Olejowanie włosów

2019-08-11
Olejowanie włosów

W związku z obecną porą roku należy dbać szczególnie o skórę, włosy i paznokcie, gdyż zimne wiatry, zbliżające się mrozy, czy po prostu niedobór witamin i minerałów związany z przesileniem jesiennym, może wpłynąć negatywnie na ich kondycję. Dzisiaj chciałabym przybliżyć temat pielęgnacji włosów idealny na tę porę roku (ale też nie tylko!). Olejowanie włosów.

Ten sposób pielęgnacji, jest polecany dla każdego. Sprawdzi się na każdym typie i rodzaju włosów. Dzięki przeróżnym składnikom (m.in. witaminy, fitosterole, nienasycone kwasy tłuszczowe), które wnikają do wnętrza cebulek, włosy stają się bardziej błyszczące, zdrowe i odporne na uszkodzenia. Jednak aby zobaczyć efekty, konieczna jest systematyczność. Najlepiej olejować włosy 2-3 razy w tygodniu, chociaż tak naprawdę każdy powinien obserwować po prostu stan głowy i dostosować częstotliwość zabiegów pod siebie. Przeolejowanie daje skutek inny niż chcemy, włosy mogą stać się obciążone.

Olejowanie włosów świetnie uzupełnia naturalną pielęgnację i wzmacnia włosy.

Koniecznym elementem jest również dobranie odpowiedniego oleju pod typ swoich włosów. Inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę to stopień zniszczenia, ewentualne problemy z nadmiernym przetłuszczaniem, czy problemy z wypadaniem. Jeśli mamy takie problemy, na sam skalp można stosować olej, który miałby zniwelować wypadanie, czy przetłuszczanie (np. olej z czarnuszki), a na długość inny olej – typowo wzmacniający, kondycjonujący. Do samego oleju, można dodać kilka kropel olejku eterycznego, który ma pożądane przez nas działanie. Na przykład dodanie olejku z drzewa herbacianego pomoże zwalczyć łupież, olejek rozmarynowy wzmacnia cebulki włosów, ograniczając wypadanie, a olejek z rumianku lekarskiego łagodzi podrażnienia skóry głowy.

Olejki eteryczne u nas - SPRAWDŹ!

                                                                   olejowanie

Typy włosów są różne – niskoporowate, wysokoporowate i średnioporowate.

Pierwszy typ charakteryzuje się przylegającą łuską włosa, co widać w ich naturalnej tendencji do bycia niezniszczonymi, odpornymi na stylizację, gładkimi i błyszczącymi włosami. Dla tego typu polecane są olejki: kokosowy, palmowy, rycynowy, lniany, masło shea bądź kakaowe. Świetnie sprawdzić powinny się również mieszanki tych olei z wodą różaną, wodą z pandanowca, bądź miodem. Te składniki pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci we włosie.

Dla włosów wysokoporowatych (częsta charakterystyka włosów kręconych), czyli włosów suchych, zniszczonych, puszących się dobrym wyborem będą olejki: awokado, z pestek moreli, ze słodkich migadałów, makadamia, słonecznikowy, czy konopny.

Dla włosów średnioporowatych, czyli łączących w sobie cechy obu powyższych mogą sprawdzić się wszystkie wymienione powyżej olejki, oraz np. olej sezamowy, oliwa z oliwek, olej z pestek winogron lub arganowy.

Szeroki wybór olejków w naszym sklepie!

Jak skutecznie olejować włosy, żeby były mocne i zdrowe?

Mamy już kilka podstawowych informacji, a teraz warto zadać sobie pytanie: jak w ogóle i ile tego oleju dać na włosy? Olej można nakładać na suche włosy – ja zawsze staram się pamiętać jak myję je rano, żeby potem nie nakładać na nie żadnych silikonów, ponieważ one izolują włos i olej przez to do nich nie dotrze, wtedy wieczorem bez obaw mogę olejować.

Wystarczy rozetrzeć trochę wybranego olejku w dłoniach i wmasować w skalp, delikatnie masując skórę. Trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością, ponieważ potem możemy mieć problem ze zmyciem, a poza tym nadmierna ilość nie podziała zgodnie z zasadą „im więcej tym lepiej”, tylko wybrudzi wszystko dookoła. Lepiej działać zgodnie z myślą – mniej, ale częściej.

Olej można nakładać również na mokre włosy – ja osobiście tego nie lubię, ponieważ moje mokre włosy są zawsze bardzo splątane i trudno z nimi dojść do ładu. Ale można. Można też, jak wcześniej wspominałam połączyć olejek z wodą różaną. Dobrym rozwiązaniem będzie uprzednie spryskanie włosów w formie mgiełki, a następne nałożenie oleju. W ten sposób włos pozostanie nawilżony i zabezpieczony przez warstwę olejową. Olej można również zmieszać z ulubioną odżywką (ważne żeby była bez silikonów i protein). 

DBAJCIE O WŁOSY JESIENIĄ!

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019
pixel