Herbata

( ilość produktów: 85 )

Gdzie odkryto herbatę?

Herbata jako napój o różnych aromatach i właściwościach znany jest od tysięcy lat. Dość powszechna jest legenda, z mitycznym cesarzem Shennongiem. Przez przypadek zaparzył on pierwszy herbaciany napar. Stało się to wtedy, gdy do czarki z gorącą wodą wpadł herbaciany listek. W ten sposób cesarz odkrył tajemnicę jak parzyć herbatę... Ile jest w tym prawdy, nie jesteśmy w stanie sprawdzić. Wiadomo jednak, że pierwsze wzmianki o herbacie pochodzą z X w. p.n.e. Już w VIII w. powstała z kolei Księga herbaty. Podane w niej są nie tylko przepisy. Znajdziemy rady jak parzyć herbatę. Porady jak uprawiać krzewy i selekcjonować liście. 

Przechodzimy przez wielowiekową historię. Wskakujemy do czasów nam współczesnych. Dziś parzenie herbaty nadal jest aktualne. Zróżnicowane gatunki herbaty dostępne w sklepach aż się proszą o bliższe poznanie. Mogą być one nie tylko zakupem do naszej własnej kolekcji. Stanowią także doskonały podarunek. Herbata na prezent to ponadczasowy i zawsze przydatny zestaw!

Która herbata jest najzdrowsza?

Obecnie możemy cieszyć się szeroką gamą herbat i szeregiem sklepów z herbatą. W Polsce do najpopularniejszych należą czarna herbata oraz zielona herbata. Na popularności zyskują również herbaty owocowe. Który rodzaj herbaty jest zatem najzdrowszy? Zielona herbata jest powszechnie uważana za produkt o licznych właściwościach zdrowotnych. Posiada wysoką zawartość przeciwutleniaczy. Podobnie jak czarna herbata zawiera kofeinę, która może poprawić koncentrację. Ponadto, herbaty ziołowe np. i rooibos, nie zawierają kofeiny i mogą zapewnić relaksujące działanie. Tak naprawdę zatem przy wyborze herbaty, najlepiej kierować się indywidualnymi potrzebami i preferencjami. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie herbaty są bezpieczne do spożycia. Oczywiście, jeśli spożywamy je z umiarem.

Czy picie herbaty jest zdrowe?

Tak, picie herbaty jest zdrowe. Szczególnie jeśli wybierzemy zieloną herbatę. I jeśli nie będziemy przesadzać z nadmiernym spożyciem żadnej herbaty. Badania wykazały, że zielona herbata może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca. Obniżyć poziom cholesterolu i poprawić metabolizm. Pozostałe rodzaje herbat: biała herbata, oolong i czarna. Podobnie jak zielona, są dość zdrowe. Jednak nie zawierają tak dużo antyoksydantów i kofeiny jak zielona herbata. Zarówno w EtnoBazarze, jak i każdym sklepie herbacianym znajdziemy szeroki ich wybór.

Ile kofeiny ma herbata? Ile kalorii ma herbata?

Czarna herbata, parzona mniej więcej 5 minut ma zawartość około 45 mg kofeiny (teiny). Najwięcej kofeiny jest w młodych liściach i pąkach herbacianych. Mniej w starszych listkach i łodyżkach herbaty. Zielona herbata zawiera mniej kofeiny, natomiast najmniej jest jej w herbatach oolong oraz białej. Odpowiadając na pytanie ile kalorii ma herbata. Zaparzona, czarna herbata (niesłodzona) ma jedynie około 1 kcal. Natomiast ile kalorii ma herbata z cukrem? Każda łyżeczka cukru to ok. 20 kcal. Zatem herbata posłodzona dwoma łyżeczkami cukru, ma ok. 41 kcal. Ile herbaty dziennie możemy wypić? Tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o spożycie tego napoju. Trzeba pamiętać, że mocna herbata będzie miała wyższą zawartość kofeiny oraz będzie bardziej pobudzać.

Jaka jest najlepsza herbata do picia? Najbardziej znane gatunki herbaty.

Często sięgamy po gotowe mieszanki herbat zamknięte w jednorazowych torebkach. Warto jednak poznać prawdziwą esencję chińskiego napoju i sprawdzić inne gatunki herbaty. Gliwice być może nie obfitują w sklepy herbaciane. Zapraszamy jednak na Wyszyńskiego 14B, gdzie znajduje się nasz sklep stacjonarny. Poza odmianami herbat tureckich posiadamy w ofercie białą herbatę (zbieraną bardzo wcześnie). Jest też czasem skarbnica przeciwutleniaczy i witamin — herbata oolong. Osoby nieprzekonane do eksperymentowania na początku może zainteresować dobrze znana herbata owocowa. Są w niej oprócz selekcjonowanych liści także suszone owoce i płatki kwiatów. Różne gatunki herbaty posiadają również zróżnicowane właściwości. Przede wszystkim różnią się smakami. Od łagodnych, którymi charakteryzuje się biała herbata. Przez specyficzną w smaku i poddawaną wielu procesom przetwarzania oolong. Do najlepiej znanej i intensywnej w smaku herbaty czarnej. Wymieniając gatunki herbaty, nie można pominąć matchy. Jest to sproszkowana zielona herbata. Wykorzystywana podczas chińskich ceremonii picia herbaty. Często używa się jej również w cukiernictwie, do produkcji deserów i sosów.

