Figurka maneki neko - japoński kot szczęścia

Maneki neko kot szczescia

Historia jednego z najpopularniejszych kotów na Świecie bierze swój początek już ok. IX wieku w Japonii. Wiąże się z nim wiele legend i historii. Z tamtego okresu pochodzą również pierwsze wzmianki literackie na temat strażnika dobrobytu i szczęścia. Prawdziwy rozkwit popularności maneki neko przypada na okres Edo (do połowy XIX wieku). Natomiast samo znaczenie słów, to po prostu neko - kot i maneki, od japońskiego słowa maneku - przywoływać. W końcu kot macha do nas łapką właśnie w geście zaproszenia. Związane jest to z azjatycką tradycją skinienia dłonią. W krajach dalekiego wschodu gdy chcemy aby ktoś do nas podszedł, machamy do niego otwartą dłonią. 

Japoński kot szczęścia - znaczenie

Symbolika kota machającego łapką zależy także od tego, co trzyma on w drugiej ręce. Jeśli jest to moneta (tzw. koban) to maneki neko przyciąga pieniądze, jeśli karp to symbolizuje on szczęście. Ważny jest też kolor figurki - żółty lub złoty ma przyciągać bogactwo, biały - miłość i podróże, a niebieski lub zielony - powodzenie w nauce. Jego pierwowzorem był natomiast kot rasy bobtail, bardzo popularny na dworze cesarskim w danej Japonii. 

Szczęśliwe koty można spotkać w azjatyckiej części świata w zasadzie wszędzie. Choć pochodzą z Japonii, to obecnie niemal tak samo popularne są w Tajlandii czy Chinach. Spacerując po uliczkach wielkich miast i małych miasteczek spotkamy figurki maneki neko przy wejściach do restauracji, sklepików, hoteli, zakładów usługowych, a nawet niektórych świątyniach. Kilka z nich jest powiązanych z maneki-neko, a najbardziej popularną jest "Świątynia kotów" - Gōtoku-ji w Tokio, gdzie obecnie znajduje się ponad 1000 figurek szczęśliwego kota i podobno to właśnie tam zaczęto produkować pierwsze kocie statuetki. 

Maneki neko gdzie kupić?

sklepie EtnoBazar figurka japońskiego kota szczęścia nieodzownie cieszy się popularnością klientów. W naszej ofercie poza tradycyjnymi kotami machającymi łapą, można znaleźć doniczki i kubki z wizerunkiem maneki neko, portfeliki, kominki na olejki eteryczne, przybory szkolne i wiele innych!

Produkty polecane

pixel