Łapacz snów - niezbędnik sennych podróży

2021-06-11
Łapacz snów - niezbędnik sennych podróży

Na temat łapaczy snów (z ang. dream catcher) istnieje kilka odmiennych legend. Wszystkie te opowieści wywodzą się z terenów Ameryki Północnej i zamieszkujących tam indiańskich plemion. W zależności od spojrzenia na świat tubylców oraz religii opowieść jest inna, jednak symbolika, znaczenie tego niezwykłego przedmiotu zwykle podobne. Co kryje się za tą popularną ozdobą wielu domów, wieszaną w oknie, nad łózkami dzieci i dorosłych czy drzwiach wejściowych?

Ochronny łapacz snów

Wyeksponowany w domu łapacz snów działa jako ochrona i tarcza. Upleciona sieć jest swoistym filtrem, zatrzymującym złe sny  i koszmary w swoich splotach, a przepuszczającym tylko i wyłącznie te dobre wizje. Przypomina sieć pająka, do której odwołuje się legenda Indian Ojibwe oraz Chippewa. Nadany mu kształt koła ma symbolizować zamknięty, powtarzający się krąg czasu i życia oraz cztery strony świata. Wieszane były nad posłaniem bądź przed wejściem do domu w słonecznym miejscu, by poranne ciepłe promienie mogły wypalić złapane złe wizje. Koraliki wplecione w sieć miały zagwarantować spełnienie się dobrych snów, pióra jako znak powietrza, swobodnie sunącego wzdłuż łapacza. Bardzo często rodzice wieszają je nad łózkami swoich dzieci, by zagwarantować im spokojny sen bez koszmarów.

Te unikalne przedmioty tworzono z tego, co znajdowało się akurat pod ręką, stąd też obręcz tworzona była z miękkiego drewna, a wewnętrzna, misternie utkana sieć z włókien miejscowych roślin, włosia lub rzemienia. Różnorodne dodatki wplatane w łapacz mogły dodawać kolejne symboliczne właściwości.

Łapacz snów znaczenie

W kulturze Indian sen jest niezwykle ważnym aspektem kultu. To stan, podczas którego wolna dusza opuszcza ciało, by móc swobodnie podróżować po świecie. To wymiar znacząco różniący się od naszego, w którym możemy komunikować się z innymi duszami. Nie tylko tymi ludzkimi, ale także zwierzęcymi. Czas śnienia to czas, w którym człowiek otrzymuje duchowy przekaz. Ten powinien być omówiony z sennym przewodnikiem (starszyzną), który będzie umieć odpowiednio go zinterpretować i dać instrukcje, jakie działania należy podjąć. Choć wydawać się może to magicznymi rytuałami, jest bardzo podobne do odwiedzania terapeuty, któremu zwierzamy się z problemów i niepokojących nas snów.

Bardzo interesujące jest to, że dla Indian amerykańskich sen jest równie ważny jak świat realny, a czasem nawet istotniejszy. Można tam otrzymać wskazówki pozwalające na zmianę własnego losu, których nie znajdziemy w naszym życiu doczesnym na ziemi. Co prawda duchy ukazujące se tam nie mogą wpłynąć na nasze działania, lecz potrafią podzielić się bezcennymi radami.

Łapacz snów symbolika

Z czasem, łapacz snów rozpowszechnił się na szeroką skalę wśród plemion indiańskich, do czego przyczynił się handel. Pytając jak zrobić łapacz snów, rozprowadzono go wśród miejscowej ludności. Następnie przekroczył granice Ameryki, stając się tym samym bardzo popularnym i rozpoznawalnym talizmanem na całym świecie. Tworzone są przez rękodzielników zarówno w całej Ameryce, jak i Indonezji.

W ofercie sklepu Etnobazar.pl znaleźć można mnóstwo świeżych, unikatowych wzorów łapaczy wykonanych z materiałów BIO wykonanych z prawdziwym pietyzmem, doskonale wpisujących się wystrój każdego lokalu np. stylu boho i kolorów ecru. Znaleźć je można nie tylko klasycznie zaplatane, ale także również pięknie szydełkowane czy wykorzystujące technikę wiązania makram. Są wyjątkową ozdobą każdego domu, biura a nawet samochodu, jednocześnie wprowadzając fajną aurę magii i tajemnicy.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec  2021

Produkty polecane

pixel