Mandala - symbol świata otaczającego człowieka

2022-03-21
Mandala -  symbol świata otaczającego człowieka

Symbole towarzyszą człowiekowi praktycznie od samego początku jego istnienia. Od zarania dziejów wykorzystujemy przedmioty, zdarzenia, dźwięk do nadania im nie tylko jasnego znaczenia, ale także ukrytego, odbieranego zmysłowo najczęściej poprzez podobieństwo. Mandala jest jednym z najstarszych symboli jakie stworzył człowiek. Samo słowo mandala oznacza krąg, który rozumiemy w tym wypadku jako nieskończony, boski okrąg otaczający człowieka, czasem rozpoznawany także jako symbol kosmosu. Te zamknięte koło to nieskończony proces życia, nieprzerwany święty krąg świata, próba na uporządkowanie otaczającego nas chaosu. Natomiast boki kwadratu wpisanego w okrąg zorientowane są według stron świata. W samym centrum tego symbolu znajduje się istota boska. Można mandalę tłumaczyć jako symbol życia i świata w centrum którego znajduje się człowiek. Symbol ten wywodzi się z hinduskiej tradycji, gdzie oprócz znaczenia duchowego, miał w sobie także dużą wartość artystyczną. Na naszym kontynencie zyskały popularność przez znanego szwajcarskiego psychiatrę Karla Junga, który chętnie je wykorzystywał. Przypisał on terapeutyczne działanie mandalom, które wykonywane przez pacjentów miały odzwierciedlać ich emocjonalny stan.

Jak zrobić mandalę?

By przygotować własną mandalę należy się odpowiednio przygotować. Przygotowanie tego symbolu może z pewnością pochłonąć sporo czasu. Warto więc uporządkować miejsce do jego stworzenia. Wykorzystajmy muzykę relaksacyjną, wykorzystajmy wiszące w naszym domu dzwonki, a także zapalmy ulubione kadzidła jeśli mamy takie pod ręką. Dobrze jest także przewietrzyć pokój, by wypuścić rozpraszające nas zapachy a także złą energię. Gdy ułożymy wszystko czego potrzebujemy w zasięgu naszej ręki, możemy brać się za stworzenie naszego pierwszego dzieła. Z czego zrobić mandalę? To zależy tylko od naszej wyobraźni. Klasycznym, i efektownym sposobem jej stworzenia to mandala z piasku. Takie, usypywane przez wiele godzin przez mnichów traktowane są jednocześnie jako rytuał. Równie piękne są rysowane mandale, a szablony do ich stworzenia znaleźć można w Internecie, jeśli brakuje nam pewnej ręki. Wykorzystajmy farby, plastelinę, witraże z kolorowego papieru czy tkanin, suszone kwiaty, muszelki, kamyczki czy guziki. Niezależnie od tego jaki sposób wybierzemy, mandala będzie miała w sobie równie dużo magicznej energii i satysfakcji. Psychiczny komfort który idzie za pracą i cierpliwością nie ma ceny.

Mandale - ciekawa dekoracja do domu

W wielu miejscach na świecie, gdzie symbol ten nie ma aż tak znaczącego aspektu religijnego, chętnie wykorzystywany jest do przyozdabiania domów. Motyw ten przejawia się często na wielu przedmiotach codziennego użytku. Każda z nich jest wyjątkowa i uzupełniana wieloma kolorami. Jednocześnie znaleźć można także mandale stworzone z drewna - wypalane i wycinane. Jako obrazy i dekory - element ściennych akcesoriów. W sklepie EtnoBazar można odnaleźć mnóstwo dekoracji z mandalą m.in piękne kolorowe poszewki, narzuty, sukienki, kubki, tace czy podkładki. 

Mandala na ścianę

Gdy zechcemy umieścić symbol na ścianie naszego pokoju, a jednocześnie zaintrygować tym symbolem naszych bliskich oraz znajomych warto poszukać mandali jako dekoracji na ścianę. Możemy wykorzystać mandalę naniesioną na tkaninę, makatki, stworzone z drewna. Choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zbyt kolorowe i chaotyczne, to z pewnością oczarują po chwili sobą nie tylko gości, ale i nas samych. Ta coraz popularniejsza, modna dekoracja na ścianę ma coraz większą rzeszę fanów!

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

Produkty polecane

pixel