Matera

( ilość produktów: 18 )

Jest jednym z dwóch niezbędnych akcesoriów używanych podczas przygotowywania yerba mate. Matero, bo o nim mowa – jest niewielkim naczynkiem wykonanym z tykwy, palo santo, rogu czy ceramiki. W zależności od materiału, z którego wykonane jest matero, yerba w nim przygotowana może smakować inaczej. Niezależnie jednak od akcesoriów, przygotowanie napoju zawsze jest pewnego rodzaju ceremonią, porównywaną do palenia shishy czy parzenia tradycyjnej herbaty.

Matero czyli kubek do yerba mate

Wygodne do trzymania, zazwyczaj o zaokrąglonym, bulwiastym kształcie. Matero, zwane niekiedy również matera, czyli po prostu kubek do yerba mate, wykonany jest zazwyczaj z tykwy, co jest w tym przypadku klasycznym rozwiązaniem. Tykwa jest rośliną tropikalną, a do stworzenia matero używa się jej owoców o charakterystycznym, gruszkowatym kształcie. Najbardziej popularną odmianą jest występująca w Argentynie tykwa calabaza. Wykonane z niej matero wygląda niezwykle ciekawie, na co wpływają naturalne przebarwienia tykwy. Podobne efekty estetyczne uzyskuje się wytwarzając matero drewniane, na przykład z drewna cytrynowego czy algarrobo. Wielu fanów yerby ceni również matero palo santo, które pod wpływem naparu wydziela gwajakol – naturalny olejek eteryczny. Każde matero wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego wymaga specjalnej pielęgnacji, nieco łatwiejsze w utrzymaniu jest matero ceramiczne, które występować również może w szerokiej gamie kolorystycznej i w różnych kształtach.

Kubek do yerba mate i jego rodzaje

Kubek do yerba mate może nie tylko być wykonany z różnego rodzaju materiałów, może także mieć różne wielkości. Najczęściej spotykanymi kubkami są te o pojemności około 300 ml, zdarzają się też jednak wersje mniejsze i większe – matero 500 ml to jednocześnie yerbomos. Bidon, termos i matero z bombillą w jednym. Pozwala na zabranie ulubionego napoju w podróż czy do pracy, w miejsca, w których przygotowanie yerby może być utrudnione. Dla osób zaczynających swoją przygodę z yerbą dobrą opcją będzie zakup kompletu do przygotowania yerba mate. Zestaw pozwoli na szybkie wejście w świat yerby, może być również ciekawym pomysłem na prezent.

Zaufane Opinie IdoSell
4.88 / 5.00 1252 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-06-02
Polecam!
2023-05-28
Super sprawnie i jakościowo
pixel