Co kryje się pod tajemniczym słowem hammam? Nazwa pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego ciepłą wodę, a dosłownie jest określeniem łaźni. Cały rytuał hammam pochodzi z Bliskiego Wschodu i jest znany od czasów starożytnych. To szereg czynności mających na celu oczyszczenie ciała, ale i duszy. W dawnych czasach był świetną okazją do spotkań towarzyskich, dziś np. w Maroku istnieje wiele miejsc, w których można skorzystać z relaksacyjnego zabiegu hammam. Rytuał hammam można też jednak z powodzeniem wykonać samemu w zaciszu domowym. Po takim zabiegu poczujemy się zrelaksowani i odprężeni, a nasza skóra będzie gładka i aksamitna.
Ałun to górski minerał - dwunastowodny siarczan glinowo-potasowy. Występuje m.in. w Uzbekistanie, Włoszech, Maroko, USA, Rosji, a także Polsce. Dawniej jego ściągające i antyseptyczne właściwości wykorzystywano do łagodzenia drobnych ran powstałych po goleniu, dziś jest co raz bardziej cenionym kosmetykiem.
Moringa olejodajna inaczej nazywana drzewem chrzanowym to tropikalny gatunek pochodzący z Azji, ale obecnie spotykany również w Ameryce Południowej i Afryce. Jest to jedna z najbardziej użytecznych i szeroko wykorzystywanych na Ziemi roślin. Niejednokrotnie określana jest mianem "cudownego drzewa" lub "drzewa długiego życia", ponieważ pożyteczna jest niemal każda jej część. Przetwarza się jej kwiaty, liście, korę, korzenie, a z ziaren produkuje się olej.
Kwas hialuronowy występuje naturalnie w organizmie. Wraz z kolagenem jest jednym z głównych składników ludzkiej skóry, występuje także w mazi stawowej, płynach ustrojowych i tkance łącznej. Jest odpowiedzialny za wiązanie wody, więc skóra z dużą ilością kwasu hialuronowego jest bardziej nawilżona, elastyczna i mniej podatna na zmarszczki. To właśnie dlatego kwas hialuronowy jest nazywany "eliksirem młodości", poszukiwanym i popularnym ostatnio środkiem kosmetycznym.
Każda/każdy z Was pewnie kiedyś słyszał o hennie. Czy to w domu, gdzie babcia, ciocia farbuje w ten sposób włosy, czy z książek, telewizji, gdzie widzi się długowłosą Hinduskę, która głaszcze się po włosach i uśmiecha się, jakby znała jakąś starożytną tajemnicę. Henna była popularna zarówno w starożytnym Egipcie jak i Indiach, Pakistanie, Iranie, terenach Dalekiego Wschodu. Używały ją nie tylko kobiety do zdobienia skóry, włosów czy paznokci. Również wojownicy Masajów malowali henną twarze, żeby podkreślić swóej plemienne znaczenie. Natomiast w starożytnym Egipcie hennę stosowano do ozdabiania ciał faraonów po ich śmierci. Ale właściwie co to jest ta henna i do czego służy obecnie?