Worry dolls

( ilość produktów: 3 )

Ręcznie wykonane przez utalentowane mieszkanki Gwatemali malutkie pacynki / laleczki. Opisywane po polsku hasłem Laleczki na smuteczki, a po angielsku określeniem Worry dolls. Pełnią w gwatemalskim społeczeństwie nietuzinkową rolę! Laleczki na zmartwienia powstały bowiem setki lat temu i jak głosi majańska legenda są następczyniami Księżniczki Ixmucane. To podobno Księżniczka posiadła w darze od Boga unikalny dar, dzięki któremu czarodziejska Księżniczka zabierała ludziom troski i zmartwienia i niosła szczęście i uśmiech. W Gwatemali wierzy się że Ixmucane była pierwowzorem laleczek worry dolls, teraz setki lat później to właśnie maleńkie pacynki mają człowiekowi poprawiać humor i sprawiać aby znikały wszystkie jego troski. W jaki sposób?

Worry Dolls znaczenie?

Laleczka worry dolls pod poduszkę

Gdy trapią nas zmartwienia, wkładamy wieczorem laleczkę worry dolls pod poduszkę, a rano budzimy się bez trosk i zmartwień. Dlatego Laleczki na smuteczki pełnią również rolę terapeutyczną. Mieszkanki Gwatemali tworzą to rękodzieło z popularnych w Gwatemali materiałów aguayo - z takich tkanin powstają sukienki laleczek, z nici typu mulina, drobnych patyczków, kawałków papieru, a także rajstop damskich.

Rękodzieło związane z worry dolls, to nie tylko same laleczki, ale również zawieszki, bransoletki i opaski na rękę, breloczki, notatniki, portfeliki, komplety laleczek na każdy dzień, w kolorowym woreczku i wiele innych akcesoriów. Kiedyś do kupienia były jedynie na Amazonie, teraz sprowadzamy je z Gwatemali specjalnie dla Was. Zapraszamy po worry dolls do sklepu EtnoBazar.

Worry dolls to zgrabne, maleńkie pacynki, które uwodzą formą, doskonałym wykończeniem i feerią barw. Laleczki z Gwatemali mogą być świetną zabawką dla dzieci w różnym wieku, pełniąc często jednocześnie funkcje terapeutyczne.

Laleczki na smuteczki co to? Inspirowane legendą

Laleczki na zmartwienia (hiszp.: muñeca quitapena; ang.: worry dolls) korzeniami sięgają początków cywilizacji Majów. Jedna z legend tego ludu mówi o księżniczce Ixmucané, której Bóg Słońca podarował niezwykłą umiejętność – rozwiązywania cudzych problemów. Z czasem stała się ona uosobieniem powiernika, któremu można podarować swoje troski. To właśnie ona byłą mentalnym pierwowzorem laleczek, które noszą ludzkie problemy. W praktyce każdy, kto chce skorzystać z pomocy tych uroczych pacynek, powinien mieć ich sześć – każdą na inny dzień tygodnia. W niedzielę zarówno laleczki, jak i zmartwienia mają wolne i odpoczywają. Co ciekawe, laleczki zazwyczaj widzimy w roli kobiecej, ale coraz częściej pojawiają się też ich męskie odpowiedniki – oczywiście noszące inspirowane gwatemalskimi wzorami ludowymi stroje.

Rękodzieło z Gwatemali i instrukcja obsługi

Laleczkom z Gwatemali powinno się wyszeptać swoje troski tuż przed snem, żeby to one nocą się nimi przejmowały, a właściciel mógł się w tym czasie wyspać bez koszmarów. Taką obciążoną problemami laleczkę powinno się włożyć pod poduszkę, a rankiem wszystkie nasze smutki znikną.

Laleczkom zwierzały się przede wszystkim dzieci. Choć dzisiaj laleczki na zmartwienia traktowane są bardziej jak zabawki, nadal mają jedną bardzo ważną funkcję – terapeutyczną. Dają upust emocjom, pomagają wyartykułować trudne słowa i tematy, pomagają znaleźć spokój. We współczesnej psychiatrii zaczęto korzystać z dobrodziejstw tego typu zabawek i z zaskoczeniem stwierdzono, że dzieci borykające się z rozmaitymi problemami, w tym po traumatycznych przeżyciach bądź wycofane społecznie, lepiej sobie radzą, powierzając swoje troski maleńkim przyjaciołom.

