Olejki eteryczne i olejki zapachowe

2022-05-06
Olejki eteryczne i olejki zapachowe

Nasi przodkowie uważali olejki eteryczne za prawdziwy skarb. Sposoby w jaki je produkowano i do czego można było je wykorzystać znało niewielkie grono osób. Był to towar drogocenny, przeznaczony tylko dla możnych osób. Na szczęście dziś olejki eteryczne i zapachowe są powszechnie dostępne i możemy korzystać z ich dobrodziejstw dowoli, w swoim własnym domu. Używa się ich nie tylko do aromatyzacji dzięki ich wyjątkowym zapachom, ale także jako środek dobrze wpływający na nasze zdrowie - uspokajający, relaksujący i nawet leczniczy. W zależności od rodzaju olejku, niektóre mają działanie antydepresyjne, inne przeciwbólowe, a jeszcze inne potrafią nawet podnieść libido. Który olejek wybrać na konkretne dolegliwości i problemy? W tym wpisie postaramy się doradzić i rozwiać wątpliwości.

Olejek zapachowy i eteryczny różnica

Czym różni się olejek zapachowy od olejku eterycznego? Choć na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że płyn znajdujący się w buteleczkach jest niemal identyczny, to jednak dzieli je sposób produkcji. Olejek eteryczny to silnie skoncentrowany i cenny składnik roślin w postaci oleistej cieczy, wytworzony metodą destylacji różnych części roślin. Można uzyskać je dzięki kilku sposobom:

  • destylacji z parą wodną
  • wytłaczania - np . z cytrusów
  • chemicznej ekstrakcji 
  • techniką enfleurage - do pozyskania esencji z najbardziej delikatnych kwiatów i roślin

Dzięki temu jest w 100% naturalny bez chemicznych dodatków, i można go wykorzystywać nie tylko do aromatyzacji, ale także np. masażu. Wykorzystywane są m.in w kosmetyce, kulinariach i farmacji. Olejki eteryczne wytwarza się z ponad 200 gatunków roślin. Istnieją bardzo drogie olejki eteryczne, które pozyskiwane są z rzadko występujących roślin, bądź wymagają dużej ilości surowca do ich wytworzenia. Stąd często można spotkać ich zamienniki zapachowe, będące olejkami zapachowymi. Olejki zapachowe natomiast to mieszanina naturalnych olejków zapachowych i syntetycznych, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie nietypowych zapachów takich jak piernik, tropikalne owoce czy nawet świeża pościel. Takie olejki nie mają jednak właściwości leczniczych, służą jedynie do aromatyzacji w kominkach zapachowych bądź odświeżaczach powietrza i nie powinny być wykorzystywane do kontaktu ze skórą. Wykorzystywane są także do produkcji świec i świeczek. Musimy także pamiętać, że niezależnie od olejku jaki posiadamy, to przed dodaniem ich do nawilżacza powietrza sprawdźmy, czy producent dopuszcza stosowanie w nim olejków by nie uszkodzić delikatnego urządzenia. 

Olejki eteryczne zastosowanie

Olejki eteryczne można wykorzystywać w aromaterapii. To naturalna metoda leczenia różnych dolegliwości zarówno fizycznych, jak i psychicznych, będących głęboko w umyśle człowieka. Mimo, że metody leczenia za pomocą olejków znano już w starożytności, to "ponownie" została odkryta przez francuskiego chemika na początku XX w., i to właśnie on rozpowszechnił dzisiejsze sposoby na ich wykorzystanie. Dzisiaj  ten sposób leczenia stał się bardzo popularny i szybko się rozwija. Należy jednak zachować ostrożność przy korzystaniu z olejków eterycznych - ich wysokie stężenie nie jest polecane do stosowania u kobiet w ciąży i małych dzieci, a także dla osób z niektórymi schorzeniami i skłonnościami do alergii. Nie wolno także stosować olejków eterycznych doustnie, ze względu na niestabilne związki chemiczne mogące wywołać podrażnienia i poparzenia delikatnego organizmu. Jak zatem bezpiecznie i skutecznie korzystać z tych dobrodziejstw natury? Znamy dziś na to kilka sposobów:

  • Inhalacje - tutaj możemy wykorzystać inhalatory, dyfuzory i kominki lub miskę z gorącą wodą
  • Kąpiele - wystarczy dodać kilka kropel olejku rozpuszczonego w olejku bazowym
  • Masaże 
  • Gorące i zimne okłady 

