Ałun to górski minerał - dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Występuje m.in. w Uzbekistanie, Włoszech, Maroko, USA, Rosji, a także Polsce. Dawniej jego ściągające i antyseptyczne właściwości wykorzystywano do łagodzenia drobnych ran powstałych po goleniu, dziś jest co raz bardziej cenionym kosmetykiem.
Moringa olejodajna inaczej nazywana drzewem chrzanowym to tropikalny gatunek pochodzący z Azji, ale obecnie spotykany również w Ameryce Południowej i Afryce. Jest to jedna z najbardziej użytecznych i szeroko wykorzystywanych na Ziemi roślin. Niejednokrotnie określana jest mianem "cudownego drzewa" lub "drzewa długiego życia", ponieważ pożyteczna jest niemal każda jej część. Przetwarza się jej kwiaty, liście, korę, korzenie, a z ziaren produkuje się olej.
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie. Wraz z kolagenem jest jednym z głównych składników ludzkiej skóry, występuje także w mazi stawowej, płynach ustrojowych i tkance łącznej. Jest odpowiedzialny za wiązanie wody, więc skóra z dużą ilością kwasu hialuronowego jest bardziej nawilżona, elastyczna i mniej podatna na zmarszczki. To właśnie dlatego kwas hialuronowy jest nazywany "eliksirem młodości", poszukiwanym i popularnym ostatnio środkiem kosmetycznym.
Każda/każdy z Was pewnie kiedyś słyszał o hennie. Czy to w domu, gdzie babcia, ciocia farbuje w ten sposób włosy, czy z książek, telewizji, gdzie widzi się długowłosą Hinduskę, która głaszcze się po włosach i uśmiecha się, jakby znała jakąś starożytną tajemnicę. Henna była popularna zarówno w starożytnym Egipcie jak i Indiach, Pakistanie, Iranie, terenach Dalekiego Wschodu. Używały ją nie tylko kobiety do zdobienia skóry, włosów czy paznokci. Również wojownicy Masajów malowali henną twarze, żeby podkreślić swóej plemienne znaczenie. Natomiast w starożytnym Egipcie hennę stosowano do ozdabiania ciał faraonów po ich śmierci. Ale właściwie co to jest ta henna i do czego służy obecnie?
Argania żelazna zwana też drzewem arganowym, to endemiczna roślina występująca jedynie w zachodnim Maroku. Drzewo osiąga wysokość do 10 m, a z jego nasion mieszkańcy kraju wytwarzają olejek zwany "płynnym złotem Maroka". Owoce arganii wyglądem przypominają nieco oliwki, a kształtem migdały. W środku owoców znajduje się pestka (orzech), z którego wytłacza się "drogocenny olej". W ostatnich latach olejek arganowy cieszy się na świecie ogromną popularnością zarówno firm farmaceutycznych, jak i samych zainteresowanych - osób ceniących sobie naturalne i ekologiczne kosmetyki.