Co to jest parzenie herbaty? Jak parzyć herbatę?

Parzenie herbaty to proces. Dzięki niemu wydobywamy z liści tej rośliny jej smak oraz esencję. Najczęściej parzenie herbaty odbywa się poprzez zalanie suszonych liści wodą o odpowiedniej temperaturze. Przed parzeniem herbaty warto zapoznać się z przepisem na idealny napar. W skrócie możemy powiedzieć, że herbaty owocowe i czarne zalewamy wrzącą wodą. Co za herbata powinna być zalewana wodą o temp. od 60 do 80 stopni C? I może być parzona trzykrotnie? Myślimy tu o zielonej, jej drugie parzenie zazwyczaj w pełni eksponuje jej walory. Jak długo parzyć herbatę? Czarną i zieloną parzymy około 5 minut. Biała herbata wymaga wody 85 stopni i nieco dłuższego parzenia. Od pięciu do siedmiu minut. Parzenie herbaty oolong. Tutaj potrzebna jest nam woda o temp. 85 stopni. I mamy możliwość trzy — lub nawet czterokrotnego parzenia.

Jakie akcesoria do parzenia herbaty?

Jedną z najważniejszych rad jak parzyć herbatę. Jest taka, aby wykorzystywać wodę o różnej temperaturze. Wszystko zależy od gatunku i rodzaju herbaty. Dobrym zakupem może być czajnik pokazujący temperaturę wody. Prostszym rozwiązaniem może być kupno termometru. Dzięki niemu poznamy właściwy moment zalania herbacianych liści. Gdy wybierzemy najlepiej odpowiadający nam gatunek herbaty, warto sięgnąć po mieszkanki wysokiej jakości. Dla wielu osób punktem zaporowym może być ich cena. Dobrym sposobem jest jednak przeliczenie ceny na filiżanki aromatycznej naparu. Prawdopodobnie nie przebije on herbat ekspresowych. Są one zazwyczaj słabej jakości herbacianym pyłem. Jeśli jednak zależy nam na wejście w świat parzenia herbaty. Sklep EtnoBazar zaoferuje odpowiednie gatunki herbat oraz zestawy do parzenia herbaty. Wraz z wyborem rodzaju liści. Niezależnie od tego, czy będzie to zielona herbata, popularna czarna czy też biała herbata. Przydatne będą różnego rodzaju akcesoria. Z łatwością można je znaleźć jednakowo w dziale z herbatą w naszym sklepie. Jak i każdym sklepie z herbatami.

Czy herbata na prezent to dobry pomysł?

Zestaw herbaty na prezent. Z pewnością przypadnie do gustu miłośnikowi eksperymentów i herbacianych klimatów. Innym pomysłem związanym z herbatą na prezent, jest ceramiczny lub szklany zaparzacz do herbaty. Występują one w wielu postaciach. Służą zaparzaniu większej ilości liści, jak i pojedynczych porcji. Tradycyjna siateczkowa kula to nie jedyna opcja. Zaparzacz do herbaty może być wielorybem, ludzikiem czy łódką. Na pytanie, jak parzyć herbatę w ludziku najlepiej odpowiedzcie sobie samodzielnie. Jest to nie tylko efektywne, ale i efektowne! Ciekawym pomysłem na zestaw herbaty na prezent może być skompletowanie dobrej jakości gatunków herbaty. Dodatkiem może być dzbanek do herbaty. Wykonany z porcelany lub z żeliwny dzbanek. W zależności od tego, jakie klimaty ceni obdarowywana osoba. Dzbanek do herbaty służy bowiem nie tylko do serwowania napoju. Jest również ozdobą salonu czy kuchni. Świetnie sprawdzi się też kubek z zaparzaczem. Tego typu prezent może zatem pełnić wiele ciekawych ról! Niezwykle istotnym aspektem herbacianej pasji jest odpowiednie przechowywanie liści. Powinny być one szczelnie zamknięte w pojemnikach. Najlepiej bez dostępu do światła i innych zapachów. Wysokiej jakości gatunki herbat, są produktem o bardzo długiej dacie ważności. Nieco inaczej jest w przypadku herbat owocowych i aromatyzowanych. One z biegiem czasu mogą utracić część swoich właściwości. Jeśli wśród naszych bliskich znajduje się herbaciany pasjonat. Zestaw herbat na prezent wraz z akcesoriami będzie idealnym i praktycznym pomysłem. Z pewnością znajdzie u niego zastosowanie.