Zgodnie z wierzeniami Majów laleczki worry dolls nie powinny być przekazywane innym osobom, bo to przynosi pecha. Jeżeli już ich nie potrzebujemy, powinniśmy je… zakopać w ziemi jak najdalej.

Worry Dolls jak zrobić?

Odpowiedzialność społeczna i ekologia

Worry dolls są ekologiczną zabawką ze względu na swoje rozmiary, materiały, z których są zrobione oraz trwałość. Maleńkie pacynki worry dolls mają od 2 do 5 cm, wykonane są z naturalnych bądź recyklingowych materiałów – bawełnianych skrawków kolorowych materiałów, muliny, różnych nicy, patyczków, kartoników, pianki, a nawet… damskich rajstop. Trzonem laleczki jest drucik lub drewniany patyczek, jej główka to tekturka lub materiał, a cudownie kolorowe sukienki – to aguayo, lokalny gwatemalski materiał, który bez wątpienia jest wizytówką tego kraju. Co ciekawe, laleczki nie zawsze uosabiają nasze poczucie piękna i zadowolenia – mają różne miny, nie zawsze są uśmiechnięte, czasem są smutne, a nawet złe.

Takie zabawki to także ukłon w stronę zrównoważonego rozwoju. Gwatemala boryka się z ogromnym problemem ubóstwa, który często podawany jest jako powód bardzo wysokiej przestępczości. Ludność żyjąca w tym pięknym kraju, w którym są majestatyczne dżungle, czynne wulkany, niezwykłe wybrzeża i malownicze miasteczka, które było kolebką niesamowitej kultury, padła ofiarą kapitalistycznych zapędów współczesności. Żyjące w biedzie społeczności, parając się rękodziełom i tworząc nie tylko worry dolls, ale i hamaki, chusty, torby, saszetki, portfele, odzież, koce, pościele, sprzedają turystom swoje arcydzieła i z tego żyją. Turystyka, rękodzieło i rolnictwo to trzy główne źródła dochodu Gwatemalczyków. Kupowanie takich produktów (oczywiście tylko za pośrednictwem sprawdzonych lokalnych dostawców!) jest dziś możliwe na całym świecie, jednocześnie można także wesprzeć lokalną przedsiębiorczość i codzienność wielu rodzin.

Na co laleczki na smuteczki?

Oferowane przez nas laleczki na smuteczki wykonywane są własnoręcznie przez mieszkanki Gwatemali. Sklep EtnoBazar jest ich bezpośrednim importerem. To prawdziwie orientalne rękodzieło. Są to malutkie pacynki, które mają spełniać rolę terapeutyczną i uleczać wszystkie smutki. Jednym słowem zapewniają możliwość swobodnego wyżalenia się. Legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie mówi o tym, aby przed snem ułożyć laleczkę pod poduszką i wypowiedzieć na głos swoje wszystkie smutki. Następnego dnia nasze troski mają zniknąć. Metodę tę stosują zarówno dzieci jak i dorośli mieszkańcy Gwatemali, bo w końcu wypowiedzenie na głos swoich smutków pozwala uwolnić negatywne emocje. Czasami nie ma wokół nas odpowiedniej osoby której moglibyśmy powierzyć żale. W takich chwilach warto sięgnąć po gwatemalską, kolorową laleczkę na smuteczki. Rozwój duchowy to również praca nad swoimi emocjami. Worry dolls w pewien sposób uzdrawiają naszą duszę. 

Laleczki na smuteczki - rękodzieło artystyczne

Strój laleczek nawiązuje do tradycji Majów. Sukienki worry dolls tworzone są z bawełny o intensywnych i pięknych barwach - oryginalnych tkanin aguayo. Do tworzenia laleczek używane są także inne materiały pochodzące z Gwatemali: drobne patyczki zibaque, nici muliny, karton, pianka, a nawet damskie rajstopy. Większość elementów łączy się za pomocą drucika. Kupując w naszym sklepie przyczyniasz się do wsparcia rozwoju rękodzieła na całym świecie. Produkty handmade wykonywane są z pasją i zdecydowanie zasługują na uwagę. Wygadaj się laleczce na smuteczki lub spraw komuś prezent kto właśnie potrzebuje dać upust swoim emocjom. Wyrusz w tę podróż już teraz! Poznaj resztę naszego asortymentu z Gwatemali!  

Zapraszamy również do zapoznania się z naszą pełną ofertą prezentów dla każdego!

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2009 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-16
Szybka wysyłka, dobrej jakości towar, polecam
2024-03-11
Wszystko w jak najlepszym porządku, świetny towar i szybka dostawa
pixel