Maneki Neko, czyli kotek machający łapką

2022-03-29
Maneki Neko, czyli kotek machający łapką

Maneki Neko w dosłownym tłumaczeniu oznacza kota przywołującego, kuszącego czy też zachęcającego. Słynny kot (neko znaczy po japońsku po prostu kot) wywodzi się z kultury japońskiej, jednak zdobył sobie już popularność na całym świecie. Związanych jest z nim wiele podań i legend, między innymi taka, która opowiada o Naosuke Ii japońskim urzędniku, dla którego napotkany podczas burzy kot stał się symbolem ocalenia zdrowia i życia. Cała historia miała się wydarzyć w pobliżu świątyni Gōtoku-ji, a w podziękowaniu za ocalenie od piorunów, Naosuke Ii wyłożył na nią majątek.

 

Kotek Maneki Neko sławę zyskał po II wojnie światowej, a jego pierwowzorem był kot rasy bobtail (rasa bardzo popularna na dworze cesarskim) z krótkim ogonem i postawionymi pionowo uszami, przedstawiony w pozycji siedzącej. Oryginalna figurka miała na brzuchu namalowany koban czyli złotą monetę. Maneki-neko jest bowiem symbolem szczęście i dobrobytu. Japoński kot szczęścia posiada również charakterystyczną chustę / apaszkę zarzuconą wokół szyi ze złotym dzwoneczkiem z przodu. Największym wyróżnikiem tej figurki jest to, że po włączeniu macha do nas łapką. Kotek machający łapką lewą oznacza, że zaprasza do siebie gości lub klientów, gdy macha prawą ma to zapewnić dobrobyt i pieniądze.

W Japonii, ale również w Chinach, Tajlandii i innych krajach azjatyckich koty maneki neko są tak popularne, że można je spotkać niemal wszędzie. Są stawiane przy wejściu przez właścicieli restauracji, salonów usługowych, na wystawach sklepowych, w recepcjach biur i hoteli, w małych i dużych sklepikach, na placach targowych. Jest tak popularny, że oprócz samych figurek z maneki neko zaczęto produkować pamiątki i produkty z wizerunkiem szczęśliwego kota. W ofercie sklepu EtnoBazar również posiadamy portmonetki z wizerunkiem maneki neko, kubki, doniczki, kominki na olejki eteryczne, skarbonki w formie maneki neko, ołówki z podobizną kota, wieszaki, breloczki i wiele wiele innych. Wiele z tych rzeczy, podobnie jak figurka maneki może być świetną dekoracją do domu!

Pokaż więcej wpisów z Marzec  2022

Produkty polecane

pixel