Ałun - naturalny antyperspirant w kamieniu, proszku lub sztyfcie

2019-07-29
Ałun - naturalny antyperspirant w kamieniu, proszku lub sztyfcie

Ałun, albo in. ałun potasowy, to naturalny, powszechnie występujący minerał, którego zalety doceniali już starożytni kosmetolodzy. Słynie ze swych właściwości ściągających i antyseptycznych. Dla tych zalet był dawniej często używany do tamowania drobnych ranek powstałych podczas golenia. Także i dziś są panowie chętnie sięgający po tzw. kamyk po goleniu, jednak z ałunu korzystają przede wszystkim osoby, które z różnych względów nie mogą, bądź nie chcą stosować chemicznych dezodorantów.

Pierwsze wzmianki o kosmetycznych i prozdrowotnych właściwościach ałunu pochodzą ze starożytności. Do niwelowania zapachu potu stosowali go zarówno Chińczycy, jak i Egipcjanie, potem także Grecy oraz oczywiście entuzjaści dbania o czystość ciała - Rzymianie. Antyczną wiedzę wykorzystujemy także dziś, doceniając jego liczne zalety, ałun działa bowiem:

  • ściągająco
  • antyseptycznie
  • antybakteryjnie
  • bakteriobójczo
  • przeciwzapalnie
  • łagodząco

Jeśli do tego dodamy hipoalergiczność kosmetyku (jest bezwonny!), zauważymy, że stanowi on świetną alternatywę dla osób, które reagują uczuleniem na sklepowe dezodoranty, bądź antyperspiranty.

ałun antyperspirant dezodorant etnobazarałun etnobazar

W jaki sposób ałun "walczy" z zapachem potu?

Warto podkreślić, że ałun nie blokuje porów skóry, przez co nie hamuje pocenia (hamowanie wydzielania potu jest szkodliwe!). Działa subtelniej - zawarte w nim składniki antybakteryjne hamują jedynie proces rozkładania potu przez drobnoustroje, dzięki czemu ta naturalna wydzielina naszego ciała pozostaje bezwonna.

Do czego jeszcze można użyć ałunu?

Poza tym, że ałun stosowany jest jako zastępnik dezodorantu, poleca się go także do odkażania zmian skórnych, drobnych ranek i miejsc ukąszeń owadów (zmniejsza opuchliznę, działa ściągająco i łagodząco) oraz po depilacji, ponieważ zapobiega podskórnemu wrastaniu włosków.

Jak stosować ałun?

Kryształ ałunu dostępny jest zwykle w formie kostki, bądź sztyftu, choć można spotkać go także w formie sproszkowanej lub jako gotowy do zastosowania spray. Jeśli posiadamy ałun w formie kamienia (kostka, sztyft), przed nałożeniem go na wybraną partię skóry, kosmetyk należy zwilżyć odrobiną wody.

Ałun w kamieniu, ałun w płynie, a także ałun w proszku dostępny jest w naszym sklepie etnobazar.plSprawdź tutaj >>

Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2019

Produkty polecane

pixel