Miswak, czyli Naturalna Szczoteczka do Zębów

2019-08-04
Miswak, czyli Naturalna Szczoteczka do Zębów

Miswak, miswaak, siwak, albo sewak - pod tymi nazwami kryje się gałązka drzewa arakowego, której ludzkość od wieków używała jako szczoteczki i pasty do zębów w jednym. Dlaczego także dzisiaj warto po nią sięgnąć?

Arakowe patyczki są szczególnie chętnie używane przez mieszkańców Bliskiego Wschodu, ponieważ do stosowania ich w pielęgnacji jamy ustnej, nie potrzeba niemal wcale wody, o którą trudno w tamtejszych, pustynniejących okolicach. Wystarczy zwilżyć koniec odrobiną wrzątku, następnie zmiażdżyć go (np. zębami) i już mamy gotową szczoteczkę! Tak przygotowane narzędzie nadaje się doskonale do szczotkowania zębów, języka i wnętrza jamy ustnej. Gdy końcówka się zużyje, należy ją uciąć i już - można korzystać z kolejnego fragmentu gałązki!

                                                                      miswak

Jak działa miswak?

Zapewniając pełną higienę! Żucie go nie tylko oczyszcza zęby, język i wnętrze ust z resztek pokarmu, lecz także dba o dziąsła, pobudzając ich ukrwienie. Dodatkowo, czynność żucia prowokuje ślinianki do wydajniejszej pracy, a ślina to naturalna bariera dla chorobotwórczych bakterii. Zawarta w miswaku krzemionka pomaga usuwać z zębów osad, pozostawiając je bielszymi. Tanina z kolei koi obolałe dziąsła, a alkaloidy walczą z bakteriami próchniczymi. Witamina C wzmacnia organizm, jony fluoru i wapnia wspierają regenerację szkliwa zębów.

Czy zatem szczoteczkę, pastę i kubek do płukania zębów warto zastąpić gałązką drzewa arakowego?

Może nie całkowicie, ale... Miswakowy patyczek w podręcznym opakowaniu warto zawsze mieć przy sobie w kieszeni, albo torebce i stosować często w ciągu dnia po posiłkach i pomiędzy nimi. 

PS

podobno żucie miswaka sprzyja rzuceniu palenia ;)

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Produkty polecane

16,90 zł
112,67 zł / kg
pixel