Dzwonki

( ilość produktów: 27 )

Dzwonki pasterskie i dzwoneczki indyjskie – nietuzinkowa ozdoba do domu

Dzwoneczki z oferty sklepu EtnoBazar przyjeżdżają do nas najczęściej z Indii. Są to często dzwonki indyjskie ze słonikami i mosiężnymi elementami. Mamy też dzwoneczki z Chin — dzwonki wietrzne fenshui. A czasem dzwonki z Japonii — japońskie dzwonki wietrzne. Natomiast z Francji — dzwonki Zaphir i Koshi. W wielu krajach dzwoneczki i dzwonki do zawieszenia stanowią oryginalną ozdobę. Zdobią tarasy, balkony, ale także salony i sypialnie. Wykonane z metalu, bambusa, drewna. Gliniane czy ceramiczne dzwoneczki, z muszelek, szkiełek lub fragmentów aluminium. Wszystkie dzisiaj spełniają w zasadzie zawsze tę samą rolę. Czy są one jednak tylko ozdobą, czy czymś więcej?

Co oznaczają dzwonki wietrzne?

Dzwonki wietrzne mają szczególną symbolikę, szczególnie w kulturze chińskiej. Dzwoneczki są elementem wystroju wnętrza. Mają domownikom przynosić szczęście i dobrobyt oraz zapewniać ochronę. Poza domowymi dzwonkami wietrznymi. Pojawiającymi się w formie dekoracji mieszkania lub ogrodu. W Chinach popularne są też tradycyjne gongi wietrzne. Wytwarzane ze stopu mosiądzu lub brązu są tak naprawdę instrumentami perkusyjnymi. Znane pod nazwą wind lub feng gong, są cenione przez mieszkańców zachodu. Gongi wietrzne powstają w tradycyjnych, małych manufakturach na terenie Państwa Środka. Melodia i dźwięk małych dzwonków wietrznych, jak i dużych gongów. Niesie słuchaczom spokój i daje poczucie harmonii. W Chinach uważa się, że dźwięk dzwonków odpędza negatywną energię i złe duchy. Co więcej, bicie gongów może być wykorzystywane jako forma ofiary dla bogów i bóstw. Może być również elementem modlitwy podczas ceremonii religijnych lub festiwali.

W którym miejscu powinno się wieszać dzwoneczki feng shui?

Kiedy będziesz zawieszać swoje dzwonki chińskie, to zgodnie z filozofią feng shui, pamiętaj o:

- miejscu, które wzmocni przepływ pozytywnej energii zwanej Sheng Chi i jak najlepiej odbije światło

- zapewnij dostęp i przepływ świeżego powietrza

W zależności od surowca, z jakiego wykonano dzwoneczki, powinno się je umieszczać w odpowiednich orientacjach. I tak metalowe dzwoneczki wietrzne wieszamy w zachodnich, północno-zachodnich i północnych częściach domu bądź mieszkania. Dzwonki ceramiczne najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach południowo-zachodnich, północno-wschodnich oraz w centrum domu. Działaniu dzwonków drewnianych najbardziej sprzyja wschód, południowy wschód i południe. Dzwoneczki stanowią piękny dodatek do ogrodu — ich dźwięk uspokaja i tworzy niepowtarzalny klimat! Nic dziwnego, że dzwoneczki wietrzne są tak cenione na całym Świecie. Wiele osób decyduje się na zawieszenie dzwonków w swoich salonach, sypialniach, tarasach i balkonach. Są one wspaniałym elementem dekoracyjnym, dodają piękna i znaczenia każdej przestrzeni!

DZWONKI WIETRZNE BAMBUSOWE

W feng shui bambus symbolizuje żywioł drzewa i ma zdolność do ożywiania wody. Dlatego też dzwonki wietrzne bambusowe poleca się m.in. do łazienki. Będą tam równoważyły utraconą energię. Nie tylko łazienka jest właściwym miejscem do powieszenia takiej ozdoby. Bambus wchłania wilgoć. Zatem bambusowe dzwoneczki wietrzne świetnie sprawdzą się w każdym miejscu, które chcemy osuszyć.

DZWONECZKI INDYJSKIE

Indyjskie dzwonki wietrzne metalowe to piękny i niepowtarzalny dodatek. Jednakowo do każdego domu lub biura, jako niepowtarzalna dekoracja wnętrza. Stworzone są reguły z metalowych elementów. Znajdziemy na nich kształty słoników lub metalowe figurki słoni, przez które przewleczony został sznureczek. Są też dzwoneczki w kształcie karuzeli lub parasoli. Mniejsze i większe obręcze w kształcie np. serc z zawieszonymi mini dzwonkami. Możesz połączyć indyjskie dzwonki z innymi dekoracjami pochodzącymi z Indii. Uzyskasz naprawdę wyjątkowy efekt, gdy do dekoracji wykorzystasz też pufyposzewki czy tkaniny ścienne. Stworzysz wtedy przyciągającą wzrok kombinację i wprowadzisz do pokoju orientalną atmosferę.

DZWONKI WIETRZNE DREWNIANE

Dzwonki wietrzne wykonane z drewna wnoszą naturalne piękno do każdej przestrzeni. Dźwięk wydawany przez drewniane dzwonki jest bardziej miękki i neutralny dla naszego ucha. W przeciwieństwie do metalowych lub szklanych dzwoneczków. Ich zadanie jest jednak analogiczne. Poprzez brzęk różnych rozmiarów kawałków drewna na wietrze. Oferują nam uspokajające dźwięki i dają poczucie spokoju oraz wyciszenia. Drewniane dzwonki wiatrowe są zwykle wykonane z twardego drewna. Najczęściej króluje tu: bambus, drzewo teakowe, dąb, klon czy wiśnia. Każdy rodzaj drewna ma nieco inny ton i poruszony przez wiatr daje inną melodię. Twórcy drewnianych dzwonków niejednokrotnie nadają im kształty serc czy gwiazdek, aby podkreślić ich piękno. W łatwy sposób można je również pomalować farbą oraz ozdobić np. koralikami. Będzie to doskonały prezent dla bliskiej osoby lub piękny dodatek do naszej domowej przestrzeni. Zachęci do odpoczynku i relaksu. Ponadto dzwonki wietrzne pomogą odfiltrować hałas. Na przykład ten dochodzący z ulicy. Dzięki temu łatwiej będzie nam się skupić.

DZWONKI TYBETAŃSKIE TINGSHA

Tybetańskie dzwonki tingsha to także instrument muzyczny wywodzący się jeszcze ze starożytności. Tym razem to dzwoneczki metalowe. Pochodzi z Tybetu i Nepalu. Dzwonki Tingsha stanowią parę i składają się z dwóch płytek połączonych sznurkiem. Wydają czysty, ładnie brzmiący dźwięk, gdy uderzy się nimi razem. Dzwonek tybetański wykorzystywany jest podczas medytacji. Także podczas jogi może stworzyć kojącą atmosferę lub zasygnalizować początek i koniec sesji. W praktyce dzwoneczki są używane również do wielu innych celów. Towarzyszą ceremoniom i rytuałom religijnym.

DZWONKI PASTERSKIE

Dzwonek pasterski od wieków służył do lokalizowania zwierząt. Pasły się na łąkach i pastwiskach. Dzwonek ostrzegał pasterzy, gdy ich podopieczni oddalali się od stada. W wielu częściach świata dzwonki te były przymocowane do obroży lub uprzęży. Nosiły ją: owce, kozy, krowy i inne zwierzęta. Dzwonki ułatwiały ich odnalezienie na większym obszarze. Dziś dzwonki pasterskie stały się czymś więcej niż tylko przedmiotami użytkowymi. Coraz częściej traktowane są jako symbole szczęścia i ochrony. W wielu kulturach zawiesza się je wokół domów lub umieszcza przy wejściach. Mają zapewnić duchową ochronę i dobrobyt. Dzisiaj traktuje się je jako sympatyczną i oryginalną dekorację domu lub mieszkania.

DZWONEK ZAPHIR

Dzwonki Zaphir, znane były kiedyś pod nazwą Shanti. Są to wysokiej jakości instrumenty, tworzone z dużą pieczołowitością. Tworzą je rzemieślnicy we Francji i Portugalii. Dzwonek zaphir tworzony jest z myślą o relaksacji. Ich dźwięki świetnie współgrają z ćwiczeniami podczas jogi i medytacją.

Jak zrobić samemu dzwonki wietrzne?

Zastosowanie powietrznych dzwonków jest niezwykle szerokie. Oczywiście, o ile wierzy się w moc feng-shui. To starożytna, chińska filozofia, która ma na celu planowanie przestrzeni wnętrz w odpowiedni sposób. Ważne jest, aby projektować w zgodzie z otaczającym nas środowiskiem naturalnym. Ważna jest harmonia z dźwiękami, przepływem energii, powietrza, promieniami słońca. Dzwonki Fengshui, w Polsce znane również jako dzwonki wietrzne. W języku angielskim wind chimes lub ting-taos w języku chińskim. Uważane są za przynoszące szczęście i pomyślność. Niezależnie od tego, czy wierzymy, w fengshui, czy nie, dobrze jest wiedzieć, że:

- różne rozmiary gongów wiatrowych oraz dzwonków wietrznych mogą mieć różne znaczenie,

- dzwonki wietrzne wykonane z rurek harmonizują przestrzeń,

- neutralizują negatywny wpływ dźwięków dochodzących z zewnątrz domu,

- liczba rur i rurek w zestawie dzwonków ma również znaczenie,

- wybierz odpowiednią liczbę rurek dla osiągnięcia pożądanego efektu,

- trzy rurki symbolizują szczęście i powodzenie,

- cztery rurki „służą do” przyciągania pieniędzy,

- dzwonki, których zadaniem jest zwalczanie pecha, powinny składać się z pięciu metalowych rurek,

- sześć rurek to symbol zdrowia i dobrego samopoczucia;

- osiem rurek reprezentuje bogactwo,

- a dziesięć rurek przynosi harmonię.

Do czego dzwonki koshi?

Dzwonki Koshi to tradycyjne japońskie instrumenty wykonane z bambusa i innych materiałów. Pierwotnie używane były do odstraszania zwierząt, gdy ludzie pracowali na polach. Dzwonki koshi stały się popularne ze względu na charakterystyczny dźwięk i uspokajający efekt. Dzwonek koshi składa się z czterech głównych elementów. Drewniana ramka, instrument w kształcie dzwonka (bambusowa tuba). Pozostałe dwie to: uchwyt i wrażliwe na ruch ciężarki. Często występują w zestawach 4 dzwonków. Wtedy każdy z nich symbolizuje inny żywioł. Jest dzwonek koshi ziemia, dzwonek koshi woda, dzwonek koshi ogień i dzwonek koshi powietrze.

Jak grać na dzwonkach koshi?

Aby zagrać na dzwonku koshi, najlepiej delikatnie go potrząsnąć. Umieszczone w nim ciężarki mają uderzać o bambusową obudowę. Można też jedną ręką mocno trzymać dzwonek, a drugą uderzać w niego specjalną pałeczką. Aby wydobyć różne dźwięki, musimy ćwiczyć grę. Powinniśmy uderzać dzwonek koshi z różną intensywnością i prędkością. W zależności od tego, jakie dźwięki i tony chcemy uzyskać. Kontrola rytmu jest również integralną częścią gry na dzwonkach koshi.

Z czego zrobić dzwonki wietrzne?

Dobrze wykonane dzwonki wietrzne z reguły dają piękny i melodyjny dźwięk. Mogą występować we wszystkich rodzajach kształtów, rozmiarów i kolorów. Dzięki temu możemy znaleźć dzwoneczki idealnie pasujące do wystroju naszego domu. Możemy stworzyć dzwoneczki metalowe wykonane z elementów mosiądzu czy miedzi. Dobrze wykorzystać jest do tego metalowe kółka, czy rurki. Mają one doskonałe właściwości akustyczne. Takie dzwoneczki wydobywają głęboki i przyjemny dźwięk. Do cih stworzenia możemy zorganizować fragmenty bambusowej rurki pocięte na mniejsze kawałki. Alternatywą mogą być większe muszelki, fragmenty pociętej puszki aluminiowej po napoju. A może chcesz dzwoneczki ze szkiełek znalezionych na brzegu morza. Dodatkowo drobiazgi, z których możemy stworzyć dzwonki wietrzne, są stosunkowo niedrogie. Szeroko dostępne dla każdego, kto chce zrobić swoją własną wietrzną ozdobę np. do ogrodu. Jeśli mamy odpowiednie materiały to przy pomocy kilku narzędzi, możemy nawlec je na żyłki. Potem zawiesić na niewielkiej obręczy. Bardziej kreatywne osoby mogą pomalować dzwonki ozdobne lub narysować na nich unikalne wzory. Powstanie wtedy jeszcze bardziej oryginalna dekoracja. Bez względu na to, jaki jest Twój styl lub budżet. Z pewnością znajdziesz rozwiązanie, które będzie cieszyć Twoje oko i ucho.

Jak zrobić dzwonki wietrzne z muszelek?

Aby wykonać dzwoneczki ozdobne z muszelek, będziesz potrzebować kilku muszli. Poza tym przydatna będzie obręcz. Poprowadzisz od niej druciki lub żyłki. Niezbędny będą także cienki drucik lub żyłka, cienkie wiertło oraz wiertarka. Zacznij od wywiercenia otworów w środku każdej muszelki. Później przewlecz przez nie drucik lub żyłkę. Po zakończeniu przymocuj jeden koniec drutu do obręczy. Następnie przewlecz żyłkę lub drucik przez każdą muszlę. Po drugiej stronie wywierconego otworu zawiąż supełek. Jeśli wykorzystujesz małe muszle, obręcz powinna mieć średnicę około 10 cm. Może być nieco większa, jeśli używasz większych elementów. Na koniec powieś swój nowy dzwonek ozdobny fengshui. Najlepiej zawieś go blisko drzwi lub okna. Ciesz się jego pięknym dźwiękiem i pobrzękiwaniem! Dzwonki wprowadzają pewien spokój, który ma wprowadzić równowagę i harmonię do każdej przestrzeni. W Chinach wierzy się, że oprócz ochrony przed negatywną energią. Dzwonki wietrzne mogą przyciągnąć bogactwo i sukces. Jest jeden warunek. Muszą być umieszczone w odpowiednim miejscu w domu lub biurze. Sprawdź nieco wyżej, w jaki sposób powinny być skonstruowane.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1694 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-12-01
Super
2023-12-01
Bardzo szybko i sprawnie zlecenie zostało zrealizowane. Bransoletka jest piękna. Dziękuję
pixel