Naszyjnik - ozdoba nieoczywista

2019-07-29
Naszyjnik - ozdoba nieoczywista Kolie, korale, wisiorki na łańcuszkach - wraz z bransoletkami, kolczykami i pierścionkami, wszelkiego rodzaju naszyjniki znajdziemy w biżuteryjnej szkatułce niemal każdej pani.

Coraz chętniej tego typu ozdoby na szyi noszą także panowie. Nic w tym dziwnego - moda na naszyjnik trwa od 40 000 lat!

Nie wierzysz? Naprawdę! Pierwsze, wykonane z muszli mięczaków koraliki pojawiły się pod koniec epoki środkowego paleolitu. Co ciekawe, nosili je ludzie zamieszkujący trzy odrębne, oddzielone od siebie geograficznie kultury. Naszyjniki znajduje się w wykopaliskach sprzed 40 tysięcy lat we wschodniej Afryce, na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego i w południowo-wschodniej Europie. Ponieważ w owych dniach wszystkie trzy obszary zamieszkiwały dosyć liczne skupiska ludzi, naukowcy doszli do wniosku, że ozdabianie szyi biżuterią służyć miało przede wszystkim... wyróżnieniu się z tłumu! Oczywiście był to tłum na miarę czasów :)

Analizując tamte pierwsze naszyjniki, można wysnuć wniosek, że potrzeba indywidualizacji nie była jedyną. Muszelki, z których wykonywano prastarą biżuterię dobierano bardzo starannie według wielkości, kształtu i wyjątkowości. Potwierdzać może to, o czym myślimy niemal intuicyjnie - jakość ozdoby miała także świadczyć o statusie noszącego. Ten powód także nie jest nam przecież obcy!

naszyjniknaszyjnik czerwony

Zatem - potrzeba wyróżnienia się, chęć zademonstrowania pozycji społecznej... Dla jakich jeszcze powodów przyozdabiamy ciało biżuterią? Odpowiedź kryje się w słowie "przyozdabiać". Czynimy tak dla urody. Przede wszystkim panie lubią podkreślać smukłość szyi eksponującym ten walor naszyjnikiem. Oczywiście powinien on także niejako automatycznie pasować do kreacji - korale, czy efektowny wisior to mocny dodatek, mogący stanowić o charakterze ubioru.

Pisząc o naszyjnikach, nie sposób pominąć kwestii magicznych i religijnych. Krzyżyk na łańcuszku pozwala rozpoznać chrześcijanina. Amulet z czarnych koralików i białego metalu ryty w charakterystyczne tajemne wzory, to znak rozpoznawczy marokańskiego Tuarega. Będzie więc naszyjnik pełnił rolę identyfikacyjną (swój-obcy), ale i ochronną, gdy wykonany jest z materiału, któremu przypisuje się określone ponad naturalne zdolności, bądź znaczy się go zdobieniami o takich własnościach.

Z takich, czy innych powodów, my, żyjący w Europie XXI wieku nadal lubimy naszyjniki i nosimy je równie chętnie, jak nasi paleolityczni przodkowie. Co się w tej kwestii zmieniło od tamtych czasów? Wybór! Chcąc dopasować ozdobę odpowiednią do naszego ubioru, nastroju i okazji, możemy skorzystać z naprawdę ogromnej oferty produkcji masowej, ale na szczęście nadal także rzemieślniczej i to z całego świata!

 

 

Pokaż więcej wpisów z Lipiec  2019
pixel