Na czym polega rytuał hammam w domu

2019-08-11
Na czym polega rytuał hammam w domu Co kryje się pod tajemniczym słowem hammam? Nazwa pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego ciepłą wodę, a dosłownie jest określeniem łaźni. Cały rytuał hammam pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest znany od czasów starożytnych. To szereg czynności mających na celu oczyszczenie ciała, ale i duszy. W dawnych czasach był świetną okazją do spotkań towarzyskich, dziś np. w Maroku istnieje wiele miejsc spa, w których można skorzystać z relaksacyjnego zabiegu hammam. Czy można zrobić rytuał hammam w domu? Oczywiście! Rytuał hammam z powodzeniem wykonać samemu w zaciszu domowym. Po takim zabiegu poczujemy się zrelaksowani i odprężeni, a nasza skóra będzie gładka i aksamitna.

                            hammam

Na czym polega zabieg hammam? Na co pomaga?


Zabieg hammam to przede wszystkim to również relaks i ukojenie duszy. Przygotowując się do wykonania rytuału hammam powinniśmy mieć ciszę, spokój i odpowiedni nastrój, a także dłuższą chwilę wolnego czasu. Zabieg ma nas zrelaksować!

Rytuał hammam krok po kroku

1. Pierwszym etapem zabiegu hammam jest NAWILŻENIE ciała. Idealnie jeśli nawilżenie odbywa się w saunie parowej, ale jeśli planujemy samodzielne wykonanie wszystkich zabiegów, to możemy po prostu wziąć ciepłą kąpiel bądź prysznic. Dzięki rozgrzaniu, pory skóry otwierają się, a naskórek zmiękcza - to ułatwi późniejsze oczyszczenie skóry.

2. Drugi etap zabiegu hammam to OCZYSZCZANIE ciała. Na tym etapie niezbędna będzie peelingująca rękawica kessa i czarne mydło marokańskie savon noir. Czarne mydło jest wytwarzane tradycyjnymi metodami. Powstaje z czarnych oliwek i oleju oliwnego. Mydło savon noir jest bardzo znane i cenione na świecie, ponieważ posiada walory pielęgnacyjne, oczyszczające i relaksujące.

Niewielką ilość mydła nakładamy na rękawicę i masujemy nią ciało okrężnymi ruchami, w kierunkach od zewnątrz do serca. W ten sposób nasze ciało namydlimy pianą o oczyszczających właściwościach, ale również pobudzimy krążenie krwi w całym ciele. Masaż należy wykonywać przez kilka minut, ponieważ jego efektem końcowym jest złuszczenie martwego naskórka. Miejsca, w których naskórek jest zrogowaciały (łokcie, pięty) lub skóra ma oznaki cellulitu, masujemy dokładniej i poświęcamy im więcej czasu. Po skończonym masażu, całe ciało należy dokładnie spłukać ciepłą wodą. Już po zakończeniu tego etapu zauważymy, że nasza skóra stała się bardziej gładka i miła w dotyku.

4. Trzeci etap rytuału hammam to OCZYSZCZANIE przy pomocy glinki Rhassoul. Marokańska, naturalna glinka Rhassoul bogata jest w magnez, żelazo, wapń oraz potas. Poza zabiegiem hammam możemy stosować ją do codziennego mycia ciała, włosów, jako maseczkę, a także można przygotować z niej domowe kosmetyki. Glinka ghassoul eliminuje martwe komórki skóry, poprawia jej jędrność i elastyczność i zapobiega jej wysuszeniu. Glinkę mieszamy z wodą (najlepiej mineralną), tak aby powstała błotna papka, którą nakładamy na całe ciało na czas kilku minut. Po jej wyschnięciu spłukujemy ją ciepłą wodą.

5. Ostatni, czwarty etap zabiegu hammam to rytuał NAMASZCZENIA. Chodzi w nim przede wszystkim o odżywienie i nawilżenie skóry, która po dokładnym oczyszczeniu, lepiej wchłania składniki odżywcze. Ciało można naoliwić każdym olejem roślinnym, jednak tradycyjnie wykorzystywano do tego zabiegu - olejek arganowy, nazywany też płynnym złotem Maroka. 
Masaż z użyciem olejku arganowego jest zwieńczeniem rytuału hammam i najlepiej wykonywać go delikatnie, okrężnymi ruchami od kończyn w kierunku serca.

Rytuał hammam ujędrnia skórę, sprawia że staje się ona gładsza i bardziej sprężysta. Redukuje oznaki zmęczenia, a także drobne zmarszczki. Efekt zobaczymy tuż po zabiegu, jeśli jednak chcemy go utrwalić, to najlepiej poddać się rytuałowi hammam, raz na dwa tygodnie. Wszystkie kosmetyki niezbędne do samodzielnego wykonania zabiegu hammam, dostępne są oczywiście w EtnoBazarze w dziale Ciało i Kąpiel
Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Produkty polecane

pixel