Olejek eteryczny do inhalacji

Inhalacje to bardzo popularny sposób na domową walkę z infekcjami dróg oddechowych i męczącą coraz więcej osób alergią. Bardzo prosta do przygotowania, wystarczy rozpuścić kilka kropel wybranego olejku w misce z gorącą wodą ( lub w inhalatorze czy dyfuzorze jeśli taki posiadamy, lub klasycznym kominku zapachowym). W ten sposób przyniesiemy ulgę naszemu nosowi, przy okazji pozwalając się zrelaksować, uspokoić i pozbyć męczącego nas stresu. Dzięki parze substancje chemiczne błyskawicznie dostają się do układu krwionośnego i płuc, przynosząc ukojenie i oddziaływają na nasz mózg. Gdy będziemy wybierać olejek do inhalacji, bardzo ważne jest by zwrócić uwagę czy nie kupiliśmy olejku zapachowego. Takich olejków nie wolno stosować do inhalacji, nie zawierają one żadnych substancji leczniczych i mogą wywoływać podrażnienia i inne niepożądane skutki.

Olejek eteryczny masaże i okłady

Olejki można także stosować na skórę do masażu i okładów. Pamiętając, że olejki mają bardzo silne działanie należy je rozcieńczyć z innym olejkiem będący olejkiem bazowym jak np. olejek migdałowy czy jojoba. Przy masowaniu skóry, naczynia w skórze rozszerzają się, zatem mikroelementy znajdujące się w olejku łatwiej wchłaniają się w skórę. Pamiętajmy, żeby nie stosować olejków bez rozcieńczenia, tak mocna substancja może wywołać niepożądaną reakcję skóry. Pomijając fakt działania samego olejku, to także sposób na połączenie swojego ulubionego zapachu i ulubionego olejku do masażu. Dodatkowo wykorzystywać można także kompresy na zimno i na ciepło, w zależności od potrzeb. To dobry sposób na miejscowe wykorzystanie aromaterapii. Zmniejszą one ból wywołany kontuzją bądź przeciążeniem. Chłodzące okłady przyniosą ulgę przy gorączce i migrenie, natomiast kompresy ciepłe to znakomity sposób na ukojenie bólu i napięć mięśni, bólu brzucha, a także celach relaksacyjnych i pozbycia się stresu.  Okłady można stosować także na cerę dotkniętą trądzikiem czy egzemą. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie kompresu, należy zamoczyć go w wodzie, w której wcześniej rozpuściliśmy wybrany olejek eteryczny (dobrze olejek rozcieńczyć w innym olejku bazowym). Nie przesadzajmy także ze skrajnymi temperaturami okładów, bardzo gorący kompres może poparzyć naszą delikatną skórę, a skrajnie zimny sprawdzi się tylko przy bardzo ostrych zapaleniach i mocnych urazach.

Olejek eteryczny do kąpieli

Dobrym pomysłem jest także przygotowanie kąpieli z wykorzystaniem olejków eterycznych, dla odmiany od soli kąpielowych. Zamieniamy naszą łazienkę w domowe spa, pozwalając zregenerować się naszej skórze i umysłowi. A na dodatek przygotowanie takiej kąpieli jest dziecinnie proste - wystarczy roztwór olejku eterycznego zmieszanego z olejkiem nośnikowym (bazowym) wlać do wanny z ciepłą wodą i dobrze rozprowadzić po tafli wody. Nasza woda będzie nie tylko cudownie pachnieć, ale także pozwoli naszej skórze przyjąć niezbędne dla jej dobrej kondycji składniki. Skóra będzie nawilżona, zregenerowana i oczyszczona, a my się wyciszymy i zrelaksujemy. Olejki powinny być naszym akcesorium do kąpieli stale goszczącym w łazienkowej szafce.

Jaki olejek eteryczny wybrać?

