Orientalne ozdoby na ścianę - łapacze snów

2019-07-29
Orientalne ozdoby na ścianę - łapacze snów

Obręcz, na której rozpięte są nici, dołem zaś doczepione drobne koraliki i piórka. Całość lekko porusza się pod wpływem wiatru, bądź przeciągu. Taniec delikatnych ptasich piór wygląda pięknie, jednak nie o to tu chodzi. Indiański amulet ma do spełnienia o wiele ważniejszą misję...

Prawda, że łapacz snów przypomina nieco pajęczynę? Skojarzenie jest jak najbardziej poprawne. Rolą rozsnutej przez pająka sieci jest łapanie drobnych, unoszących się w powietrzu stworzeń. Łapacz snów ma wychwycić koszmary, czające się na nasz sen na nocnym niebie.


                                                                 łapacz

Pochodzenie tradycji amuletów strzegących nocnego odpoczynku nie jest do końca jasne. Jedni wiążą je z tradycjami plemienia Chippewa, inni z Pawnee, Cree, albo z Lakotami. W legendach i rzemiośle każdego z tych północnoamerykańskich ludów pojawia się motyw pająka oraz przypominający pajęczą sieć amulet. Nie sposób w tym miejscu przytoczyć każdego z indiańskich wierzeń.

Rola łapacza snów - zawieszony u wejścia do namiotu (w miejscu, gdzie padnie na niego pierwszy poranny promień słońca), bądź też nad dziecięcą kołyską, ma dopuszczać do śpiącego tylko dobre, piękne sny, które (jak wierzyli Indianie) są mniejsze, sprytniejsze od złych koszmarów i z łatwością prześlizgują się przez oka sieci łapacza.

Tradycyjne pólnocno-amerykańskie łapacze snów wykonywano z zagiętej w kształt okręgu wierzbowej gałązki, na którą nawiązywano wypreparowane zwierzęce ścięgna, bądź cienkie skórzane rzemienie. Dołem doczepiano artefakty o różnych funkcjach:

- koraliki: spełniają sny
- pióra: spełniają sny i symbolizują oddech lub powietrze
- róg jelenia: daje powodzenie w łowach
- kawałek modrzewia lub szałwii: daję zdrowie
- futerko: zapewnia wygodę i ciepło
- koński włos: daje wytrzymałość
- turkus: sprowadza siłę
- kryształ górski: daje moc
- pazury: zapewniają ochronę

Współczesne łapacze snów wykonywane są zwykle z plastikowego okręgu, na którym rozpina się nicianą sieć, zdobiąc go dodatkowo koralikami oraz piórkami. Czy taki łapacz zdolny jest wychwycić złe sny i podarować nam jedynie te dobre? Sprawdźcie sami! Łapacze snów znajdziecie TUTAJ >>

Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2019

Produkty polecane

pixel