Mandala symbolika i znaczenie

Skąd wzięła się mandala? Początkowo była w Indiach symbolem religijnym, stamtąd w VIII wieku zawędrowała do Tybetu. Według sanskrytu mandala oznacza "centrum i to co dookoła" czy też "koło życia, święty krąg", stała się ona sposobem na medytację, na osiągnięcie wewnętrznej harmonii. Proces tworzenia mandali pomagał zajrzeć w głąb siebie, zrozumieć i zaakceptować przemijanie oraz początek i koniec i był analogią do początku i końca życia. Układanie czy usypywanie mandali miało symbolizować życie i śmierć.

Mandala buddyjska jest harmonijnym połączeniem koła i kwadratu, jest próbą uporządkowania chaosu, który nas otacza. Buddyjscy mnisi misternie usypują mandalę czasem przez wiele dni, wykorzystując do tego celu kolorowy piasek. Cały proces tworzenia mandali związany jest z medytacją, w tle niejednokrotnie słyszymy muzykę relaksacyjną lub charakterystyczne dźwięki pomagające w medytacji. Buddyjscy mnisi czasem podczas medytacji wpatrują się w harmonijne mandale, aby wejść na wyższy poziom skupienia i uspokojenia.

Na przestrzeni niemal tysiąca lat mandala stałą się również oryginalnym motywem artystycznym, zyskała sobie popularność na całym świecie. Obecnie jest też orientalnym elementem dekoracyjnym symbolizującym poszczególne elementy wszechświata i świata, które w rzeczywistości stanowią spójną całość.

Mandale wzory i kolory - dekoracje do domu

W krajach zachodu gdzie aspekt religijny mandali nie jest tak znaczący, a bardziej zwraca się uwagę na estetykę i oryginalność mandalowych wzorów, możemy odnaleźć bogatą kolekcję produktów z tym buddyjskim wzorem. Podobnie jest w naszym sklepie EtnoBazar, w ofercie nasi klienci mogą odnaleźć:
- poszewkę z mandalą,
- kubek z mandalą,
narzutę na łóżko z mandalą,
- poduszki z mandalami,
- sukienki z mandalą.
Jest też u nas bogaty wybór dekoracji i kolorowych dodatków do domu w postaci podkładek, podstawek i tac ze wzorem mandali.

Mandala na ścianę

Gdy postanowimy zmienić wystrój naszego salonu lub sypialni, w pewnym momencie zawsze pojawia się pytanie, a co na ścianę do pokoju? Tutaj z pomocą przychodzi nasz dział Dom i styl życia, w którym można godzinami szukać dekoracji do domu. Wśród boho dodatków do domu są i mandale na ścianę. Stworzone z drewna lub namalowane na tkaninie, a także takie z makatką. Kolorowe, na pozór chaotyczne wzory, ułożone w regularne okręgi czy kwiatowe wzory doskonale spełniają swoje zadanie. Oczarowują nie tylko naszych gości, ale również stanowią orientalną modną dekorację na ścianę.

Tworzenie mandali od podstaw dla siebie

Poza aspektem religijnym i dekoracyjnym, mandala może mieć wartość terapeutyczną, to m.in dlatego tak popularne są kolorowanki z mandalą. Tworzenie mandalowych wzorów może przynosić nam ukojenie i wyciszenie emocji. Budować harmonię lub wzmacniać naszą radość, dawać spełnienie itd. Niekoniecznie potrzebujemy do tego medytacji, możemy spróbować otworzyć się na orientalne tradycje i spróbować stworzyć własną mandalę. To co nam będzie potrzebne to spokojne i ciche miejsce do pracy, przy tworzeniu mandali powinniśmy się sugerować naszą intuicją. Stworzyć ją można z dowolnych materiałów, namalować, narysować, wykleić z kawałków tkanin czy ułożyć mandalę z kwiatów lub wypleść mandalę z makramy. Nie powinniśmy sugerować się tutaj naszymi umiejętnościami, jednak to co najważniejsze - praca nad mandalą ma nam dawać komfort psychiczny!

 Zobacz wszystkie dekoracje z mandalą w sklepie etnobazar >>

Produkty polecane

pixel