W sprzedaży możemy znaleźć mnóstwo olejków eterycznych uzyskanych z wielu gatunków roślin. Nie jest łatwo będąc w sklepie z olejkami eterycznymi wybrać odpowiedni  dla siebie. Zapraszamy do zapoznania się z polecanymi olejkami na naszego bloga dotyczącego aromaterapii, gdzie wyszczególnione są poszczególne olejki takie jak olejek różany czy olejek paczula i wskazane ich działanie. Oczywiście aromaterapia i domowe zabiegi to nie jedyne wykorzystanie olejków eterycznych i zapachowych. Wiele z nich stosowane jest również przy produkcji kosmetyków i przemyśle spożywczym. Olejków doszukać się także możemy nawet w napojach - zarówno alkoholowych i bezalkoholowych, wyrobach tytoniowych a nawet słodyczach!

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
Polecane
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY POMARAŃCZOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY POMARAŃCZOWY ETJA 10ML
13,90 zł1 390,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY EUKALIPTUSOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY EUKALIPTUSOWY ETJA 10ML
9,90 zł990,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY PICHTOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY PICHTOWY ETJA 10ML
14,90 zł1 490,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY CYTRYNOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY CYTRYNOWY ETJA 10ML
12,49 zł1 249,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY SOSNOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY SOSNOWY ETJA 10ML
13,90 zł1 390,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY YLANG - YLANG ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY YLANG - YLANG ETJA 10ML
21,90 zł2 190,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY RÓŻANY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY RÓŻANY ETJA 10ML
Produkt niedostępny
29,90 zł2 990,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY SANDAŁOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY SANDAŁOWY ETJA 10ML
27,90 zł2 790,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY BERGAMOTOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY BERGAMOTOWY ETJA 10ML
12,50 zł1 250,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY GOŹDZIKOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY GOŹDZIKOWY ETJA 10ML
13,90 zł1 390,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny świerkowy, Etja, 10 mlNaturalny olejek eteryczny świerkowy, Etja, 10 ml
13,90 zł1 390,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY ROZMARYNOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY ROZMARYNOWY ETJA 10ML
17,49 zł1 749,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny jałowcowy, Etja, 10 mlNaturalny olejek eteryczny jałowcowy, Etja, 10 ml
15,90 zł1 590,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY CEDROWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY CEDROWY ETJA 10ML
13,90 zł1 390,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY MELISOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY MELISOWY ETJA 10ML
25,52 zł31,90 zł2 552,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY LAWENDOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY LAWENDOWY ETJA 10ML
15,50 zł1 550,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY MIĘTOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY MIĘTOWY ETJA 10ML
13,90 zł1 390,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY GREJPFRUTOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY GREJPFRUTOWY ETJA 10ML
14,50 zł1 450,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY CYNAMONOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY CYNAMONOWY ETJA 10ML
17,90 zł1 790,00 zł / l
OLEJEK CYTRONELLOWY ETERYCZNY ETJA 100%OLEJEK CYTRONELLOWY ETERYCZNY ETJA 100%
14,90 zł1 490,00 zł / l
NATURALNY OLEJEK ETERYCZNY MANDARYNKOWY ETJA 10MLNATURALNY OLEJEK ETERYCZNY MANDARYNKOWY ETJA 10ML
16,90 zł1 690,00 zł / l
Olejek zapachowy Opium, Etja, 10 ml Olejek zapachowy Opium, Etja, 10 ml
7,90 zł790,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny kadzidłowy, Etja, 10 ml Naturalny olejek eteryczny kadzidłowy, Etja, 10 ml
36,90 zł3 690,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny bergamotowy, 12 mlNaturalny olejek eteryczny bergamotowy, 12 ml
Produkt niedostępny
9,90 zł825,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny cynamonowy, 12 mlNaturalny olejek eteryczny cynamonowy, 12 ml
14,90 zł1 241,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego, 12 mlNaturalny olejek eteryczny z drzewa herbacianego, 12 ml
14,90 zł1 241,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny eukaliptusowy, 12 mlNaturalny olejek eteryczny eukaliptusowy, 12 ml