Druga szklanka tak silna, jak miłość — marokański rytuał parzenia herbaty

Jeżeli kiedykolwiek byliście w Maroku, na pewno próbowaliście tradycyjnej marokańskiej herbaty. Sam napój i rytuał jego parzenia, znane są w większości krajów Maghrebu. Nam jednak najczęściej kojarzą się one z Marokiem. Skąd tradycja picia gorącego napoju w tak upalnym i suchym klimacie? Otóż gorąca herbata gasi pragnienie lepiej niż zimne napoje! Sam praktyczny aspekt, to jednak nie wszystko.

Rytuał Maroccan Tea ma swój ogromny udział w życiu społecznym i kulturowym. Nie da się załatwić interesów czy odwiedzić znajomych, bez tradycyjnego zaparzenia herbaty. Musimy również pamiętać, że nie wolno nam odmówić zaproszenia na wspólne wypicie herbaty. Obrażamy wtedy gospodarza i na pewno nie zaskarbimy sobie jego sympatii.

Jak zaparzyć herbatę zgodnie z marokańskim rytuałem?

Najważniejszym składnikiem jest zielona herbata - najczęściej chińskie odmiany gunpowder lub chun mee. Niezbędne są również: cukier i liście mięty. Sama czynność zaparzania jest prosta. Różni się nieznacznie w zależności od regionu, ale w każdym należy przestrzegać kilku kroków. W marokańskim — listki herbaty zalewa się wodą, dodaje cukier i doprowadza do wrzenia. Napój herbaciany przygotowany w ten sposób,, powinien zawierać sporo cukru. Co najmniej 5 łyżek na pół litra naparu. Parzymy go kilka minut i na koniec dodajemy odrobinę mięty. Nie bez znaczenia jest sposób nalewania herbaty — to dopiero prawdziwy rytuał! Herbatę przelewa się z dużej wysokości. Z charakterystycznego czajniczka, z długim dziubkiem, do małych szklanek. Czynność nie bez powodu powtarza się kilka razy. Dzięki żmudnemu przelewaniu — okraszonemu oczywiście, rozmową z gośćmi — na powierzchni napoju powstaje charakterystyczna pianka.

Liści herbaty nie usuwamy z czajnika, dolewamy wody i zaparzamy dalej. To dlatego herbata z każdą szklanką zmienia swój smak. Dobrym pomysłem, żeby nie poparzyć się. Trzymając gorącą szklankę z herbatą, jest owinięcie jej złożonymi papierowymi serwetkami. Marokańczycy wypijają dziennie nawet kilkanaście szklaneczek takiego naparu! Za jednym posiedzeniem powinno się jednak wypić przynajmniej trzy szklanki herbaty. Zgodnie z przysłowiem. Pierwsza szklanka jest gorzka jak życie. Druga jest tak silna, jak miłość, trzecia szklanka łagodna jak śmierć.

Próbowałeś już kiedyś parzyć herbatę po marokańsku? Daj nam znać w komentarzu, jakie są twoje doświadczenia. A może dopiero chciałbyś spróbować? U nas w sklepie znajdziesz wszystkie niezbędne akcesoria do marokańskiego rytuału.

Herbata po turecku przepis

Aby przygotować prawdziwą herbatę po turecku, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne szklaneczki. W Turcji parzy się ją w dwóch czajniczkach, stawianych na sobie. W dolnym znajduje się zbiorniczek na wodę, w górnym na esencję. Do dolnego czajniczka nalewamy ok ¾ wody, do górnego wsypujemy około 3 łyżeczek herbaty. Imbryczki stawiamy na gazie / płycie indukcyjnej. Proces podobny jest do procesu parzenia kawy w kawiarce. Po zagotowaniu wody i jej przepuszczeniu do górnego czajniczka odczekujemy ok. 5 minut i możemy cieszyć się herbatą po turecku!

Podsumowując herbaciane rozważania, warto zauważyć, jak szeroki jest ten świat. Jak wiele smaków i rytuałów może zaoferować. Gatunki herbat są zróżnicowane. Z pewnością znajdzie się choć jedna, która przypadnie nam do gustu. W Chinach istnieje szereg rytuałów związanych z parzeniem herbaty. Brytyjczycy mają swoją tradycyjną five o'clock lub herbatę z mlekiem. W Polsce ile rodzin tyle obyczajów. Pijemy herbatę do posiłków lub w towarzystwie. Na zimno i na gorąco, smakowe i zwykłe czarne. Warto sięgać jednak po nowe smaki i odkrywać sekrety jak parzyć herbatę. Być może wtedy w pełni wydobędziemy jej charakter.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2574 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Wszystko super
2024-11-20
Wszystko super
pixel