Lustro - niebanalna ozdoba na ścianę

2019-08-08
Lustro - niebanalna ozdoba na ścianę
Są obowiązkowym elementem wystroju wnętrza. Służą nam do upiększania (która z Pań potrafi sprawnie pomalować się bez lusterka?), optycznie powiększają pomieszczenia, ale także zdobią, stanowiąc często oryginalny dodatek. Szczególnie te w intrygująco egzotycznych ramach. Jak zamykane na podwójne drzwiczki zwierciadła marokańskie, bądź oprawione w cynę ich meksykańskie odpowiedniki.

Misternie rzeźbione lustra, każde jedyne w swoim rodzaju!


Klasyczne lustra z Meksyku stanowią idealne uzupełnienie urządzonej w środkowoamerykańskim stylu łazienki (meksykańskie umywalki!) albo mocny, wyróżniający się akcent pomieszczenia. W procesie produkcji, tafla lustra ujęta zostaje w cynową ramę, na której wzory zostają ręcznie wygniecione, co sprawia, że każde zwierciadło jest jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne i jako takie stanowi prawdziwe dzieło sztuki. Cynową ramę uzupełnia się także ręcznie malowanymi kafelkami "azulejos", utrzymanymi w wielu tonacjach barwnych, co powoduje, że można z łatwością dobrać lustro harmonizujące z kolorystyką wnętrza.

                          lustro

Lustra marokańskie są tajemnicze i wykonane z ogromną pieczołowitością. Kształtem przypominają okiennice tamtejszych domów i tak jak one, są zamykane. Zdobione metalem i skórą, zwierciadła te inkrustowane są kością wielbłądzią. Zwykle naturalną, spotkać można jednak również egzemplarze, gdzie kość wybarwiona jest na kolor pomarańczowy. Lusterka marokańskie, podobnie jak te pochodzące z Meksyku, wykonuje się od wieków tak samo - ręcznie, z dużą dbałością. Często noszą one na sobie znaki upływu czasu, nie każde bowiem zwierciadełko oferowane na marokańskim suku jest nowe.

Handlarze oferują także przedmioty używane, bywa, że bardzo stare. Patyna lat dodaje im jednak jedynie wartości. Takie lusterko powieszone w salonie, albo przedpokoju będzie prezentować się niczym najcenniejszy obraz.

Lustra znajdziecie TUTAJ >>
Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019
pixel