Moda na Orient, czyli szarawary, alladynki indyjskie

2019-08-04
Moda na Orient, czyli szarawary, alladynki indyjskie

Zwyczaj noszenia szerokich, wygodnych bufiastych spodni przyszedł do nas z Zachodu, wraz z modą na Orient. Ale dobrze jest wiedzieć, że szarawary, czy jak kto woli: hajdawery, haremki, alladynki czy pumpy stanowiły element tradycyjnego polskiego stroju już w wieku XVI-XVII. Do kraju nad Wisłą zawędrowały oczywiście ze Wschodu. Nasi konni skopiowali je od lekkiej jazdy tatarskiej.

Wygodne i piękne! Każdy powinien mieć swoją parę szarawarów w szafie!

Pamiętacie "Trylogię" Henryka Sienkiewicza? Wszyscy dzielni wojacy nosili się tam wygodnie i praktycznie - w chroniące od deszczu skóry, zabezpieczające przed zimnem, futrem podbite kurty i... no właśnie - wygodne, niekrępujące ruchów szerokie spodnie. Wpuszczane w wysokie buty hajdawery szybko stały się obowiązującym elementem stroju formacji konnych - husarii, wojsk pancernych i jazdy lekkiej. Najszersze, wykonane z intensywnie barwionego płótna szarawary nosili naturalnie kozacy (znowu kłania się Sienkiewicz ;)

                                                                 Alladynki szarawary

"Pierwsza fala" pump (bo i tak się je nazywa) dotarła na polskie ziemie z terenów Rusi, gdzie z kolei pojawiły się one już w XI wieku jako widomy dowód wpływów tureckich. Karierę zrobiły ogromną - do dziś stanowią one tradycyjny element stroju daleko (Indonezja!) bliskowschodniego, bałkańskiego i ukraińskiego.

Dzisiaj szarawary przeżywają swoją kolejną młodość - w lecie chętnie noszą je zarówno panie, jak i panowie, ponieważ wykonane z naturalnych, przewiewnych tkanin nie tylko ciekawie wyglądają, ale także świetnie sprawdzają się jako strój na upał. W zimie wygodne pumpy są idealnym strojem domowym, pozwalającym zrelaksować się z fasonem. Są zatem spodnie alladynki damskie i szarawary męskie, haremki damskie itd. A wszystkie one doskonale sprawdzają się jako spodnie do jogi. No i nie zapominajmy o jodze oraz tańcu brzucha - te dwie, wywodzące się ze wschodniej tradycji aktywności wręcz wymagają zaopatrzenia się w swoje własne szarawara!

A kto ma ochotę nabyć parę hajdawerów dla siebie, tego zapraszamy TUTAJ >>

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Produkty polecane

pixel