Miedziane naczynia i miedziane bransoletki

Miedź w życiu człowieka Miedź jest metalem znanym człowiekowi od ponad 5 tysięcy lat. Starożytne cywilizacje, takie jak Rzymianie, Grecy czy Egipcjanie doskonale znali ten metal i chętnie wykorzystywali go do wspomagania leczenia oraz utrzymania dobrej kondycji. Użytkowanie przez te ludy miedzi zostało wielokrotnie potwierdzone zachowanymi zapisami. Także w Indiach był to materiał, który powszechnie uważało się za mający leczniczy wpływ na człowieka, a także w starożytnej nauce o życiu – Ajurwedzie, powiązanej z medycyną naturalną i medytacją. Osoby żyjące w zgodzie z najstarszym systemem leczniczym przywiązywały ogromną wagę do roli wody w organizmie człowieka. Po dziś dzień wykorzystuje się tam miedziane naczynia (takie jak miedziana butelka, miedziany dzbanek, miedziany kubek, misy i miseczki) i monety z miedzi do oczyszczania wody pitnej. Według ajurwedy, starożytnej sztuki w Indiach, picie wody przechowywanej w miedzianej butelce zapewnia równowagę trzech energii znanych jako Dosha – Vata (element powietrza), Kappa (element wody), Pitta (element ognia) - które krążą wewnątrz ciała człowieka.

Oczyszczanie, filtracja wody

W dzisiejszych czasach, gdzie często mamy do czynienia z zanieczyszczoną wodą i jej niedostatkiem szukamy sposobów na jej filtrację, by polepszyć nie tylko jej zdrowotne właściwości, ale także i smak. Na rynku dostępne jest wiele skomplikowanych, drogich filtrów przeznaczonych do tego celu. Dla wielu osób zaskakujący może być fakt, że już tysiące lat temu znano sposoby na uzdatnianie wody i eliminację z niej szkodliwych mikroorganizmów. Miedź jest także niezbędnym do życia pierwiastkiem śladowym, którego niedobór w organizmie może być przyczyną wielu chorób. Znany jest także fakt, że jony miedzi blokują rozwój niebezpiecznych dla człowieka bakterii  i innych pasożytów, sama miedź ma właściwości bakteriostatyczne. Picie wody z naczynia wykonanego z tego metalu niesie ze sobą różne korzyści zdrowotne takie jak:

  • Zwiększa odporność organizmu na choroby
  • Naturalnie oczyszcza wodę z bakterii i drobnoustrojów
  • Nasyca wodę ważnymi dla organizmu jonami miedzi
  • Redukuje stany zapalne i wspomaga ich leczenie
  • Miedz jest niezbędna w procesach krwiotwórczych
  • Polepsza samopoczucie
  • Reguluje rytm serca  

Miedź wykorzystywana jest także często w domowych instalacjach jako rury do wody ze względu na swoje antybakteryjne właściwości. Odpowiednio wykorzystana nie jest niebezpieczna dla zdrowia, jak to często słyszy się w wielu krążących mitach. Naczynia miedziane z certyfikatem to także gwarancja wysokiej jakości wyrobu. Warto zauważyć, że w niektórych szpitalach także wykorzystywane są wyroby z tego metalu przez wzgląd na jego właściwości antyseptyczne.

Miedziane naczynia - konserwacja i czyszczenie

Wiele osób także martwi się o potencjalne problemy w konserwacji i czyszczeniu naczyń stworzonych z tego niezwykłego metalu. Na szczęście utrzymanie ich w czystości nie jest trudne, wystarczy przestrzegać zasady by nie myć ich w zmywarce, nie wkładać do mikrofalówki i nie wykorzystywać detergentów oraz szorstkich gąbek do ich mycia. Jeśli w naczyniu zbierze się osad, wystarczy użyć odrobiony sody oczyszczonej i soku z cytryny, a następnie wypolerować i wypłukać by przywrócić ich naturalny blask. Istotny wspomnienia jest także fakt, że mimo wydającej się początkowo dużej ceny naczynia miedziane wytworzone z wysokiej jakości metalu to inwestycja jednorazowa, która pozostanie z nami na lata. Znane są przypadki użytkowania takich naczyń nawet 100 lat i dłużej! Jednocześnie spełniają założenia zero waste!, EKO i BIO, świetnie spełniając się jako zamiennik plastikowych butelek do wody oraz kubeczków, ograniczając ilość wyrzuconego materiału sztucznego. 

Oczywiście miedź to nie tylko kuchenne akcesoria, ale także biżuteria (miedziane bransoletki), która także ma dobroczynny wpływ na samopoczucie i zdrowie człowieka, jednocześnie zaskakując swoim niecodziennym wyglądem i nadając stylu. Miedź niegdyś była używany jako zamiennik złota, posiada również wiele jego właściwości. Była także wykorzystywana do rytuałów przyciągających bogactwo i zdrowie. Mówi się, iż posiada właściwości ochronne dlatego warto nosić piękne bransoletki z przesłaniem by umacniać ducha i ciało. Z miedzi wykonuje się także czyściki do języka, które dzięki właściwościom antybakteryjnym miedzi znakomicie sprawdzają się do szybkiego czyszczenia jamy ustnej.

Zobacz miedziane naczynia na naszym blogu >> 

Produkty polecane

pixel