Olej z kozieradki dla skóry i włosów

2019-08-04
Olej z kozieradki dla skóry i włosów

Olej cieszy się wielką popularnością wśród kobiet Bliskiego Wschodu, ponieważ jego regularne stosowanie bardzo poprawia stan skóry i włosów. Ale nie tylko - podobno kozieradka ma magiczną moc powiększania biustu...

Kozieradka pospolita (in. lekarska), zwana także fenegryką lub "greckim sianem" (to bezpośrednie tłumaczenie nazwy łacińskiej), wcale nie pochodzi z Grecji. Pierwszą ojczyzną tej jednorocznej rośliny był Kaukaz, potem Europa Wschodnia. Dziś jednak fenegrykę uprawia się właściwie na całym świecie dla licznych zalet jakie ma będąc rośliną jadalną, medyczną i kosmetyczną.

Jakie są zastosowania kozieradki?

kozieradka

Kozieradka w kuchni - jakie ma zastosowania?

- młode liście traktowane są jako spożywane na surowo warzywo;

- nasiona dodawane są do marynat, curry, potraw z mięs i makaronu w charakterze przyprawy;

- ostre w smaku kiełki dodaje się do kanapek i sałatek;

- suszonych liści używa się jako bazy do ziołowej herbaty.

Kozieradka w medycynie - nasiona kozieradki zawierają bardzo dużo śluzu polisacharydowego, tłuszcze, białka, flawonoidy oraz witaminy PP, F i D. Pozyskana z nich substancja działa leczniczo na błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz na skórę, dlatego preparaty z nasion rośliny stosuje się w leczeniu choroby wrzodowej i stanów zapalnych skóry. Homeopaci polecają ją przy zapaleniach jelit i żołądka oraz jako środek wzmacniający układ odpornościowy.

Kozieradka w kosmetyce - napisany w drugim tysiącleciu przed naszą erą papirus z Ebersa, dzieło o tematyce medycznej, poleca wykorzystanie oleju z nasion kozieradki do pielęgnacji ciała. Starożytne zalecenia traktuje się poważnie także dziś, jako że olejek ten zmiękcza skórę, odżywia ją i poprawia koloryt. Arabki twierdzą, że zawarte w olejku związki w naturalny sposób stymulują do wzrostu biust oraz ujędrniają okolice dekoltu i wykorzystują go w tym celu dwa-trzy razy w tygodniu do masażu.

Olej z kozieradki poleca się także do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy, jako środek zapobiegający wypadaniu włosów oraz zwalczający łupież, tudzież łagodzący inne stany zapalne.

Olej z kozieradki nabyć można TUTAJ >>

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019
pixel