SETKI PREZENTóW - 5% RABATU NA WSZYSTKO

Ashanti. Lud, który wielbi złoty taboret

2019-08-06
Ashanti. Lud, który wielbi złoty taboret

Aszanti to dominująca grupa etniczna we współczesnej Ghanie.


W czasach średniowiecznych władali oni potężnym imperium rozciągającym się na obszarze Afryki Zachodniej. Jako jedni z nielicznych byli w stanie stawiać skuteczny opór kolonializmowi - Brytyjczycy podbili ich królestwo dopiero w roku 1900. Posiadającym duże znaczenie dla kultury Aszanti artefaktem, ważnym także dzisiaj, jest złoty taboret.

Lud Ashanti (Asante, Aszantowie) są jednymi z potomków potężnego narodu Akan. W pierwszym tysiącleciu naszej ery tworzyli wpływowe Imperium Ghany, żyjące przede wszystkim z handlu. Przybycie na kontynent afrykański Europejczyków przyjęli jak kolejną okazję do handlowania - w zamian za broń oferowali złoto i niewolników. Zjednoczeni w Konfederacji Ashanti, byli w stanie bardzo długo stawiać poważny opór kolonizatorskim planom Brytyjczyków - Imperium Brytyjskie walczyło z nimi przez większą część XIX wieku, swój cel osiągając dopiero w roku 1900, gdy podbite królestwo ludu Ashanti przemianowali na Kolonię Złotego Wybrzeża.

Z tamtych regionów pochodzi wiele unikalnego rękodzieła!


                                     aszanti rekodzielo

Pobici Aszantowie nie zapomnieli o swoim oporze. Kultywują pamięć historii, w której szczególną rolę odgrywa Yaa Asantewaa, przywódczyni ruchu oporu z roku 1896.

Nie sama jednak historia tego potężnego afrykańskiego ludu jest ciekawa, lecz także jego wyrafinowana kultura. Na przykład kult Złotego Taboretu (Ashanti umieścili go nawet na fladze). Dotykać może go jedynie władca, zaś jego legenda wiąże się z narodzinami Królestwa Ashanti. Złoty Tron jest święty dla Aszanti, którzy wierzą, że mieści w sobie duszę narodu Asante, żyjących, martwych i nienarodzonych. Tak jak człowiek nie może żyć bez duszy, tak Aszanti przestaliby istnieć, gdyby Złoty Stolec został im odebrany. On nie jest tylko świętością, on jest symbolem narodowości, symbolem, który wiąże albo jednoczy wszystkich Aszanti. W roku 1900 miała miejsce próba przejęcia Złotego Stolca przez gubernatora brytyjskiego Złotego Wybrzeża Fredericka Hodgsona, która doprowadziła do powstania prowadzonego przez Yaa Asantewaa, trwającego kilka miesięcy, a znanego jako Wojna o Złoty Stolec.

Nas, jako tropicieli oryginalnych wytworów tradycyjnych kultur, interesuje przede wszystkim sztuka ludu Ashanti. Słyną oni bowiem z wytwarzania wyrafinowanych, pięknie dopracowanych masek, rzeźb i mebli z egzotycznego drewna. Wśród nich także cudnej urody taboretów. Obejrzeć można je TUTAJ >>
Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019
pixel