Czenaki

Masz ochotę na pyszne jednogarnkowe danie, które będzie łatwe w wykonaniu? W takim razie warto mieć w swojej kuchni czenaki – to gliniane naczynia z przykrywką, które przeznaczone jest do przygotowywania dania nazywającego się tak samo. Czenaki, inaczej czynaki lub czanachi, są serwowane przede wszystkim na Wschodzie, między innymi na Ukrainie, Litwie, w Rosji czy w Gruzji. Jeżeli chcesz zakupić takie naczynie, znajdziesz je w Etnobazarze w szerokim wyborze – sprawdź już teraz wszystkie nasze propozycje!

Czenaki - kup teraz >>

Potrawa czenaki może być przygotowywana w wielu różnych wariantach, między innymi jako mięsne i bezmięsne. Tradycyjnie podawane są ze śmietaną i kiszonym ogórkiem, a także dekoracją z koperku. Są aromatyczne, gorące i pyszne – trudno je opisać, ale stanowi ono połączenie gęstej zupy z zapiekanką, które szykowane jest i podawane w glinianym garnuszku.

To właśnie to naczynie odpowiada za wyjątkowy smak i aromat potrawy – trzyma ono bardzo dobrze temperaturę i powoduje, że jest wyśmienita od początku do końca. Można także spotkać się z inną wersją czenaki – przykrywka zastępowana jest ciastem, które następnie zjadane jest razem z zawartością garnuszka. Naczynia te produkowane są z wypalanej gliny, są szkliwione, a potem malowane w różne dekoracyjne wzory. Nadają się do pieczenia w piecach i piekarnikach w temperaturze do około 200 stopni Celsjusza. Nie należy używać ich w mikrofalówce i myć w zmywarce, ponieważ może im to zaszkodzić.

Podstawowe składniki do przygotowania dania to przede wszystkim ziemniaki, kapusta, sezonowe warzywa, a także mięso w wersji mięsnej. Składniki pokrojone w plastry lub poszatkowane układa się warstwami w naczyniu, przekłada doprawionym mięsem, a całość zalewa się rosołem, bulionem warzywnym lub sosem pomidorowym i zapieka. Po zakończeniu pieczenia czenaki dekoruje się śmietaną, ogórkami kiszonymi i koperkiem.

Jeżeli chcesz kupić naczynie czenaki i przyrządzić takie pyszne danie, w takim przypadku kup je już teraz w naszym sklepie internetowym Etnobazar!

 

pixel