Gra i dźwięczy [etno instrumenty]

2019-08-07
Gra i dźwięczy [etno instrumenty] Muzyka towarzyszy ludzkości od zawsze.

Jeszcze zanim nastały wielkie starożytne cywilizacje, pierwotni artyści już grali na prymitywnych instrumentach - przeważnie perkusyjnych, bądź szarpanych. Ich dźwięki stanowiły tło obrzędów religijnych i uświetniały różne uroczystości. Dzisiaj także chętnie korzystamy z takich prostych instrumentów i kolekcjonujemy te o najbardziej egzotycznym pochodzeniu.

Dział z instrumentami EtnoBazaru wciąż się rozwija, ponieważ karimby, kije deszczowe i bębny djembe coraz częściej trafiają do Waszych koszyków zakupowych.


Gratulując kolekcji miłośnikom prostych, egzotycznych dźwięków, opowiadamy przy okazji co nieco o poszczególnych instrumentach:

                                                                   bębenek

Karimba - ten ciekawy instrument należący do lamelofonów jest popularny w Zimbabwe. Mały i poręczny, może być bez problemu transportowany przez właściciela na duże odległości i towarzyszyć mu podczas codziennych spacerów. Specjalna konstrukcja sprawia, że zaledwie dotknięta, karimba wydaje serię przyjemnych, odprężających dźwieków. Rzecz można, że gra sama, jedynie delikatnie zachęcona przez człowieka. Grać można na niej bez znajomości zasad, bazując jedynie na intuicji i słuchu, szarpiąc jej blaszki palcami, bądź paznokciami.

Zaklinacz deszczu (kij deszczowy) - wywodzi się z Ameryki Południowej, pierwotnie prawdopodobnie z Chile. Legenda głosi, że wymyślił go pewien szaman podczas przedłużającej się suszy. Poruszając nim (a zaklinacz wydaje dźwięk podobny do poszumu spadających kropel wody), prosił bogów o łaskawość i o oczekiwane nadejście pory deszczowej. Dzisiaj instrument używany jest nadal - nie dla swych magicznych właściwości, a raczej dla niezwykle przyjemnego dźwięku. W orkiestrze towarzyszy często bębnom djembe.

Djembe (jembe) - to słynny na cały świat bęben wywodzący się z Afryki. Uformowany w kształt kielicha, djembe jest jednomembranowy. Membranę bębna wykonuje się ze skóry zwierzęcej przytwierdzonej do drewnianej podstawy przy pomocy sznurów. Grając na nim, uderza się w membranę dłonią - płaską, bądź lekko wygiętą, w centrum membrany lub jej obrzeże - w zależności od rodzaju dźwięku, jaki planuje się wywołać. Gra na bębnach djembe jest szeroko uprawiana na świecie i coraz popularniejsza.

Wszystkie instrumenty, jakie oferujemy w EtnoBazarze, znajdziecie pod TYM LINKIEM >>
Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Produkty polecane

pixel