Historia kolczyka - modna ozdoba do każdej kreacji

2019-08-06
Historia kolczyka - modna ozdoba do każdej kreacji Bywają ozdobą, kropką nad "i" bywają także oznaką statusu. Dawniej zdarzało im się symbolizować bunt, strzec przed demonami, albo... świadczyć o własności.

Kolczyki to jedna z najstarszych znanych ludzkości ozdób, zarówno damskich, jak i męskich. Noszone zwykle w uszach, ostatnio często wędrują w inne rejony. Piercing stał się niezwykle modny. Kolczykujemy wargi, nosy, brwi, pępki, okolice intymne.

Kolczyki orientalne, ręcznie wykonane są świetnym dodatkiem lub pomysłem na prezent!


Jak to się wszystko zaczęło?

Udokumentowana historia kolczyka sięga IV tysiąclecia p.n.e. Kolczykowali się Babilończycy, Persowie, Kreteńczycy, Egipcjanie, Etrudowie, Celtowie. Prawdopodobie także Żydzi, o czym świadczą wspominki w Starym Testamencie. W wielu kulturach noszono dla ochrony przed złymi duchami. W innych (Indie, starożytna Grecja, Rzym) oznaczano nimi swoją własność - kobiety i niewolników. Piraci nosili złote kółka jako symbol swoistego statusu (także buntu przeciw Kościołowi, który w pewnym momencie zakazał kolczyków, tłumacząc zakaz tym, że uszkadzanie ciała jest działaniem wbrew bożej woli).

W Średniowieczu o kolczykach na chwilę zapomniano, by powrócić do nich w Renesansie i nigdy już ich nie porzucić. Ozdoby ze złota i szlachetnych kamieni nosiły zarówno panie, jak i panowie. Moda co do kształtu i wielkości kolczyka wciąż się zmieniała - raz preferowano drobne kolczyki z perełką, raz złote kółeczka, raz znowu długie zwisające ozdoby. Wszystko zależało od stylu kreacji oraz oczywiście fryzury - do wysoko upiętej można było ubrać kolczyki dłuższe, przy włosach puszczonych luźno w dół duże kolczyki traciły rację bytu.
                                                                       kolczyki
Kolczyki funkcjonowały znakomicie nie tylko w kulturze Zachodu. Chętnie nosiły je Chinki (wg. jednej z tamtejszych legend pierwsza zakolczykowana dziewczynka nie tylko zyskała na wewnętrznej równowadze, lecz także wypiękniała), w Indiach, Sri Lance i Nepalu uszy małych dzieci są przekłuwane i znaczone kolczykami jeszcze przed ukończeniem piątego roku życia.

Kolczyk stanowi więc ozdobę uniwersalną i wyszlachetnioną przez wielowiekowe użytkowanie. Dziś może, ale nie musi być wykonany ze szlachetnego materiału i drogich kamieni. Najważniejsze, by pasował do nastroju i kreacji ;)

Kolczyki w stylu etno znajdziesz TUTAJ >>

Pokaż więcej wpisów z Sierpień  2019

Produkty polecane

pixel