Kamienie szlachetne - minerały będące towarzyszem człowieka od stuleci

2022-04-26
Kamienie szlachetne - minerały będące towarzyszem człowieka od stuleci

Kamienie szlachetne ciągle zadziwiały i inspirowały ludzkość. Ten nietypowy, piękny wytwór natury znany jest człowiekowi od tysięcy lat, a mimo to nadal potrafi zadziwić swoim pięknem i niecodziennym wyglądem. Mieniące się tysiącem kolorów, każdy z nich ma swoją wyjątkową historię pochodzenia i właściwości. Kamienie szlachetne w sklepie jest dziś łatwo kupić, ich popularność nie maleje. Wykorzystywane są nie tylko w jubilerstwie jako dodatek do minimalistycznej i tej najbardziej wysublimowanej biżuterii, ale także w ezoteryce, rytuałach lub jako dekoracja do domu. Na naszej planecie występuje ponad 4000 minerałów o całkowicie różnych właściwościach, wyglądzie i składzie. Występują na całej ziemi, i mają duży wpływ na sposób ukształtowania terenu i występowanie specyficznych zasobów w konkretnych rejonach świata. Pierwsze wzmianki i elementy stworzonej biżuterii pojawiły się już tysiące lat temu. Człowiek wtedy szukał ich w żwirze i korytach rzek, gdzie były najłatwiejsze do znalezienia. Najchętniej wtedy wykorzystywane były te kolorowe, rzucające się w oczy którym przypisywano magiczne moce, i kojarzone były często z  żywiołami. 


Jakie kamienie lubili nasi przodkowie? Ze starożytnymi Chinami kojarzymy zielony, hipnotyzujący nefryt. Ten barwny minerał miał chronić ludzi przed złymi mocami i duchami, chętnie wykorzystywano go przy zdobieniu broni, amuletów, biżuterii i rzeźb. Pojawia się w wielu świątyniach, gdzie jego rozpoznawalny odcień szybko rzuca się w oczy i czyni figurki "magicznymi" z wyglądu. W dawnym Egipcie niezwykłą popularnością cieszył się lapis lazuli, z którego uzyskiwano także niebieski pigment do barwienia. Kamień ten, któremu przypisywano boskie właściwości zdobił maski grobowców egipskich władców. Z najstarszej kopalni znajdującej się w Afganistanie wydobywa się te kamienie od 9 tysięcy lat aż do dnia dzisiejszego! Używano także turkusów do wyrobu talizmanów. W Europie natomiast szmaragdy uznawano za diabelskie kamienie, używane przez czarnoksiężników do czynienia zła, a fioletowy ametyst uznany za niezwykle szlachetny, używany przez księży i kojarzony z krwią Chrystusa.

 

Kamienie szlachetne i kamienie półszlachetne różnica

Często czytamy w sieci o kamieniach szlachetnych i półszlachetnych, zastanawiając się czym się różnią i co decyduje o ich wyjątkowości. Czy kamień półszlachetny jest gorszy od szlachetnego? Absolutnie nie! Kamienie półszlachetne potrafią być równie piękne i wyjątkowe jak te szlachetne. Różnica w nazwie tych kamieni wynika z ich odmiennych właściwości. Kamienie półszlachetne to minerały, które w skali twardości Mohsa wykazują miękkość większą od kwarcu, czyli w skali od 6 w dół. Ich półszlachetność wynika z prostego powodu - są równie wyjątkowe co inne minerały, jednak nie są tak trwałe i w przyrodzie zazwyczaj występują częściej. Drobinki kwarcu unoszące się w kurzu wokół nas i osiadające na tych kamieniach z czasem powodują ich matowienie (z tego też powodu często pojawiają się nam mikro zarysowania na szklanym ekranie telefonu). Przez to nie są zawsze tak idealnie lśniące jak kamienie szlachetne, choć w kolorystyce i kształtach im nie ustępują. Czy to oznacza, że są mniej wartościowe w jubilerstwie? Oczywiście że nie, choć sami jubilerzy z pewnością przy ich obróbce muszą być nieco bardziej ostrożni.

