włókna, są w 100% biodegradowalne. Niezależnie od tego, czy wybierzemy turecki dywan kilim, czy perski dywan, poza rodzajem tkaniny warto zwrócić uwagę na wzór. Dywan orientalny często najczęściej posiada etniczne i orientalne elementy. Wniosą one do naszego mieszkania nutkę egzotyki i nadadzą mu niepowtarzalnego charakteru. Również jeśli taki turecki kilim, powiesimy na ścianie.
Jak przymocować kilim?
Są dwa najpopularniejsze sposoby zawieszenia kilimu na ścianę. Pierwszy z nich to podklejenie go na drewniane listewki, które następnie zawiesimy na ścianie. Opcjonalnym sposobem, jest to chyba łatwiejsze do wykonania — jest podszycie 2 lub 3 kółek metalowych. Z łatwością kupimy je w pasmanterii. Należy je delikatnie podszyć grubą nicią na brzegach dywanika. Choć kilimy w Polsce nie są bardzo popularnym elementem wystroju domu. To gdy zdecydujemy się wnieść do swojego pokoju taki powiew orientu, warto poświęcić chwilę na prawidłowe zawieszenie go na ścianie.
Jakie są teraz modne dywany?
Obecnie co raz bardziej modne są dywany kolorowe i dywany z odważnymi wzorami. Poszukiwane przede wszystkim dlatego, że nadają wnętrzom unikalnego charakteru. Również nowoczesne trendy w produkcji dywanów skupiają się na fakturze, kolorze i wzorze. Popularne są dywany teksturowane. Teksturowanie przędzy dodaje nitkom elastyczności i puszystości. Poprawia także ich wytrzymałość. Takie dywany występują w wielu odmianach. Popularne jest runo pętelkowe, skręcane, supełkowe. Również orientalne dywany: tureckie czy marokańskie mają obecnie ciekawą fakturę i teksturę. Przez pewien czas dużą popularnością cieszyły się dywany shaggy i dalej mają swoich fanów. Decydując się na modny dywan, pomyślmy jakie inne elementy pomieszczenia będą go najlepiej uzupełniać. Możemy na przykład odpowiednio do dywanu dobrać poszewki czy narzutę na łóżko. Dodatkowym elementem może być orientalny puf. Niezależnie od tego, czy wybierzesz klasyczne i neutralne, czy odważne kolory i wzory. Upewnij się, że Twój wybór odzwierciedla Twoją osobowość!
Jaki dywan do klasycznego salonu i klasycznych wnętrz?
Jeśli chodzi o klasyczne salony i wnętrza, wełniany lub pluszowy dywan będzie najlepszym wyborem. Nie tylko doda on stylu i wyrafinowania pomieszczeniu, ale również dopasujemy go do każdej przestrzeni. Niezależnie od jej wielkości. Wełniany dywan do klasycznych pomieszczeń, natomiast nowoczesny dywan shaggy sprawdzi się w pomieszczeniach urządzanych zgodnie z najnowszymi trendami. Jeśli szukasz czegoś naprawdę ponadczasowego, rozważ dywan orientalny: perski, turecki, marokański czy meksykański. Taki dodatek na podłodze pokoju tworzy elegancką i luksusową przestrzeń. Klasyczny salon zyskuje ponadczasowy styl i urok. Bez względu na to, jaki rodzaj dywanu wybierzesz do swojego klasycznego salonu. Pamiętaj, że tylko właściwa jego pielęgnacja i regularne odkurzanie sprawią, że Twój dywan będzie wyglądał idealnie przez wiele lat.