Henna

( ilość produktów: 10 )

Naturalne farbowanie włosów

Każda/każdy z Was pewnie kiedyś słyszał o hennie. Czy to w domu, gdzie babcia, ciocia farbuje w ten sposób włosy, czy z książek, telewizji, gdzie widzi się długowłosą Hinduskę, która głaszcze się po włosach i uśmiecha się, jakby znała jakąś starożytną tajemnicę. Henna była popularna zarówno w starożytnym Egipcie jak i Indiach, Pakistanie, Iranie, terenach Dalekiego Wschodu. Używały ją nie tylko kobiety do zdobienia skóry, włosów czy paznokci. Również wojownicy Masajów malowali henną twarze, żeby podkreślić swój plemienne znaczenie. Natomiast w starożytnym Egipcie hennę stosowano do ozdabiania ciał faraonów po ich śmierci. Ale właściwie...

Co to jest henna i do czego służy obecnie?

Pod hasłem henna, kryje się konkretnie jedna roślina – Lawsonia inermis - rzeczywista henna.
Zawiera ona naturalny barwnik – czerwony, powstający z jej sproszkowanych pędów i liści, który służy do barwienia włosów lub skóry. Istnieją na rynku różne henny, zależnie od jakości rośliny, stopnia sproszkowania, których kolor waha się od pomarańczowych rudości, do iście ognistej czerwieni. Warto wiedzieć, że barwnik zawarty w hennie, jak już raz połączy się z keratyną obecną we włosach ludzkich, ciężko się wypłukuje i każdorazowe hennowanie, powoduje nadbudowanie się bawnika - tzn. po kilku poprawnie wykonanych hennowaniach kolor może znacznie się przyciemnić - pojawi się brąz lub burgund. Obalając kolejny mit, Lawsonia inermis w żadnym wypadku nie zafarbuje włosów na zielony kolor. Nieważne czy doda się do niej herbaty, cytryny, miodu czy czegokolwiek (poza zielonym barwnikiem haha!), nigdy nie zrobi takiej niespodzianki.

Co daje hennowanie włosów?

Pod nazwą henna, często też funkcjonują dwa pozostałe zioła - Cassia obovata oraz Indygo. Cassia to tak zwana neutralna henna. Niektórzy twierdzą, że jest ona bezbarwna, natomiast nie jest to do końca prawda. Na ciemnych włosach faktycznie, ciężko jest dojrzeć jakiekolwiek zabarwienie po jej użyciu, aczkolwiek jest to henna złota/blond - na jasnych włosach zostawia błyszczące, złote refleksy, na rudościach ociepla kolor. Również jak Lawsonia, Cassia nie zafarbuje włosów na zielono, nie rozjaśni ich, i jak wcześniej wspominaliśmy najintensywniej jej zabarwienie będzie widoczne na jasnych włosach.

Na jaki kolor farbuje henna?

Indygo (henna indygo) to barwnik ziołowy niebieski, czasem lekko zielony i to on, nieprawidłowo użyty, może dać przykry efekt zgniłej zieleni na włosach. Jednak prawidłowo użyty, może na przykład ciekawie ochłodzić brązowy kolor włosów, bądź zafarbować czarne włosy na tzw. granatową czerń. Osoby z jasnymi włosami muszę jedynie uważać i nie nakładać samego indygo, ponieważ może złapać na niebiesko. W takiej sytuacji, warto zastosować tzw. dwuetapowe hennowanie - najpierw zafarbować samą Lawsonią na rudo, a następnie zrobić drugie podejście i zaaplikować indygo - czego konsekwencją będzie kolor brązowy.

Mieszając trzy wyżej wymienione zioła - naturalne farby do włosów, można otrzymać bardzo różny efekt na włosach, który zależy od koloru wyjściowego, proporcji w jakich przygotujemy mieszankę oraz sposobu jej wykonania. U nas w sklepie dostępne są również gotowe mieszanki henny Sattva Ayurveda np. ciemny blond, gdzie w składzie mamy jeszcze kurkumę i rumianek, dla podbicia złocistości koloru, bądź ciemny i jasny brąz, gdzie w składzie jest amla, brahmi - zioła indyjskie, które wpływają lekko na kolor i dodatkowo kondycjonują włosy, dzięki czemu stają się one jeszcze grubsze i mocniejsze. Świetnie również pokrywają siwe włosy.

