Jest jeszcze stosunkowo mało popularna w Polsce, ale z roku na rok zyskuje sobie coraz więcej fanów. Mowa tu o kuchni tajskiej, charakteryzującej się prawdziwym bogactwem smaków i aromatów. Ukształtowana pod wpływem innych azjatyckich kuchni, przede wszystkim chińskiej, birmańskiej i indyjskiej; na przestrzeni wieków wypracowała własny niepowtarzalny styl i smak. Kuchnia tajska opiera się o lokalne, tanie i łatwo dostępne składniki. Można więc zauważyć niewielkie różnice w tym co jedzą mieszkańcy w różnych regionach kraju. Na północy Tajlandii potrawy są łagodniejsze, używa się sporych ilości wieprzowiny, a im dalej na południe, tym potrawy są ostrzejsze, a jednym z najważniejszych składników staje się kokos (olej, mleczko).
Japończycy wielu dziedzinom życia potrafią nadać rangę sztuki i wykonywać je z właściwym dla siebie pietyzmem. Tak jest również z paleniem kadzideł. Historia kadzidełek w Japonii sięga kilkuset lat wstecz. "Sztuka Kodo - droga zapachu" narodziła się już w średniowieczu, a do dziś jest nieodłącznym elementem japońskiego buddyzmu. Delikatna, roztaczająca się woń kadzideł doskonale sprzyja medytacji. Setki lat temu kadzidełka robiono głównie z kawałków aromatycznych drewienek, które spalały się powoli, wydzielając aromatyczny dym. Ich wygląd ewoluował przez wieki i w dzisiejszych czasach japońskie kadzidła mają kształt cienkich patyczków. Dają delikatniejszy zapach niż ich indyjskie odpowiedniki, a przez to że nie osadza się ich na bambusowych patyczkach, dają również mniej dymu.
Do wyprodukowania jednego litra oleju z tej rośliny potrzeba około miliona malutkich pestek, które wydobywa się z jej owoców, po ich ususzeniu i zmiażdżeniu. Zużywa się na to prawie 500kg owoców kształtem przypominających gruszkowate, kolczaste jagody! Sam proces produkcji oleju z opuncji figowej jest długi, kosztowny i sprawia, że jest to jeden z najdroższych i najcenniejszych olejków na świecie. Zatem czy warto? Do czego wykorzystywany jest olej z opuncji figowej? Najbardziej wartościowym składnikiem oleju z opuncji figowej są nienasycone kwasy tłuszczowe, których zawartość dochodzi w nim do 90%.
Kto pierwszy wymyślił makaron? Według badaczy, ten znany na całym świecie produkt, ma około 4000 lat - na tyle szacuje się czarkę, którą znaleziono w Chinach, zawierającą makaron długości 50 cm. Wynika z tego, że Chińczycy zajadają się makaronem znaczniej dłużej niż my. Przyjrzyjmy się dalekowschodnim odmianom makaronu. Azjatyckie makarony różnią się w sposobie przyrządzenia i podawania, od tego co my znamy z naszych jadłospisów.
"Leczy wszystko – oprócz śmierci" - tak o czarnuszce mówiono już w czasach starożytnych, używana była jako panaceum. Wspominana w Bibllii, nazywana również tzw. „ złotem faraonów”, znalazła się nawet w grobowcu Tutenchamona. Dzisiejsi badacze potwierdzają te docenione przez naszych przodków właściwości czarnuszki. Posiada właściwości antyzapalne, antynowotworowe, antyoksydacyjne oraz ochronne.