Świece zapachowe i ozdobne - powszechne źródło światła i zapachu
Klasyczna świeca to najpowszechniejsze źródło światła przed wynalezieniem elektryczności. Oświetlały wnętrza wielu domów i świątyń na całym świecie, znane człowiekowi już od ponad 3000 lat. I choć teraz głównie wykorzystywane są ze względu na wygląd i zapach, gdy zabraknie prądu nadal ratują przed ciemnością. Najprawdopodobniej świeca wywodzi się z pochodni. Świeczki produkowane są z różnego typu wosków, najpopularniejsze to te zawierające parafinę oraz stearynę, lepsze korzystają z wosku pszczelego, sojowego czy kokosowego.
Świece sojowe
Jaką rodzaj świecy wybrać? Najtańsze i najczęściej spotykane to świece z parafiny, czyli produktu odpadowego ropy. Takie świece wydzielają szkodliwe i niezdrowe dla człowieka substancje, które mogą powodować na dłuższą metę ból głowy, a także dużo mocniej dymią i generują tłusty osad lądujący na meblach. Nadają się do ogródka, na tarasy i balkony, ale do wnętrza domu lepszym wyborem są świece wypełnione naturalnym woskiem sojowym bądź pszczelim, które pochodzą z odnawialnych źródeł, i pozwalają się łatwo usunąć przy wykorzystaniu zwykłej ciepłej wody z mydłem. Są także biodegradowalne, w porównaniu do wosku syntetycznego, oraz palą się nawet do 50% dłużej! W świeczkach można spotkać knoty różniące się między sobą materiałem wykonania. Najpopularniejsze to knoty bawełniane i drewniane. Drewniane knoty palą się większym ogniem, przyjemnie skwierczą i strzelają niczym drewno w kominku, jednak łatwo się łamią i mocniej dymią. Natomiast bawełniane są mniej skłonne do kopcenia, a także są bardziej odporne na złamanie. Dają spokojny, jednostajny płomień (doskonale wyglądający w małych, zgrabnych świeczkach).
Świece zapachowe
Świece mogą stać się zapachowymi, po dodaniu do nich aromatów lub naturalnych olejków eterycznych. Producenci świec mają dziś do dyspozycji ponad 300 różnych zapachów które mogą wykorzystać przy tworzeniu wyjątkowych świeczek zapachowych. Z pewnością każdy spotkał się już ze świecami o zapachu truskawki, kawy z mlekiem, ciastek czekoladowych, świeżego prania, ogórka, cytrynowego drinka czy piżma. Choć wiele z nich to zapachy otrzymane sztucznie, jest także wiele świec do produkcji których wykorzystane zostały naturalne olejki eteryczne, otrzymywane z roślin w procesie destylacji. I choć są droższe w zakupie ze względu na dłuższy proces produkcji i wymagane do niego surowce, z pewnością warte są zakupu i niezastąpione przy aromaterapii (kąpiel przy pięknie pachnących świecach to niewątpliwie wyśmienity sposób na odpoczynek po męczącym dniu).
Świeca ozdobna
Choć zapach świec jest istotny, dla wielu osób jeszcze istotniejszy jest ich wygląd. Świeca wcale nie musi być nudnym, białym walcem. Świeczka może być przyozdabiana na najróżniejsze sposoby! Są kolorowe świece, są świece rzeźbione w różnych kształtach. Świece umieszczane w ozdobnych słoiczkach i opakowaniach, a także takie, które mają dodatki w wosku jak kamienie szlachetne i półszlachetne. Takie przedmioty dają poczucie odpalania czegoś wyjątkowego, i mogą całkowicie zmienić atmosferę w domu. Są także znakomitym prezentem na każdą okazję dla bliskiej osoby, znajomego czy rodziny. Dużą rolę mogą także odgrywać świeczniki i lampiony w których umieścimy nasze świeczki. Nawet najzwyczajniejsza biała świeca może być pięknym elementem wystroju wnętrza, gdy oświetli je rzucając światło przez barwny, mozaikowy lampion.
W sklepie EtnoBazar znaleźć można wiele wiele świeczek i świec o wyjątkowych zapachach i właściwościach.