9,90 zł825,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny lawendowy, 12 mlNaturalny olejek eteryczny lawendowy, 12 ml
9,90 zł825,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny melisowy, 12 mlNaturalny olejek eteryczny melisowy, 12 ml
11,90 zł991,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny z paczuli, 12 mlNaturalny olejek eteryczny z paczuli, 12 ml
14,90 zł1 241,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny sosnowy, 12 mlNaturalny olejek eteryczny sosnowy, 12 ml
9,90 zł825,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny kajeputowy, 12 mlNaturalny olejek eteryczny kajeputowy, 12 ml
11,90 zł991,67 zł / l
Olejek zapachowy Kwiat Lotosu, 12 ml Olejek zapachowy Kwiat Lotosu, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy Mango - papaja, 12 ml Olejek zapachowy Mango - papaja, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy Opium, 12 ml Olejek zapachowy Opium, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy Piżmo, 12 ml Olejek zapachowy Piżmo, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy kamasutra 12ml orientalnyOlejek zapachowy kamasutra 12ml orientalny
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy ogrody wschodu orientalny 12 mlOlejek zapachowy ogrody wschodu orientalny 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny goździkowy 12 mlNaturalny olejek eteryczny goździkowy 12 ml
11,90 zł991,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny grejpfruitowy 12 mlNaturalny olejek eteryczny grejpfruitowy 12 ml
9,90 zł825,00 zł / l
Olejek zapachowy Dream 12 ml Olejek zapachowy Dream 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy Beauty 12mlOlejek zapachowy Beauty 12ml
Produkt niedostępny
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy Madame 12 mlOlejek zapachowy Madame 12 ml
Produkt niedostępny
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy jaśminowy, z jaśminu 12mlOlejek zapachowy jaśminowy, z jaśminu 12ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy bez o zapachu bzu 10mlOlejek zapachowy bez o zapachu bzu 10ml
7,90 zł790,00 zł / l
Olejek zapachowy darshan 12 ml Olejek zapachowy darshan 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy paczuli i piżmo 12 ml Olejek zapachowy paczuli i piżmo 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek eteryczny z jałowca, jałowcowy 12 ml Olejek eteryczny z jałowca, jałowcowy 12 ml
9,90 zł825,00 zł / l
Olejek zapachowy wanilia, 12 ml Olejek zapachowy wanilia, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy wanilia i cynamon, 12 ml Olejek zapachowy wanilia i cynamon, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy bez, 12 ml Olejek zapachowy bez, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy angielska róża, 12 ml Olejek zapachowy angielska róża, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy Mango, 12 ml Olejek zapachowy Mango, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy konwalia, 12 ml Olejek zapachowy konwalia, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny kajeputowy 10ml kajeput Naturalny olejek eteryczny kajeputowy 10ml kajeput
14,80 zł18,50 zł1 480,00 zł / l
Olejek eteryczny limetkowy 10ml depresja sennośćOlejek eteryczny limetkowy 10ml depresja senność
14,50 zł1 450,00 zł / l
Naturalny olejek eteryczny citronela, 12 ml Naturalny olejek eteryczny citronela, 12 ml
11,90 zł991,67 zł / l
Olejek zapachowy mirra i kadzidło, 12 ml Olejek zapachowy mirra i kadzidło, 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Naturalny eteryczny olejek drzewo różane, 12 ml Naturalny eteryczny olejek drzewo różane, 12 ml
19,90 zł1 658,33 zł / l
Olejek zapachowy sandałowiec (sandał, 12 ml)Olejek zapachowy sandałowiec (sandał, 12 ml)
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy euforia 12 mlOlejek zapachowy euforia 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy piernik cynamon 12 mlOlejek zapachowy piernik cynamon 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek zapachowy sandał i róża 12 mlOlejek zapachowy sandał i róża 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Naturalny olejek eteryczny miętowy 12 mlNaturalny olejek eteryczny miętowy 12 ml
9,90 zł825,00 zł / l
Olejek zapachowy kardamon 12 mlOlejek zapachowy kardamon 12 ml
8,90 zł741,67 zł / l
Olejek eteryczny bazyliowy, Etja 100%Olejek eteryczny bazyliowy, Etja 100%
19,39 zł1 939,00 zł / l
Olejek eteryczny z mięty kędzierzawej, Etja 100%Olejek eteryczny z mięty kędzierzawej, Etja 100%
15,90 zł1 590,00 zł / l
Olejek zapachowy fiołek, Etja 10mlOlejek zapachowy fiołek, Etja 10ml
7,49 zł749,00 zł / l
Olejek zapachowy kawa, Etja 10mlOlejek zapachowy kawa, Etja 10ml
7,49 zł749,00 zł / l
Olejek zapachowy rabarbar, Etja 10mlOlejek zapachowy rabarbar, Etja 10ml
7,49 zł749,00 zł / l

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel