Pieczywo, Mąki, panierki i tortilla
( ilość produktów: 20 )Z tej mąki też będzie chleb! Zamienniki mąki pszennej są szczególnie poszukiwane przez osoby unikające glutenu oraz chcące wprowadzić do swojej kuchni nieco orientalnego klimatu. Mąka bezglutenowa może występować w wielu opcjach, a sporo z nich znajduje się w ofercie sklepu etnobazar.pl.
Mąka bezglutenowa do ciasta i do gotowania
Jeszcze do niedawna mąka kukurydziana występowała w Polsce jako ta najbardziej znana mąka bezglutenowa. Na przestrzeni lat sytuacja jednak się zmieniła i w sklepach dostępnych jest szereg innych produktów. W naszej kuchni z łatwością może się znaleźć mąka z ciecierzycy czy mąka z tapioki, która w żaden sposób nie wpływa na smak potraw – może być zatem z powodzeniem stosowana jako zagęszczacz sosów. Podobne zastosowanie ma mąka ryżowa, która jest również zdecydowanie mniej kaloryczna od jej pszenicznego odpowiednika. Mąka bezglutenowa i jej różne odmiany może być także stosowana do wypieku ciast oraz przygotowywania deserów. Świetnie sprawdzi się zarówno wydaniu wytrawnym, jak i na słodko.
Tortilla kukurydziana biała, placki Tortilla, (12 szt.,15cm, wraps)
MĄKA Z TAPIOKI FARMER MANIOK BEZGLUTENOWA KUCHNIA AZJATYCKA 400 g
PAPAD JEERA 200G (PAPPADUMS, LIJJAT, PLACKI, NALEŚNIKI)
Chiny czy Meksyk ? pierożki wonton czy muszle do taco?
Orientalna kuchnia to nie tylko Bliski i Daleki Wschód, to także kraje zza Oceanu Atlantyckiego. Meksykańskie smaki nie mogą się wręcz obyć bez takich produktów jak muszle do taco, które można wypełnić dowolnymi, wegetariańskimi lub mięsnymi składnikami. Przydatne będą również placki tortilla, z których przygotujemy kultowe burrito lub chrupiące nachosy. Szukając smaków Azji trafimy z kolei z pewnością na pierożki wonton wykonane z delikatnego ciasta, a jeśli chcemy samodzielnie przygotować coś w klimacie kuchni chińskiej: gotowe ciasto do sajgonek może być dobrym początkiem przygody. W kuchni miłośnika smażonych krewetek czy drobiowych nuggetsów nie może też zabraknąć produktu, jakim jest panierka panko ? te sporej wielkości okruszki dodają smażonym kąskom jeszcze więcej przyjemnej chrupkości. Niezależnie od tego, w którą stronę wędrują nasze smaki, oferta naszego sklepu pomoże w zaopatrzeniu lodówki i spiżarki ? tak aby wszystkie potrzebne składniki zawsze były pod ręką.
Panierka panko. Gdzie kupić i co to jest?
Panko pochodzi z Japonii. Jest znana ze swojej chrupiącej i lekkiej tekstury. Obtoczone w niej potrawy zachowują chrupkość nawet już po usmażeniu. Panierka panko jest dostępna w sklepie EtnoBazar, w dziale kuchnia i gotowanie z azjatyckimi produktami spożywczymi. Przypomina polską bułkę tartą i tak też powstaje. Panierka nazywana również mąką panko jest produkowana z białego chleba, który jest pieczony bez skórki, a następnie sproszkowany. Tworzy grubsze okruchy. Panierka panko jest lżejsza od innych rodzajów panierek. Jest więc często używana do smażenia krewetek w tempurze, kurczaka katsu, kotletów czy ryb. Panko dodaje się też w Japonii do ramenu, sałatek i klopsików.
Tortille kukurydziane i pszenne
Tortille to popularne, płaskie placki. Powszechnie używane są w kuchni meksykańskiej. Najczęściej powstają tam z mąki kukurydzianej. Wtedy są bezglutenowe.
Tortille kukurydziane
Są bezglutenowe i elastyczne. Mają delikatny, kukurydziany smak. Tortille kukurydziane stanowią alternatywę dla pszennych placków. Są więc chętnie wybierane przez osoby z nietolerancją glutenu. Można z nich zrobić taco, enchiladas, burritos, quesadillas i innych potraw meksykańskich.
Tortille pszenne
Są również popularnymi plackami używanymi w kuchni meksykańskiej i nie tylko. Wypiekane są z mąki pszennej. Tortille pszenne są bardziej elastyczne niż tortille kukurydziane, co sprawia, że są łatwiejsze do zwijania i składania. Podobnie jak tortille kukurydziane mogą być wykorzystywane do przyrządzenia taco, burrito, fajitas, wrapsów i wielu innych potraw.
Co można włożyć do tortilli?
Tortille są bardzo uniwersalnym składnikiem. Można przygotować je na ciepło lub na zimno. Przyrządzić na lunch, obiad lub jako przystawkę. Poniżej kilka pomysłów odpowiadających na pytanie, co można włożyć do tortilli:
- grillowane lub smażone kawałki kurczaka, wołowiny, wieprzowiny również krewetki są doskonałym dodatkiem do tortilli. Mięso i krewetki można zawinąć wraz z sosem lub warzywami w rulonik i podać w całości lub pociąć w krążki.
- świeże warzywa zawsze dodadzą smaku, koloru i chrupkości do tortilli. Można użyć sałatę, pomidory. Dodać czerwoną cebulę, paprykę, ogórka, awokado, cukinię lub inne ulubione warzywa.
- w Meksyku popularne są tortille z fasolą czarną, czerwoną lub białą.
- do tortilli poza warzywami i mięsem pasują sosy takie jak: guacamole, salsa, śmietana, sos czosnkowy czy sos barbecue. Nadają smaku i wilgotności.
- jeśli przygotowujemy tortillę na ciepło: posiekany ser żółty, ser cheddar, ser feta, ser mozzarella będą smacznym dodatkiem do tortilli i nadadzą farszowi kremowej konsystencji.
- w wersji zdrowszej lub bardziej wegetariańskiej - kiełki świeżych warzyw dodadzą chrupkości i świeżości do tortilli, a także dostarczą dodatkowej wartości odżywczej.
Przepis na burrito w tortilli
Składniki na burrito:
4 duże tortille pszenne lub kukurydziane
400g mielonej wołowiny lub kurczaka
1 cebula, posiekana
2 ząbki czosnku, drobno posiekane
1 posiekana czerwona papryka
1 posiekana zielona papryka
1 pomidor pokrojony w kostkę
1 puszka (odcedzonej i opłukanej) czarnej fasoli,
1 łyżka stołowa oleju roślinnego
1 łyżeczka papryki w proszku
1 łyżeczka kuminu (kminu rzymskiego)
Sól i pieprz do smaku
Posiekana świeża kolendra (opcjonalnie)
1 szklanka startego sera żółtego
Sosy do podania: guacamole, salsa, śmietana
Przygotowanie farszu do burrito:
Na patelni rozgrzej olej roślinny. Dodaj posiekaną cebulę i czosnek, smaż przez około 2-3 minuty, aż cebula będzie miękka i szklista.
Dodaj mięso i smaż na wysokiej temperaturze, mieszając często, aż będzie dobrze przysmażone.
Do mięsa dorzuć paprykę czerwoną i zieloną oraz pokrojonego pomidora. Kontynuuj smażenie przez kolejne 5-7 minut, aż warzywa zmiękną.
Dodaj odcedzoną fasolę czarną, paprykę w proszku, kumin, sól i pieprz do smaku. Dokładnie wymieszaj i gotuj jeszcze przez kilka minut.
Rozgrzej tortille według instrukcji na opakowaniu lub krótko podsmaż (podgrzej) je na suchej patelni.
