IKONA ARCHANIOŁ MICHAŁ 22X19CM
- W ikonografii wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej archanioł przedstawiany jest przeważnie jako strażnik Królestwa Niebieskiego albo jako postać asystująca (razem z archaniołem Gabrielem) przy tronie Boga.
IKONA ARCHANIOŁ MICHAŁ
Imię Archanioła Michała tłumaczone jest na słowa "Któż jak Bóg!". Wydając ten właśnie okrzyk Archanioł Michał jako pierwszy wystąpił przeciwko Lucyferowi, który zbuntował się wobec Wszechmogącego. Nowy Testament przedstawia Go na czele Niebieskich Zastępów dając Mu najwyższy status. Uchodzi za Księcia Aniołów, któremu Bóg powierza zadania specjalne, w tym wstawianie się za ludźmi przed Bogiem. Jest zatem formą Anioła Stróża całej ludzkości. Ponadto jest siłą, która odmierza ludzkie uczynki.
W ikonografii wczesnochrześcijańskiej i bizantyńskiej archanioł przedstawiany jest przeważnie jako strażnik Królestwa Niebieskiego albo jako postać asystująca (razem z archaniołem Gabrielem) przy tronie Boga.
Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła. Wierzą, że pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa.
Na przedstawionej ikonie metalowa ryza pokryta jest galwanicznie (czyli elektrolitycznymi metodami wytwarzania powłok) srebrem. Wizerunek Archanioła napisany jest na płótnie naklejonym na drewnie.
Drewno formowane profesjonalną ukośnicą, może mieć swoje naturalne skazy.
Ikony tradycyjnie pisane na zagruntowanym płótnie (surówka bawełniana lub len) na drewnianym klocku. Elementy złocone są przy pomocy szlagmetalu lub (na zamówienie) złota płatkowego.
Ikona wykonana ręcznie przez pracownię ikonograficzną.
Pracownię ikonograficzną tworzą:
Teresa Orłowska- absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, oraz Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Romuald Dziurosz- absolwent na Wydziale Grafiki ASP Katowice.
Związani zawodowo i twórczo ze środowiskiem greckich pracowni ikon. Przez ponad 20 lat współpracy zdobyli gruntowne doświadczenie w zakresie tradycyjnych jak i współczesnych metod oraz technik pisania ikon, pozłotnictwa, tradycji, stylistyki różnych szkół malarstwa bizantyjskiego.
- Materiały: drewno, rama metalowa pokryta srebrem
- Wymiary: 22 x 19 cm
- Waga: 520 g
- Kod produktu: IKONA005