Dlaczego warto wybierać produkty Fair Trade?

2019-08-07
Dlaczego warto wybierać produkty Fair Trade? Świat się skurczył. Szybki transport, internet i powszechna globalizacja sprawiły, że mamy dziś dostęp do dowolnego właściwie produktu spożywczego wyhodowanego bądź pozyskanego w każdej niemal części świata. To fantastyczne, także dlatego, że otwiera nowe rynki przed społecznościami, czy krajami, które były do niedawna zbyt biedne, by dotrzeć ze swoją kulinarną ofertą do odbiorców z bogatego Zachodu. Warto jednak zadbać o to, by nasze zakupy naprawdę wspierały miejscowych hodowców i lokalnych producentów żywności.

Lubisz kawę? My bardzo! Jest pyszna - wyborna z mlekiem i cukrem, świetnie smakuje także czarna i gorzka. Ale żeby nie było nam zbyt przyjemnie... Smutne fakty są takie, że:

- pracownik plantacji kawy zarabia około 100 amerykańskich dolarów rocznie

- z każdej filiżanki kawy wypijanej przez nas w restauracji otrzymuje jedynie 5-25 groszy

- pracownicy plantacji kawy, herbaty i czekolady nie są w stanie wykształcić swoich dzieci, ani zapewnić im właściwej opieki medycznej.

Kawa fairtrade'owa smakuje dużo lepiej, niż zwykła, bo przy okazji kupując ją, wspiera się biedniejszych!


                                                                      logo-sprawiedliwy-handel-fair-trade

Czy możemy coś dla nich zrobić?

Owszem. Udając się na spożywcze zakupy, możemy do naszego (realnego lub wirtualnego) koszyka dorzucić produkty oznaczone charakterystycznym, zielono-niebieskim logiem Fair Trade. Sprawiedliwy Handel działa na rzecz poprawy warunków życia i pracy drobnych rolników w krajach ubogich. Uznaje, że człowiek jest ważniejszy od zysku. Eliminuje pracę dzieci i niewolników, rolnikom zapewnia godziwe ceny, warunki pracy i przedpłaty za plony. Dba o środowisko i wspiera projekty rozwojowe, jak budowa studni, szkół czy ośrodków zdrowia. Nabywcom oferuje produkty najwyższej klasy i umożliwia wspieranie rolników przez zakupy. Znak certyfikacyjny Fair Trade jest gwarancją, że ten produkt spełnia międzynarodowe standardy Sprawiedliwego Handlu.

UWAGA - fairtrade'owe produkty są zawsze nieco droższe od swoich "zwykłych" odpowiedników. Jednak wybierając je, mamy gwarancję, że powstały w sposób uczciwy, wytwórcy otrzymali godziwą płacę, pracowali w odpowiednich warunkach socjalnych, a relacje handlowe były przejrzyste i pełne wzajemnego szacunku.

Produkty oznaczone znakiem Fair Trade znajdziecie także u nas. Szeroki wybór kaw i herbat

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Produkty polecane

pixel