Na środku każdej tortilli ułóż część nadzienia mięsnego i warzywnego, posyp startym serem i posyp posiekaną kolendrą, jeśli ją lubisz.
Zawiń do środka najpierw dolną krawędź tortilli, a następnie boczne krawędzie, aby uformować burrito. Staraj się zwinąć je ściśle.
Podawaj burrito z ulubionymi sosami, takimi jak guacamole, salsa, śmietana czy sos czosnkowy.
Możesz również przygotować je wcześniej i podgrzać burrito na suchej patelni lub w piekarniku przez kilka minut przed podaniem. Wtedy tortilla będzie chrupiąca.
Smacznego!
Bezglutenowa mąka, skrobia z tapioki
Mąka z tapioki jest zwana również skrobią tapiokową. Otrzymuje się ją poprzez mielenie korzeni manioku. Skrobia z tapioki przypomina polską skrobię ziemniaczaną i ma podobne właściwości. Jest naturalnie bezglutenowa, delikatna i elastyczna. Podobnie jak w przypadku mąki ziemniaczanej, użycie skrobi z tapioki pozwala zachować przezroczysty i klarowny wygląd potrawy. Mąka z tapioki ma właściwości żelujące, co oznacza, że może być wykorzystywana do zagęszczania potraw, sosów i zup. Mąka z tapioki ma neutralny smak. Może być zatem wykorzystywana zarówno w potrawach słodkich, jak i słonych, nie zmieniając ich smaku. Skrobia z tapioki jest popularnym składnikiem w kuchni azjatyckiej. Przede wszystkim w krajach takich jak Tajlandia, Indie czy Chiny. Ze względu na brak glutenu jest coraz bardziej popularna w kuchniach na całym świecie.
Bezglutenowa mąka ryżowa
Mąka ryżowa jest powszechnie stosowana w kuchniach na całym świecie. Szczególnie popularna w Azji, gdzie jest podstawowym składnikiem wielu tradycyjnych dań. Jej uniwersalność sprawia, że zyskuje na popularności również w kuchniach bezglutenowych i wegetariańskich. Podobnie jak mąka ziemniaczana i tapiokowa może być wykorzystywana do zagęszczania zup i sosów, zarówno słodkich, jak i słonych. Przygotowuje się z niej również naleśniki, placki, ciasta i inne wypieki. Jest lekkostrawna, mniej kaloryczna niż mąka z pszenicy. Występuje także w odmianie mąki ryżowej kleistej. Ma długi okres przydatności.
Bezglutenowa mąka z soczewicy
Podobnie jak mąka z tapioki i ryżowa, mąka z soczewicy jest bezglutenowa. Powstaje ze zmielenia ziaren soczewicy. Ma charakterystyczny smak. Może być lekko orzechowy lub słodkawy, co nadaje potrawom, w których jest używana, specyficznego aromatu. Soczewica, a zatem i mąka z niej, mają niski indeks glikemiczny. Natomiast największą jej zaletą jest bogactwo białka. Jest więc cennym jego źródłem dla wegan i wegetarian. Może być wykorzystywana do wypieku chleba, ciast, naleśników, ale też jako zagęstnik w zupach i sosach. Dodaje również wyjątkowego smaku i konsystencji potrawom.
Papad jeera, czyli indyjskie placki z mąki z fasoli urid
Papad jeera to rodzaj indyjskich placków, chlebków. Mogą być przyrządzane z mąki z fasoli urid, z mąki z soczewicy lub mąki ryżowej. Przyprawia się je kminem rzymskim (jeera)
Papad jeera mają charakterystyczny smak i aromat lekko pikantny cytrynowy. Są chrupiące i kruche Są zazwyczaj spożywane jako przekąska lub dodatek do posiłków. Mogą być podawane samodzielnie lub z różnymi dipami i sosami. Chlebki papad jeera są popularnym składnikiem kuchni indyjskiej i są dostępne w wielu restauracjach serwujących dania z tego regionu. Istnieje wiele wariantów papad jeera, w zależności od regionu Indii. Również w różnych rozmiarach i grubościach.