SETKI PREZENTóW - 5% RABATU NA WSZYSTKO

Agnihotra - starożytny rytuał oczyszczającego ognia

2022-01-04
Agnihotra - starożytny rytuał oczyszczającego ognia

Czym jest Agnihotra. Co to?  

Agnihotra to rytuał oczyszczającego ognia, pochodzący ze starożytnej nauki Indyjskiej Ajurwedy sięgający epoki brązu.  Agnihotra, jako ofiara ogniowa w Hinduizmie wypełniana jest przy specjalnych, świątecznych okazjach. Na przestrzeni setek lat sposób odprawiania tego rytuału znacząco się zmienił, zostając z czasem mocno uproszczony. Sam ogień agnihotry symbolizuje bóstwo, a spalany ryż popełnione grzechy, które odchodzą w zapomnienie podczas śpiewania mantr będących ważnym elementem tej praktyki duchowej. Może przypominać to nieco palenie kadzideł. Taka praktyka znana jest od wieków, gdyż pochodzi ze starożytnej wiedzy zapisanej w Sanskrycie. W starożytnych cywilizacjach ceremonie ognia był powszechnie znane i stosowane przez wiele kultur zamieszkałych na całym globie. W historycznej religii wedyjskiej agnihotra była od zawsze najprostszym publicznym obrzędem, a głowa każdej rodziny była zobowiązana do jej przeprowadzania dwa razy dziennie. Była ona już popularna w Indiach jako obrzęd religijny. Obecnie tradycja ta jest praktykowana w wielu częściach Azji Południowej na subkontynencie indyjskim, w tym przede wszystkim w Indiach, a także w Nepalu. Uproszczony wariant ceremonii agnihotry został spopularyzowany w połowie XIX wieku przez Gajanana Maharaja, i polega na wrzucaniu masła i brązowego ryżu do ognia rozpalonego w miedzianym naczynku w kształcie piramidy z krowim nawozem i dodatkową ilością klarowanego masła. Podczas tego procesu powtarzane są specjalne mantry. Czasem także wykorzystuje się proste instrumenty muzyczne. Podobnie jak wedyjska Agnihotra, współczesna wersja Agnihotry utrwalona ma dwa warianty, jeden na wieczór i jeden na rano. 

Brāhmaṇas (czyli komentarze prozą do Wed, świętych ksiąg hinduzimu) opisują kilka mitów wyjaśniających pochodzenie agnihotry. W jednym z nich Prajapati, po stworzeniu Agni (bóg ognia), ofiarowuje pot ze swego czoła (który stał się ghee) lub swego oka po usłyszeniu jego głosu nakazującego złożenie ofiary, tworząc Surię (personifikację słońca). Pochodzenie okrzyku svāhā, wypowiadanego podczas składania ofiar w ogniu ofiarnym, jest wyjaśnione jako połączenie svā (własny) i āha (wypowiadany). W innym micie, agnihotra jest zwartą wersją tysiącletniej ofiary, którą Prajapati i inni devowie wykonywali by zyskać boską moc. Jak to zwykle bywa, mity przekazywane z pokolenia na pokolenie mogą się między sobą różnić.

Jak przygotować w domu rytuał Agnihotry?

Potrzebne elementy:

  • Do wykonania Agnihotry potrzebna jest miedziana piramidka (Kunda) o określonych rozmiarach. Jej specyficzny, schodkowy kształt działa jako generator rezonansu energii która powstaje w czasie rytuału.
  • Jako paliwo Agnihotry potrzebny jest nawóz świętego zwierzęcia - krowy.
  • Brązowy ryż, oczyszczony i niepołamany. Będzie on wrzucany do palącego się ognia. Najlepiej gdy ułożymy go na miedzianej miseczce. (symbolizuje spalające się grzechy)
  • Ghee, czyli klarowane masło z krowiego mleka
  • Do rozpalenia Agnihotry niezbędne są zapałki, nie należy wykorzystywać zapalniczki ze względu na gaz zaburzający proces Agnihotry.  

By wykonać Agnihotrę należy:

  1. Umieść kawałek suszonego nawozu na dnie naczynia
  2. Odłam kolejne trzy kawałki nawozu i ułóż z nich piramidkę w kształcie trójkąta
  3. Kolejny dłuższy i węższy kawałek posłuży do rozpalenia ognia
  4. Rozsmaruj ghee na wewnętrznej stronie kawałków nawozu
  5. Nawóz służący do rozpalenia posmaruj z obu stron
  6. Przygotuj ryż - umieść jedną łyżkę ryżu w miedzianej miseczce, usuń wszystkie połamane ziarna, pozostały ryż podziel na 3 porcje i dodaj do nich kilka kropli ghee
  7. Rozpal ogień - rozpal wybrany wcześniej kawałek nawozu ok 5-7 minut przed czasem podanym w tabeli wschodów i zachodów słońca - aby ogień dobrze się palił dodaj więcej masła ghee używając miedzianej łyżeczki
  8. Wykonaj Agnihotrę -  zaśpiewaj Mantrę, dodając tym samym symbolicznie ryż do ognia.
  9. Po zakończeniu mantry nie należy już nic dokładać do ognia. Do chwili wygaśnięcia ognia zrelaksuj się i oddaj medytacji, pozwól ciału wyciszyć się.
  10. Ciesz się przeprowadzonym rytuałem ognia i jego pozytywnymi właściwościami!

Wierzy się, że wykonanie rytuału agnihotry przynosi człowiekowi i otoczeniu w którym się znajduje wiele dobroczynnych korzyści. Można usłyszeć m.in o:

  • zabijaniu bakterii
  • oczyszczeniu powietrza i neutralizacji złych jonów
  • regeneracji skóry i oczyszczeniu ciała z toksyn
  • redukcji stresu i napięć
  • także o dobroczynnym działaniu na rosnące w pobliżu rośliny; ich szybszy wzrost i lepsze plony
  • wykonana na na dworze użyźnia glebę, dzięki zawartości fosforu w popiele można wykorzystać go jako nawóz
Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2022

Produkty polecane

pixel