Bombille

( ilość produktów: 9 )

Niepozorna rurka, bez której nie może się obyć rytuał picia yerba mate. Powszechnie przyjęta nazwa bombilla w wymowie powinna brzmieć jako bombija, z racji pochodzenia słowa z języka hiszpańskiego. Może być ona wykonana z różnych materiałów, od naturalnego bambusa po metal, jednak zadanie każdej z nich jest jednakowe – przefiltrowanie fusów w naparze yerba mate.

Bombilla do yerba mate i jej rola

Rurka do picia yerba mate zakończona jest specjalnym sitkiem filtrującym liście, dzięki czemu przechodzi przez nią jedynie czysty napar. Kształt sitka nie ma większego znaczenia – może on występować w formie płaskiej lub nieco bardziej kulistej. Ważna jest jednak długość bombilli – powinna być ona dopasowana do wielkości matero, w którym znajduje się yerba. Bombilla może mieć długość od 9 do nawet 32 cm, jednak najbardziej popularne i uniwersalne są te o długości między 12 a 19 cm. Przed zakupem można również sprawdzić, czy bombillę wyposażono w dodatkowy pierścień chłodzący napar – nie jest on konieczny aczkolwiek przydatny, może uchronić przed wciągnięciem zbyt gorącej yerby. Tego typu pierścienie posiada zazwyczaj bombilla metalowa, która dodatkowo może być ozdobiona kolorowymi elementami.

Jaką bombillę wybrać?

Matero, bombilla, yerba – komplet akcesoriów niezbędny zarówno dla początkującego, jak i zaawansowanego mateisty. Zarówno matero, jak i sama bombilla mogą być wykonane z różnych materiałów, które w pewnym stopniu mogą zmieniać smak naparu. Powszechna bombilla metalowa, zwłaszcza nowa, może mu dodawać posmaku żelaza. Wśród akcesoriów wielu miłośników yerby znajduje się naturalna bombilla bambusowa, której używa się głównie do picia zimnego napoju zwanego terere. Zarówno bombilla bambusowa, jak i coraz bardziej popularna bombilla palo santo różnią się nieco wyglądem od produktu, jakim jest bombilla metalowa. Z racji naturalnego pochodzenia mają one bardziej prosty kształt, wymagają również nieco więcej uwagi i specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Każda z nich jednak się zużywa i po jakimś czasie należy ją wymienić na nową. Mimo wielu rodzajów bombilli warto znaleźć swój ulubiony, aby jeszcze pełniej celebrować rytuał picia yerba mate. Zestawy gotowych produktów i akcesoriów mogą nieco ułatwić wybór i nadać yerbowej drodze określonego kierunku.

Zaufane Opinie IdoSell
4.89 / 5.00 2241 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-16
Bardzo dobra obsługa .
2024-07-14
Zrobiłam kolejne zakupy w Etnobazarze i jak zawsze jestem bardzo zadowolona. Uwielbiam ten sklep. Szybka wysyłka. Polecam serdecznie!
pixel