Co jest lepsze do farbowania włosów henna czy farba? Dlaczego henna do włosów?

Wiemy, że często pojawia się to pytanie. Przecież to jest mniej wygodne, niż drogeryjne farby, bardziej skomplikowane w przygotowaniu, a poza tym trzeba to trzymać długo na głowie i w ogóle. Wszystko po kolei, farbowanie włosów henną, jest naprawdę warte zachodu. Farby drogeryjne bardzo niszczą strukturę włosa, powodując rozdwajanie się końcówek, szkodliwe substancje zwarte w nich osłabiają cebulki włosów i powodują ich wypadanie, a poza tym często powodują alergie! A jak działa henna?

Zawarty w hennie barwnik, łączy się z keratyną - białkiem budującym włos - wnika do środka i wypełnia ubytki we włosie, dzięki czemu optycznie je pogrubia i wzmacnia. Jest naturalną odżywką, a stosowanie jej regularnie, sprawi, że Wasze włosy naprawdę będą Wam wdzięczne! Zawiera ona wiele makro- i mikroelementów, w jej składzie znajdują się też liczne enzymy, błonnik, witaminy A, D, B oraz kwas oleinowy i lionolowy, dzięki czemu wygładza strukturę włosa, sprawia, że jest odporniejszy na uszkodzenia. Naprawdę warto odstawić farby drogeryjne, zwłaszcza jeśli mamy bardzo zniszczone włosy i spróbować farbowania, choćby samą Cassią. A poza tym jest to dużo tańsze rozwiązanie, niż fryzjer i chemikalia! Nadaje się na kręcone włosy, na proste włosy, na siwe włosy, na blond włosy, na ciemne włosy, na każde włosy, a koloryzacja jest trwała.

Ile trzyma się henna Sattva?

Ostatnio pojawiła się na rynku świetna jakościowo henna Sattva Ayurweda, która ma maksymalny stopień zmielenia proszku, co skutkuje tym, że bardzo duża ilość barwnika się z niej wydziela, co przekłada się na intensywność koloru, który ma się pojawić na włosach i na samym działaniu kondycjonującym. Henna utrzymuje się z reguły do 3 tygodni. Dodatkowo ta henna do włosów, ma również w środku w opakowaniu dwa czepki, dwie pary rękawiczek oraz pędzelek ułatwiający aplikację. Producent pomyślał o wszystkim :) Nic tylko farbować! 

Jak wygląda farbowanie włosów po hennie? Można, oczywiście, że można. Trzeba tylko uważać w momencie, kiedy miałyśmy położone wcześniej indygo (lub mieszankę je zawierające) i chcemy je rozjaśnić. W takim wypadku może się pojawić niechciana zieleń.

Jak zmyć hennę po hennowaniu?

Wystarczy odpowiednia, duża ilość wody i cierpliwość. Hennę trzeba dobrze spłukać, w dodatku bardzo delikatnie, tak żeby nie szarpać włosów, bo można je uszkodzić. Można w takim wypadku sięgnąć po żel lniany, wykonany z siemienia lnianego. On ułatwia wszystko i spłukiwanie i nakładanie.

Życzymy powodzenia w naturalnym farbowaniu!

Henna tatuaże - naturalny barwnik do ciała i włosów

Henna jest barwnikiem pochodzenia roślinnego. Produkuje się ją z liści i pędów lawsonii bezbronnej, rosnącej w obszarach tropikalnych. Jej historia sięga kilku tysięcy lat. Istnieją dowody na to, że już w starożytnym Egipcie malowano nią mumie egipskich faraonów. Hennę wykorzystuje się do barwienia włosów i skóry. Od setek lat używana jest w: Indiach, Pakistanie, Iranie, Maroku i wielu innych krajach.

Czy tatuaże z henny są bezpieczne?

Henny używają nie tylko kobiety do malowania twarzy, rąk i stóp, ale także malajscy wojownicy, wykonujący malunki na twarzach, aby zaznaczyć swoją pozycję w plemieniu. Henna jest naturalnym barwnikiem, bezpiecznym do stosowania, nie powinna zawierać sztucznych dodatków i rzadko powoduje alergię.
Jeśli pozostawia na skórze zabarwienie czarne, oznacza to, że nie jest całkiem naturalna. Najważniejszą zaletą henny są jej właściwości koloryzujące, ale dzięki zawartości minerałów i witamin ma ona również zastosowanie w tradycyjnej medycynie.

