Maski z Indonezji - prawdziwe rękodzieło

2019-07-29
Maski z Indonezji - prawdziwe rękodzieło

Indonezja. Kraj tysięcy wysp. Kraj setek kultur. Kraj kochających drewno rzemieślników, potrafiących przetworzyć jego materię w niezwykle różnorodny i pomysłowy sposób. Tamtejsi artyści szczególnie upodobali sobie motyw maski.

Indonezyjskie maski, są, tak jak i tamtejsza kultura, ogromnie różnorodne. Poszukując tej wymarzonej, jedynej, idealnej do roli ozdoby salonu, wybierać możemy między tradycyjnymi maskami rytualnymi, maskami religijnymi nawiązującymi do buddyzmu oraz płaskorzeźbami całkowicie nowoczesnymi w przekazie.

                                                                                               

Oto na przykład maska prezentująca w bardzo tradycyjny sposób oblicze śpiącego Buddy. Została ręcznie wyrzeźbiona, a następnie pokryta farbą w złotym kolorze.

Dlaczego Budda śpi? Ponieważ słowo "Budda" nie jest imieniem, a tytułem własnym, oznaczającym właśnie "tego, który się przebudził". Śpiący obudzi się i dostrzeże, czym naprawdę jest rzeczywistość. Buddyści wierzą, że wizerunek ich mędrca sprowadza spokój i pomaga w odnalezieniu inspiracji. Tutaj mamy z kolei do czynienia z wizerunkiem dobrego smoka - Baronga, którego czczą mieszkańcy wyspy Bali. Wierzą oni, że Barong jest ich sprzymierzeńcem w odwiecznym boju dobra ze złem. Maski smoka są zwykle bardzo pięknie i z detalami rzeźbione, często także niezwykle kolorowe. Używa się ich podczas uroczystości opowiadających o walce smoka z podłą czarownicą Rengdą.

                                                  maska

I wreszcie coś dla miłośników prostych, aczkolwiek szlachetnych detali w wydaniu nowoczesnym - drewniana płaskorzeźba pochodzi oczywiście z Indonezji, jednak nie przedstawia wyobrażenia żadnego z tamtejszych bóstw. Wyrzeźbiona z jednego kawałka drewna, następnie wybarwiona na ciemny kolor, jest wytworem raczej artystycznym, niż magicznym. Piękna, prawda?

Indonezyjskie maski znajdziesz TUTAJ >>

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2019
pixel