Kamienie szlachetne znaczenie

Z pewnością każdy potrafi rozpoznać przynajmniej kilka rodzajów kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Warto także zwrócić uwagę na ich symbolikę i właściwości lecznicze, które czynią każdego z nich wyjątkowym przedmiotem. Wybierając dla siebie kamień warto zapoznać się z jego właściwościami i znaczeniem jaki ze sobą niesie. Można także dobrać minerał do swojego znaku zodiaku bądź charakteru, czy płci i wieku. Kamienie szlachetne doceniane i znane są w kulturze od wieków. Kiedyś był zarezerwowane tylko dla władców, podkreślając ich nieograniczoną władzę, często przepisywaną moc i bogactwo. Znamy kamienie które są nieodłącznie kojarzone z miłością - np. czerwony rubin czy granat. Kamień szlachetny fioletowy, np. ametyst ma w sobie magiczną głębię, jest bardzo kobiecy i wierzy się, że dodaje cierpliwości i uwalnia od złych myśli. Jeśli potrzebujesz częścią i radości szukaj kamieni słonecznych w odcieniach żółtego i pomarańczowego koloru jak cytryn czy żółty topaz.  Natomiast kamienie królewskie to te które mienią się głębokim błękitem jak szafir czy topaz symbolizujące spokój i bezpieczeństwo. Zielony kamień szlachetny to ulubiony kolor ludzi spokojnych, chcących osiągnąć harmonię z naturą i samym sobą. Oczywiście nie zapominajmy także o największym obiekcie pożądania, czyli przeźroczystych diamentach  - symbolu czystości i cnoty.  Innym przykładem czystości w symbolice kamieni to kolor biały, czyli perła, opal i biały szafir. Czarne kamienie szlachetne jak turmalin kojarzone z elegancją i złą magią. Ten kolor to prawdziwa rzadkość w biżuterii, dodadzą tajemniczości i pomogą pokonać nieznane nam przeszkody i życiowe trudności. Jako ciekawostka nadmienimy, że najpopularniejszym kamieniem w Polsce jest bursztyn

Kamienie szlachetne nazwy

Istnieje tyle odmian i rodzajów kamieni szlachetnych i półszlachetnych, że łatwo pogubić się w ich nazwach szukając dla siebie tego jednego jedynego okazu. Najpopularniejszymi kamieniami i najchętniej wykorzystywanymi są:

 • kwarc różowy
 • turmalin
 • kryształ górski
 • ametyst
 • labradoryt
 • hematyt
 • selenit
 • jaspis, onyks
 • tygrysie oko
 • sokole oko
 • agat
 • topaz
 • kamień księżycowy
 • jaspis
 • bursztyn
 • awenturyn
 • amazonit
 • cytryn
 • malachit

Kamienie szlachetne i minerały sklep

Sporo ludzi zbiera także kamienie dla samego ich wyglądu. Duże kolekcje kamieni wyglądają fantastycznie i zachwycą każdego kto je ujrzy na własne oczy. Może się wydawać, że zdobycie cennych okazów to ciężka sztuka, jednak sklep z kamieniami szlachetnymi jest łatwy do odszukania. W ofercie sklepu EtnoBazar można znaleźć wiele pięknych kamieni szlachetnych, które zaskoczą nie tylko wyglądem, ale także wyjątkowymi właściwościami. Taki minerał może być ciekawym i nietypowym pomysłem na upominek dla bliskiej osoby. Kamienie podobno potrafią zachować energię i wspomnienia. Są także świeczki i świece, w których zatopione są szlachetne minerały. Gdy wypalimy taką, możemy naładowane dobrą energią kamienie nosić ze sobą. Niezależnie od gustu i naszej wiary w działanie tych niezwykłych kamieni, obcowanie z nimi jest bez wątpienia wyjątkowym doświadczeniem i źródłem satysfakcji poznawania tych pięknych darów natury.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2022

Produkty polecane

pixel