Kilimy marokańskie i tureckie, unikalne rękodzieło do domu

2019-08-04
Kilimy marokańskie i tureckie, unikalne rękodzieło do domu Ściany zawieszone makatkami w żywych kolorach i mnogość wielobarwnych dywanów na podłodze - oto stereotypowe wyobrażenie tradycyjnego marokańskiego wnętrza. Bardzo słuszne - ozdabianie siedzib ręcznie wykonanymi tkaninami ma na Bliskim Wschodzi długą tradycję, a dziś godnych następców starożytnych mistrzów.

Kilim - orientalna dekoracja do domu

Kilim jest dwustronną, dekoracyjną tkaniną. Wykonuje się go tkając ręcznie, przeważnie z wełny lub jedwabiu na osnowie z wełny bądź lnu. Zdobi w pasy, wzory geometryczne bądź też motywy roślinne, przeplatając ze sobą nici w różnych kolorach.

Technikę kilimu znano już w czasach starożytnego Egiptu. Uprawiały ją przede wszystkim plemiona koczownicze, które używały barwnych tkanin do pokrywania podłóg i ścian swoich namiotów oraz do przykrywania mebli. Z czasem zaczęły handlować swoimi produktami i kilimy rozpowszechniły się. Do Europy trafiły już we wczesnym średniowieczu. Sztukę ich tworzenia zaadaptowały m.in. kultury słowiańskie i skandynawskie. W Polsce i na Ukrainie stały się ważnym elementem kultury ludowej, wykonywano je także w manufakturach dworskich. Artyści Dwudziestolecia Międzywojennego marzyli o tym, by to właśnie kilim stał się wizytówką odrodzonego państwa polskiego.

Tyle o historii kilimu, a teraz powróćmy może do współczesności. Dziś większość tego typu wytworów uzyskuje się drogą produkcji fabrycznej. Jednak nie w Maroku - tamtejsze wełniane, bądź jedwabne kilimy tka się nadal na ręcznych krosnach i oferuje na tradycyjnych miejskich sukach (targowiskach). Wieszane na ścianach stanowią świetną, mocną ozdobę wnętrza, a ich naturalne niedoskonałości (np. lekka nierówność wzoru) dodają im jedynie uroku i świadczą o tym, że w wyprodukowanie makatki mnóstwo pracy włożył prawdziwy rzemieślnik.

Marokańskie, ale także tureckie kilimy obejrzeć i kupić można TUTAJ >>

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Produkty polecane

pixel