Co daje hennowanie włosów?

Czy henna jest zdrowa dla włosów? Dzięki koloryzacji włosów henną, otrzymujemy efekt ładnego koloru, ale wpływa ona również pozytywnie na zdrowie i kondycję włosa. Pogrubia, wzmacnia i nadaje blasku włosom i chroni je przed promieniami UV. Henna wnika w strukturę włosa łącząc się z kreatyniną, jej stosowanie nie niszczy włosów jak większość farb koloryzujących. Używa się jej także do barwienia brwi i rzęs, po zastosowaniu kolor utrzymuje się przez kilka tygodni. Trzeba pamiętać, że zbyt częste stosowanie henny. W przypadku włosów z tendencją do przesuszania, może powodować ich przesuszenie. 

Jak długo trzyma się henna? Jak długo utrzymuje się tatuaż z henny?

Po jakim czasie henna schodzi z włosów? Henna trzyma się z reguły na włosach od ok 3-4 tygodni, do nawet 3 miesięcy. Wszystko zależy od tego jaki jest nasz naturalny kolor włosów, jaki kolor do hennowania wybierzemy oraz od tego jak nasze włosy są podatne na zawarty w hennie naturalny barwnik. Tatuaże z henny na rękach utrzymują się od 7 dni do nawet kilku tygodni. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj henny użyjemy do wykonania tatuażu na skórze oraz jak zareaguje na barwnik nasza skóra. Henna na brwiach i rzęsach utrzymuje się z reguły od 2 do 4 tygodni. Aby osiągnąć zamierzony efekt trzeba zatem pamiętać o regularnym powtarzaniu zabiegu hennowania.

Dlaczego Hinduski malują ręce? 

Technikę ozdabiania skóry rąk i nóg tatuażami z henny nazywamy mehendi lub mehndi. Sztuka malowania skóry mehendi jest bardzo popularna w Indiach, krajach afrykańskich oraz na Półwyspie Arabskim. Hinduski wierzą, że im ciemniejszy kolor henny oraz bogatsze wzory, tym Panna Młoda będzie szczęśliwsza w małżeństwie. W Indiach kobiety malują wzory henną również z okazji Świąt, kobiecych spotkań i innych szczególnych okazji. Warto zaznaczyć, że przed wykonaniem tatuażu z henny osoby posiadające tendencje do alergii - powinny przeprowadzić test na małej powierzchni skóry i odczekać minimum 48 godzin. 

Jak długo utrzymuje się henna na rękach?

Tatuaże z henny utrzymują się z reguły około 2 tygodni od wykonania. Ich trwałość może jednak osiągnąć nawet i 5 tygodni od momentu powstania malunku. Ile czasu ciemnieje henna? Po naniesieniu wzorów malowanych henną na skórze, powinniśmy odczekać około 5 godzin, a następnie zmyć zaschnięty, hennowy proszek. Tuż po zmyciu, wzór będzie jasno pomarańczowy,  nie należy się tym przyjmować ponieważ im dłużej henna jest na skórze, tym bardziej ściemnieje. Po 24 godzinach osiągnie kolor brązowy. Jeśli kolor henny jest czarny, to znaczy, że producent dodał do naturalnego proszku - czystej henny - chemicznych składników. Dodawane do henny sztuczne barwniki mogą mieć negatywny wpływ na skórę i wywoływać mocną reakcję alergiczną.

Czy tatuaż z henny boli?

Nie. Tatuaże wykonywane przy użyciu pasty z henny czy henny w rożku są całkowicie bezbolesne. Wykonanie tatuażu z henny polega na nałożeniu przy pomocy henny w rożku lub żelu jagua naturalnego barwnika na skórę rąk lub nóg. Hennę nakłada się w postaci charakterystycznych, ozdobnych wzorów. Następnie odczekuje się kilka godzin, a później zmywa zaschnięty proszek. Początkowo otrzymane wzory są w kolorze pomarańczowym. Po ok. 24 godzinach zmieniają kolor na brązowy.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2574 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-20
Bardzo doceniam różnorodnośc produktów w tym sklepie. Produkty są zgodne z opisami. Polecam EtnoBazar z czystym sumieniem:)
2024-11-20
Super
pixel